Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гербът на Видин на 89 години

4
Снимка: Архив на Радио ВИДИН

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб. Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде излят от бронз и поставен на Стамбол капия - главната порта на града. 

Историята, която се е запазила до ден днешен, е благодарение на известния видински краевед Христо Лишков. Той през 70-те години на миналия век се свързва с известните видинския художник Владимир Мански и фотографа Мехмед Челебиев и те обещават, че ще се свържат с архитекта Майер Аладжемов и техника Живко Попов много бързо. След няколко дни пристигат техните отговори и така до ден днешен знаем повече подробности за историята на нашия герб. Самият герб е изработен от дърво по модел от дърворезбаря, който е евреин по произход, Леон Морено. След това от дървения модел се излива символът от бронз. Поставя се на главната порта на видинското кале, столичната врата или Стамбол капия и до ден днешен е там, разказа уредникът в отдел "Нова история" към Регионалния исторически музей във Видин Полина Петрова.

През 1995 година обаче е приет стилизиран вариант на герба, изработен по проект на покойния художник Красимир Кръстев. Ето какво каза той пред Радио ВИДИН през 2015 година:

"Пътят беше доста дълъг. Точно 89-а, хубавата година, Държавната комисия ми възложи на мен създаването на герб на Видин официално. Няколко месеца търсих материали. Първото, което намерих в "Кръстата казарма" във Видински общински вестник от 34-а година едно гербче. След това съществуваше и гербът на чешмичката, която беше зад банята. Третия герб беше този на Бърни Бончев, който е на Стамбол капия. Четвъртото беше един герб, създаден 70-те години, с едни разкривени линии, които са пародия на формата на щита на Шишмановци. От тези четири герба, които издирих, реших да тръгна по линията на разбираемото за всички. Трябваше след няколко месеца, когато бях готов, да отида на Държавна комисия. Трябваше задължително да присъства човек от Общината. Имах уверението, че ще присъства някой от зам.-кметовете. Пътувах за София и присъствах на Държавната комисия. Те одобриха един от проектите, но за жалост не пристигна представител от Общината. Без неговото съгласие и подпис, не можеше да се осъществи и да влезне вече в употреба гербът. Минаха няколко години и се оказа вече, че без знанието на Общинския съвет е приет герб на Видин. Аз останах изненадан. Нямам нищо против този герб. Той е прекрасен, но не е за нашия град. Авторът е един много голям български плакатист, който е от нашия край - Йордан Петров. В един момент се разбра за това нещо, макар че то не е влезнало в употреба, но е бил платен. Оказа се, че трябва наново да се гледат тези неща. Извикаха ме в Общината и трябваше да се гледа този герб, моят вариант и още един на колегата Евстати Маринов. Успях да убедя Общинския съвет в достойнствата на този герб и така стана приемането на нашия герб." 

"Гербът има грозде и риба. Хубав е... Не знаех, че това е оригиналният... Има и корона, и символите на Видин... За пръв път виждам, че тук има герб... Ами грозде и друго какво имаше? Корона... Риба и други работи. Лъв има, нали сме "бдинци, лъвове, титани"... Риба има и "Баба Вида". И грозде има...", коментираха видинчани.

През 2010 година гербът на Видин, който е на Стамбол капия, стана обект на кражба. Справка в полицейския бюлетин ни припомня, че трима души във вторник вечер са откраднали металния герб на град Видин, като го свалили от Стамбол капия - главната порта на видинското кале. Сигналът за кражбата бил подаден около 22.20 часа от жител на града на тел. 166, съобщават от МВР. В близост до мястото били заловени криминално проявените извършители. Тримата са задържани с полицейска мярка за 24 часа. След това Видинският районен съд изпрати за 5 месеца зад решетките един от тримата апаши, които се опитаха да откраднат бронзов герб на града от 1936 год. Вторият получи условна присъда от 8 месеца с три години изпитателен срок, а най-малкият не се призна за виновен. Крадците бяха задържани на местопрестъплението от видинчанина Георги Александров.

И сега гербът си е на мястото на Стамбол капия.

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Северозападни маршрути за почивните дни

Със затоплянето на времето в почивните си дни много хора  предпочитат да се откъснат от работата и градската среда и да разпуснат, като отидат на кратка разходка извън града или пък на уикенд- пътешествие. Смяната на обстановката и разходките сред природата са сред нещата, които могат да ни отпуснат, да изчистят съзнанието ни от ежедневния стрес и..

публикувано на 25.04.25 в 11:42

Последният роман на Торлака : "Аз, ваксинаторът"

Все още се опитваме да свикнем с липсата на без време отишлия си от този свят Стоян Николов – Торлака, който някак уж на шега, а оказа се съвсем на сериозно, успя да се превърне в гласа на Северозапада. Останаха ни обаче неговите на моменти непоносими, но до един абсолютно незабравими герои, които продължават все така гръмогласно и напористо..

публикувано на 25.04.25 в 11:38

Образователна игра "Лов на видински съкровища" показва емблематични обекти във Видин

"Ти да видиш наш Видин!"- под това мото от днес стартира инициативата "Европа в моя регион".  Инициативата ще продължи до 24 май, а целта е да бъдат представени ключови места във Видин, обновени с финансова подкрепа от Европейския съюз, които променят облика на региона и го превръщат в по-добро място за живот, образование и професионално..

публикувано на 24.04.25 в 17:05

Видинчанка с дарение за детската градина в Грамада

Видинчанката Десислава Николова подготвя поредното дарение, част от благотворителната ѝ кампания "Подари щастие“ - този път за децата от детската градина "Тодор Титоренков“ в град Грамада. Средствата за инициативата идват от продажбата на книгата ѝ "Щастлива и красива бременност като моята“, с която Десислава подпомага различни каузи. До..

публикувано на 24.04.25 в 14:44

Надежда Гъжева - за настроението, когато отминат празничните дни

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова"  гостува Надежда Гъжева , общественик, бивш стопански ръководител, а в момента и председател на пенсионерски клуб "Белия Дунав" във Видин. Яна Маринова разговаря с нея за настроението след Великденските празници:  "То зависи, и човек трябва да се постарае да се почувства празнично... Празниците..

публикувано на 24.04.25 в 11:42

Юри Крумов с юбилеен концерт "40 години на сцена" във Враца

Народният певец от Враца Юри Крумов , който вече четири десетилетия предава магията на българския фолклор, днес ще зарадва своите почитатели с юбилеен концерт "40 години на сцена" в родния си град. Юри Крумов споделя, че през целия си живот не е правил нищо друго, освен да е артист и да е на сцената. В навечерието на концерта той разказа за..

публикувано на 24.04.25 в 11:15

В "Музикална зона" на Светли четвъртък 2025 слушаме произведения от Джовани Батиста Мартини

Може би е най-известен като наставникът на Волфганг Амадеус Моцарт и Йохан Кристиан Бах, но той е много повече от това – францискански монах, превърнал се в страхотен музикален педагог, клависинист, композитор, певец, цигулар, теоретик. Житейският му път започва и завършва в Болоня, като там прекарва и по-голямата част от времето си. Сред научните..

публикувано на 24.04.25 в 09:00