Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

Снимка: Колаж Радио Видин

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г., публикувани от Transparency International. С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за корупция е по-голямо само в Унгария - с 41 точки. Дания отново оглавява класацията с 90 точки, като най-некорумпирана страна. На дъното остават Сомалия, Венецуела и Сирия - с 9, 10 и 12 точки. По-ниски нива на усещане за корупция от България от страните в региона отчитат в Румъния (65-о място), Хърватия - на 63-а позиция и Словакия на 59-то място в класацията. Като предизвикателства пред България са посочени  "борбата с безнаказаността, укрепването на институциите и повишаването на общественото доверие в управлението". 

Асоциация "Прозрачност без граници" публикува наскоро и резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г. В него е отразен антикорупционният капацитет на ключови институции и сектори в България и общините. Обект на изследването са общинските съвети, кметовете, общинските администрации, политическите партии, съдилища, полиция, медии, бизнеса, гражданското общество в 27-те градове областни центрове в България. Данните показват, че дигитализацията на административните услуги и публичността на регистрите значително са подобрили прозрачността. Ръстът на индексите на общинските администрации и кметовете се дължи на разширяване на електронните услуги, подобряване на комуникацията с бизнеса и гражданите и увеличаване на публичността на бюджетите и местните проекти. Индексът на местната система за почтеност за 2024 година отчита общ резултат от 3,27 точки при максимална стойност 5. Това представлява леко увеличение спрямо 2023 г. Сравнителните данни от началото на изследването през 2015 г. до днес сочат значителен напредък в публичността и отчетността на местната власт. 

Северозападните общини често присъстват в съобщенията на прокуратурата и разследващите неправителствени организации и медии. Като положителен пример в посока прозрачност и почтеност на местните власти от Асоциация "Прозрачност без граници" обаче посочват Общинската администрация и общинският съвет в Монтана, които бяха наредени на трета позиция в страната за 2024 година. Оценката на общинска администрация Монтана е 4.32, а на Общинския съвет - 3.36. 

В общата картина по 11-те изследвани стълбове за местна почтеност, Монтана е на пето място в страната, Видин - на 11-о място, а Враца - на 19-о. Общинският съвет във Видин се нарежда на незавидното 19-о място, а местният парламент във Враца е на 11-а позиция. Кметът на Монтана е на пета позиция по почтеност в страната, видинският градоначалник е 14-и, а врачанският - 19-и. С лоши показатели са общинските администрации във Видин и Враца - съответно на 17-о и 19-о място. Съдилищата се представят сравнително добре - Враца е на пета позиция, Видин е на 12-о място, а Монтана по този показател изостава със своето 19-о място. Видинската полиция е оценена с една от най-високите оценки в България - на втора позиция след София, монтанската дирекция е на 8-а позиция, а врачанската - на 19-а. Индексът на медиите нарежда Видин в челото на класацията с шестата си позиция, Монтана е на 14 място, а Враца е в дъното с 24-ата си позиция. По отношение на гражданското общество Видин е в първата половина на класацията - на 10 позиция, докато Враца и Монтана са в дъното - 21 и 22 място.

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Наблюдаваме активно мероприятие, което цели да раздроби прогресивните сили

Скандали разтърсиха българската политика в средата на горещото лято.  Кирил Петков подаде оставка като председател на Продължаваме промяната след обвиненията за корупция от районни кметове на партията и ареста на зам.-кмета на Столична община Никола Барбутов.  Колко големи са сътресенията в дясната формация?  Освобождава ли ПП от тежестта на..

публикувано на 03.07.25 в 10:00

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45

Може ли държавата да се справи с насилието между деца?

Постоянната комисията за взаимодействието с гражданското общество към Народното събрание инициира национална кампания за преодоляване на агресията между деца . Поводът е последният случай от Видин, при който 13-годишен младеж нанесе средна телесна повреда на 12-годишно момче. Случаят предизвика вълна от възмущение и протести в крайдунавския град...

публикувано на 01.07.25 в 13:40

Ще подпомага ли санирането Националният декарбонизационен фонд

Започва саниране на блокове по първия етап от Плана за възстановяване и устойчивост. Над 4 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в страната до края на 2029 г. В тази сметка са включени средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, Фонда за справедлив преход на Програма "Развитие на..

публикувано на 30.06.25 в 14:07

Пътят към еврото: Какво предстои за Северозапада

Какви възможности разкрива еврото в Северозапада? Ще донесе ли предимства или не? Това беше коментирано по време на дискусия с граждани "Пътят към еврото: възможности за Северозапада" от икономиста Владислав Панев .  Своето мнение изрази и депутатът от Видин Любен Иванов по чиято покана гостува Владислав Панев. "През изминалите няколко..

обновено на 26.06.25 в 11:30

Намалява ли материалното благосъстояние на домакинствата?

През 2024 година страната ни е била на предпоследното място в ЕС заедно с Естония по фактическо индивидуално потребление на човек от населението. Това е един рядко цитиран, но важен индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата, съобщиха от Евростат и НСИ. Този показател варира силно между държавите в съюза - от 72% в Унгария..

публикувано на 25.06.25 в 10:45

Имаме ли нормален достъп до информация?

"Това, което се случва по света и у нас през последната година, не е от най-вдъхновяващите събития. Неща, за които имахме надеждата през последните 35 години, че никога няма да се завърнат, започват да се завръщат и да се опитват да проникнат в нашия дом. Поставя се под въпрос ролята на гражданските организации, започнаха да се възобновяват фашистки..

публикувано на 24.06.25 в 13:24