Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Жуветов - културният посредник между България и Румъния


Събеседникът ни днес е Иван Тодоров - Жуветов. Видинчани го познават като активен и жизнен човек, който винаги е в движение, занимава се с много неща, изключително общителен и винаги готов да помогне. 

Работил е в различни сфери: и като журналист, и като преводач, и като учител, и като спортист, години наред беше ръководител на Румънски културен център във Видин и осъществяваше всички културни връзки и обмен между България и Румъния. 

От малък обича да учи езици. Перфектно говори руски, френски и румънски, за една година научава португалски, когато заминава за Ангола на бригада. Научава и унгарски, но доста по-трудно. По време на социализма две години е без работа. Принуждава се да изкара курсове за зидаро-мазач, за да постъпи на работа в Промкомбината. 

Роден е през януари 1942 година във Видин, във влашкия квартал "Кумбаир", точно по време на голямото наводнение в града. Като дете говори на влашки- езикът, който се говори в неговото семейство. В училище се научава да говори и на български. Завършва Втора гимназия във Видин, спортът му е любимият предмет, тренира футбол и  гимнастика. Обича френския език, този интерес и любов към езика е от неговата учителка по френски.

Има мечта - да следва "Външна търговия" , кандидатства с руски и западен език. Не е приет, но е приет в Селскостопанска академия в София, където завършва специалност "Зоотехника". Във втори курс се жени. Със съпругата си живеят в Девин, през 1965 година се ражда първият им син. Работи като учител в селскостопанско училище. Започва да изпраща дописки до вестниците, до Радиото. Преместват се в град Пещера, където продължава да пише за местните вестници. Харесват начина му на писане и така става началник отдел "Информация" в местния вестник. 

Връща се във Видин. След проведен конкурс започва работа като редактор на вестника в Кула. Не спира да учи и да се образова. Има и три следдипломни квалификации - "Радиожурналистика", "Икономика в екологията" и "Мениджмънт на малки и средни предприятия". Казва, че има над 100 изпита като студент. Работил е за различни медии, сред които и радиото и телевизията в румънския град Крайова. 

В края на 2006 година открива и ръководи Румънски културен център във Видин. С негова помощ Български културен център има и в съседния румънски град Калафат. Двете организации имат за цел да извършват културен обмен между България и Румъния и през годините се утвърждават като важна институция в областта на културата. 

Вече шеста година с негово съдействие неправителствената румънска организация "Бъди добър", под ръководството на свещеник Йон Ягару от град Каракал, област Олтения раздава подаръци на деца във Видинско. 

Цялото му семейство е завършило висшето си образование в СУ "Свети Климент Охридски" - има двама сина, единият е завършил право, а вторият хидробиология. Днес внукът му следва живопис в Алма Матер.

АНГОЛА
"Най-голяма гордост ми е престоят ми в Ангола. През 1978 година заминах с една селскостопанска младежка бригада. Не бях комсомолец, бях на 36 години, но им трябваше зоотехник. Ангола тогава се обяви за социалистическа република. В Ангола имаше пристигнали от ГДР, Чехия, Полша, Румъния. Имаше и българи и ние играехме с една топка на едно игрище. По едно време идва един старец и ни пита:"Искате ли вие двамата да играете в отбора?" А отборът беше в "А" група. Картотекира ни законно да играем в отбора, аз бях вратар. Тогава негрите навлизаха в световния футбол..."

ВЛАСИ И БЪЛГАРИ
"Власите са много трудолюбиви и много гостоприемни. Жените са по-кротки, при тях няма завист, помагат си, по-вярващи са. Уважават църквата, църквата е институцията, а черквата е сградата. Жените много работят ръчна работа, плетат, тъкат, шият много. Във всеки дом имаше стан и тъкат шарени черги с ярки цветове. Аз сега съм си взел три от Румъния, красота! Ще ги подаря на музея... Земята е съдба, не само любов, а съдба! Влашкият език е архаичен румънски език..."

