Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Жуветов - културният посредник между България и Румъния


Събеседникът ни днес е Иван Тодоров - Жуветов. Видинчани го познават като активен и жизнен човек, който винаги е в движение, занимава се с много неща, изключително общителен и винаги готов да помогне. 

Работил е в различни сфери: и като журналист, и като преводач, и като учител, и като спортист, години наред беше ръководител на Румънски културен център във Видин и осъществяваше всички културни връзки и обмен между България и Румъния. 

От малък обича да учи езици. Перфектно говори руски, френски и румънски, за една година научава португалски, когато заминава за Ангола на бригада. Научава и унгарски, но доста по-трудно. По време на социализма две години е без работа. Принуждава се да изкара курсове за зидаро-мазач, за да постъпи на работа в Промкомбината. 

Роден е през януари 1942 година във Видин, във влашкия квартал "Кумбаир", точно по време на голямото наводнение в града. Като дете говори на влашки- езикът, който се говори в неговото семейство. В училище се научава да говори и на български. Завършва Втора гимназия във Видин, спортът му е любимият предмет, тренира футбол и  гимнастика. Обича френския език, този интерес и любов към езика е от неговата учителка по френски.

Има мечта - да следва "Външна търговия" , кандидатства с руски и западен език. Не е приет, но е приет в Селскостопанска академия в София, където завършва специалност "Зоотехника". Във втори курс се жени. Със съпругата си живеят в Девин, през 1965 година се ражда първият им син. Работи като учител в селскостопанско училище. Започва да изпраща дописки до вестниците, до Радиото. Преместват се в град Пещера, където продължава да пише за местните вестници. Харесват начина му на писане и така става началник отдел "Информация" в местния вестник. 

Връща се във Видин. След проведен конкурс започва работа като редактор на вестника в Кула. Не спира да учи и да се образова. Има и три следдипломни квалификации - "Радиожурналистика", "Икономика в екологията" и "Мениджмънт на малки и средни предприятия". Казва, че има над 100 изпита като студент. Работил е за различни медии, сред които и радиото и телевизията в румънския град Крайова. 

В края на 2006 година открива и ръководи Румънски културен център във Видин. С негова помощ Български културен център има и в съседния румънски град Калафат. Двете организации имат за цел да извършват културен обмен между България и Румъния и през годините се утвърждават като важна институция в областта на културата. 

Вече шеста година с негово съдействие неправителствената румънска организация "Бъди добър", под ръководството на свещеник Йон Ягару от град Каракал, област Олтения раздава подаръци на деца във Видинско. 

Цялото му семейство е завършило висшето си образование в СУ "Свети Климент Охридски" - има двама сина, единият е завършил право, а вторият хидробиология. Днес внукът му следва живопис в Алма Матер.

АНГОЛА
"Най-голяма гордост ми е престоят ми в Ангола. През 1978 година заминах с една селскостопанска младежка бригада. Не бях комсомолец, бях на 36 години, но им трябваше зоотехник. Ангола тогава се обяви за социалистическа република. В Ангола имаше пристигнали от ГДР, Чехия, Полша, Румъния. Имаше и българи и ние играехме с една топка на едно игрище. По едно време идва един старец и ни пита:"Искате ли вие двамата да играете в отбора?" А отборът беше в "А" група. Картотекира ни законно да играем в отбора, аз бях вратар. Тогава негрите навлизаха в световния футбол..."

ВЛАСИ И БЪЛГАРИ
"Власите са много трудолюбиви и много гостоприемни. Жените са по-кротки, при тях няма завист, помагат си, по-вярващи са. Уважават църквата, църквата е институцията, а черквата е сградата. Жените много работят ръчна работа, плетат, тъкат, шият много. Във всеки дом имаше стан и тъкат шарени черги с ярки цветове. Аз сега съм си взел три от Румъния, красота! Ще ги подаря на музея... Земята е съдба, не само любов, а съдба! Влашкият език е архаичен румънски език..."

ПРЕВОДЪТ 
"За превода се иска бърза мисъл, бързо да намериш думата, има преводачи, но те не могат да превеждат, защото не могат веднага да реагират със съответната дума. И сега има хора, които ме смятат за много добър преводач... "

РАЗМИСЛИ
"Какво нещо е човекът! Уважава те, докато може да взима от тебе, след това те забравя... Когато работех във вестника, един познат ме срещаше и обръщаше колата да ме закара там, където отивах, след това - вече не ме познава..."

ДЕЦАТА 
"Децата са като пластилин, и ние сме тези, които моделираме пластилина, а сега, учителят казва, че е виновен родителят, родителят казва, че е виновен учителят, и се получава едно "мазало", размазани деца. Навремето като ти ударят един шамар, ти си мълчиш..."


Повече - в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05