Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Могат ли вековните дървета да привличат туристи

Снимка: Радио ВИДИН

Атанас Тодоров е от Пловдив, снима вековни дървета и разказва за тях. Започнал да издирва стари вековни круши и така се прехвърлил и на други дървета. Администратор е на фейсбук групата "Вековните дървета в България". Преди около година и половина видял, че от Асоциацията на парковете в България търсят помощници, които да направят проверка на регистрираните вековни дървета и след известен период на размисъл решил да се включи.

"По принцип двете най-стари дървета са дъбът в село Гранит, който се води, че е на почти 1700 години. А другото от най-старите дървета това е Байкушевата мура, която е в Пирин и едно от третите най-стари дървета това е Белащенският чинар. За съжаление дъбът в Гранит и Белащенският чинар са в много лошо състояние", допълни Атанас Тодоров.

В Северозапада също е снимал вековни дървета. В град Видин, например, има осем вековни дървета. Пет от тях са в парка до ж.к. "Христо Ботев". Други три са в двора на църквата на кръстовището на улиците "Цар Симеон Велики" и "Екзарх Йосиф I". Това са вековни ясени, допълни Атанас Тодоров. 

В България най-много са вековните дъбове, от тях има най-много регистрирани. От вида бук също има много, предимно са в националните паркове, каза още Атанас Тодоров.

Казва, че втората най-стара круша в света е в България и е на приблизително 800 години. Намира се в благоевградското село Лешко. Друга вековна круша, на около 500 години, се намира в село Заселе в Искърския пролом. Край село Боровица преди Белоградчик има много голям дъб, с почти 8 метра обиколка. Друг от най-големите дъбове, на които е попаднал Атанас Тодоров е във врачанското село Галиче. 

Смята да продължи да обикаля страната, да снима и описва вековните дървета на България:

"Имам голям мерак да направим нещо като стоте национални дървета на България, които да са вкарани в карта, да може да са известни и да се обикалят и хората да могат да ги посетят. Най-вероятно там ще има някакъв QR код като може да се снима и да се докаже, че човекът е бил и така да се популяризират самите дървета".

Цялото интервю с Атанас Тодоров може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Психолог от Видин с хоби "Приключения на мотор"

Днес в "Минутите на редактора" ви срещаме с психолога Крум Крумов. Той е родом от Видин, но от години живее и работи в София. В свободното си време обича да свири на барабани и е барабанист на рок група "Mhz". Освен това от няколко години е собственик на мотор и е открил у себе си духа на пътешественика. Съвсем наскоро създава и собствен..

публикувано на 12.05.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Самооценката - как се формира и как влияе на живота ни

Днес в рубриката, в която насочваме вниманието ни към психичното здраве, ще си говорим за самооценката. Това е начинът, по който виждаме и оценяваме себе си - своите качества, способности, външен вид, постижения и дори мястото си в света. Тя не се ражда с нас, а се изгражда постепенно, още от детството, чрез думите и поведението на родителите,..

публикувано на 12.05.25 в 16:30

Петгодишната Изабел от Видин дари косата си за онкоболно дете

Днес ще ви разкажем за един жест, направен от дете към дете. Петгодишната Изабел Филипова от Видин направи нещо изключително трогателно - дари косата си, за да бъде изработена перука за онкоболно дете . Един благороден и дълбоко състрадателен жест, който идва от едно толкова мъничко, но голямо по сърце същество. Макар и още дете, Изабел..

публикувано на 12.05.25 в 15:45

Бързи, модерни, опасни: Тротинетките под лупа във Видин

  Днес ще обърнем внимание на една изключително актуална тема, която все по-често се превръща в проблем в цялата страна, това са - електрическите тротинетки. Ситуацията наистина започва да излиза извън контрол. Расте броят на инцидентите с пешеходци, пострадали вследствие на неразумно или нерегламентирано управление на тези модерни превозни..

публикувано на 12.05.25 в 15:35

Тео Софрониев в „Час при зъболекаря“: Не подценявайте профилактиката

Актьорът Теодор Софрониев е роден в Монтана, живее в София, играе на театралната сцена във Враца, често отскача до белоградчишкото село Фалковец, откъдето са родовите му корени, но винаги намира време да се погрижи за усмивката си. Това обясни Тео в "Час при зъболекаря" и си спомни за първото си посещение в зъболекарския кабинет: "Имам спомени..

публикувано на 12.05.25 в 14:00

Самодейците в Замфирово представят премиерата на „Опечалена фамилия“

Самодейците при НЧ „Развитие 1928" – с. Замфирово ни канят на новата си постановка. Това е „Опечалена фамилия" по Бранислав Нушич. Те вече са доказали колко са талантливи, постигнаха голям зрителски успех и спечелиха театрални награди със спектакъла „Варено жито" по Стоян Николов – Турлака. Талантливите самодейци от НЧ „Развитие 1928" – с...

публикувано на 12.05.25 в 12:00

Farhod va Shirin в „Музикална зона“

Биографията на Farhod va Shirin, творчески дует от Узбекистан, не е изпълнена със звучни завоевания на световната музикална сцена. Въпреки това младите, красиви и талантливи солисти успяват да спечелят сърцата на своите сънародници. По време на кратката си кариера те създават няколко музикални шедьовъра. Талантливите младежи са почти на една и съща..

публикувано на 12.05.25 в 09:00