Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

Снимка: Колаж Радио Видин

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г., публикувани от Transparency International. С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за корупция е по-голямо само в Унгария - с 41 точки. Дания отново оглавява класацията с 90 точки, като най-некорумпирана страна. На дъното остават Сомалия, Венецуела и Сирия - с 9, 10 и 12 точки. По-ниски нива на усещане за корупция от България от страните в региона отчитат в Румъния (65-о място), Хърватия - на 63-а позиция и Словакия на 59-то място в класацията. Като предизвикателства пред България са посочени  "борбата с безнаказаността, укрепването на институциите и повишаването на общественото доверие в управлението". 

Асоциация "Прозрачност без граници" публикува наскоро и резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г. В него е отразен антикорупционният капацитет на ключови институции и сектори в България и общините. Обект на изследването са общинските съвети, кметовете, общинските администрации, политическите партии, съдилища, полиция, медии, бизнеса, гражданското общество в 27-те градове областни центрове в България. Данните показват, че дигитализацията на административните услуги и публичността на регистрите значително са подобрили прозрачността. Ръстът на индексите на общинските администрации и кметовете се дължи на разширяване на електронните услуги, подобряване на комуникацията с бизнеса и гражданите и увеличаване на публичността на бюджетите и местните проекти. Индексът на местната система за почтеност за 2024 година отчита общ резултат от 3,27 точки при максимална стойност 5. Това представлява леко увеличение спрямо 2023 г. Сравнителните данни от началото на изследването през 2015 г. до днес сочат значителен напредък в публичността и отчетността на местната власт. 

Северозападните общини често присъстват в съобщенията на прокуратурата и разследващите неправителствени организации и медии. Като положителен пример в посока прозрачност и почтеност на местните власти от Асоциация "Прозрачност без граници" обаче посочват Общинската администрация и общинският съвет в Монтана, които бяха наредени на трета позиция в страната за 2024 година. Оценката на общинска администрация Монтана е 4.32, а на Общинския съвет - 3.36. 

В общата картина по 11-те изследвани стълбове за местна почтеност, Монтана е на пето място в страната, Видин - на 11-о място, а Враца - на 19-о. Общинският съвет във Видин се нарежда на незавидното 19-о място, а местният парламент във Враца е на 11-а позиция. Кметът на Монтана е на пета позиция по почтеност в страната, видинският градоначалник е 14-и, а врачанският - 19-и. С лоши показатели са общинските администрации във Видин и Враца - съответно на 17-о и 19-о място. Съдилищата се представят сравнително добре - Враца е на пета позиция, Видин е на 12-о място, а Монтана по този показател изостава със своето 19-о място. Видинската полиция е оценена с една от най-високите оценки в България - на втора позиция след София, монтанската дирекция е на 8-а позиция, а врачанската - на 19-а. Индексът на медиите нарежда Видин в челото на класацията с шестата си позиция, Монтана е на 14 място, а Враца е в дъното с 24-ата си позиция. По отношение на гражданското общество Видин е в първата половина на класацията - на 10 позиция, докато Враца и Монтана са в дъното - 21 и 22 място.

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Желанието за нормализация замени това за промяна

Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната?  На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..

публикувано на 27.03.25 в 10:00