ПРЕВОДЪТ 
"За превода се иска бърза мисъл, бързо да намериш думата, има преводачи, но те не могат да превеждат, защото не могат веднага да реагират със съответната дума. И сега има хора, които ме смятат за много добър преводач... "

РАЗМИСЛИ
"Какво нещо е човекът! Уважава те, докато може да взима от тебе, след това те забравя... Когато работех във вестника, един познат ме срещаше и обръщаше колата да ме закара там, където отивах, след това - вече не ме познава..."

ДЕЦАТА 
"Децата са като пластилин, и ние сме тези, които моделираме пластилина, а сега, учителят казва, че е виновен родителят, родителят казва, че е виновен учителят, и се получава едно "мазало", размазани деца. Навремето като ти ударят един шамар, ти си мълчиш..."


Повече - в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ако прекрачим в сърцето си отвъд Йордан, душите ни ще намерят покой

Петата неделя на Великия и спасителен пост , която отбелязваме днес, е посветена от Църквата Христова на  преподобната Мария Египетска . "Защото и Син Човечески не дойде, за да Му служат, но  да послужи и даде душата Си откуп за мнозина." /Марк.10:45/ Миналата Неделя чрез примера на св. Йоан Лествичник Православната..

публикувано на 06.04.25 в 08:00

Романът "Как да убиеш семейството си" на Бела Маки

Грейс Бернард е 28-годишна красива, привидно съвсем нормална жена, но с необикновена история. Работата е там, че тя има зад гърба си вече шест убийства – някои брутални, други – не чак толкова, но в момента по ирония на съдбата лежи в затвора заради убийство, което не е извършила. Не го беше замислила така, но… Не се заблуждавайте! Грейс не е..

публикувано на 04.04.25 в 17:29

Великденска магия в бисквитки

Днес се срещaме отново с Милена Вълкова от Видин - сладкар , която вече добре познавате. Запознахме ви с нея миналата година, когато тя се завърна от Италия и донесе със себе си не само вдъхновение, но и вкусовете на едни от най-обичаните италиански десерти и напитки. А за това, вярваме, всички сме ѝ благодарни! Това лято Милена планира да..

публикувано на 04.04.25 в 16:15

Отбелязваме Световния ден на бездомните животни

Днес фокусът е върху всички кучета и котки, които живеят по улиците на нашата страна, защото отбелязваме Световния ден на бездомните животни. Денят се чества за първи път в Холандия през 2010 година. Целта е да се напомни, че ние, хората, имаме вина за присъствието на животни по улиците и е наша отговорност да се грижим за тях. Бездомните..

публикувано на 04.04.25 в 15:10
Виолина Славкова

Психологията като призвание - историята на Виолина Славкова

На днешния ден отбелязваме Деня на психолога , и разбира се, срещата ни днес е с професионалист в тази област. Запознаваме ви с Виолина Славкова , родена във Враца, която открива страстта си към психологията още в началото на своето образование. Тя започва с бакалавърска програма по "Социална педагогика" в Софийския университет, където..

публикувано на 04.04.25 в 13:00

Какво да вечеряте? Вече има лесен отговор на този въпрос

Днес ще ви срещнем с Виктор Василев от град Вършец, който отговаря на един от най-важните въпроси за човечеството, които си задаваме всеки ден. И не, не е въпросът: "Има ли извънземни?", а е питането: "Какво да ям?". Сигурна съм, че няма човек, който да не си е задавал този въпрос, особено в забързаното ни ежедневие, когато се приберем късно от..

публикувано на 03.04.25 в 17:10

Кога Рабишкото езеро отново ще започне да се пълни с вода

Рабишкото езеро в последните години постепенно се превръщаше в блато , след продължително спиране на водоподаването, което доведе до критично ниски нива на водата.  Преди година и половина граждани сигнализират на народния представител от Видин Любен Иванов, че входящата деривация е компрометирана, поради което няма приток на вода. Сега..

публикувано на 03.04.25 в 16:30