Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме 147 години от освобождението на Видин

Офицерите от 138 Болховски полк, участвали в Руско-турската война 1877 – 1878 година.
Снимка: Архив на Рачо Миланов




Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго. 

Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя. Това води до намесата на Великите сили и решаването на Източния въпрос. Въпреки усилията и мирното решаване в дипломатичната основа на руската политика, се прокрадва идеята за предстояща война. Ключово значение за руската политика на Балканите има позицията на Румъния. Повече за събитията около освобождението на Видин разказа Диана Ценкова, уредник в отдел "История на България XV – XIX век" към Регионален исторически музей- Видин.

"Вече сред управляващите кръгове от Румъния се откроява различност във вижданията и изходът от предстоящата война. На 12 април 1877 година румънското правителство обявява обща мобилизация, а на 16 април 1877 година се сключва румъно-руска конвенция, която урежда отношенията, но и финансовата част... Задачата на тази румънска армия е да се укрепи по десния бряг на река Дунав, за да защити руските части, които ще се укрепят, за да не се допусне евентуална намеса от турска страна..."

Тук трябва да отбележим положителната роля на Михалаки Георгиев и Димитър Златаров - личности, свързани с обществения живот на Видин. През това време те създават план на града, събират информация за разпръснатите укрепления, точното им позициониране, военните гарнизони. Тази информация е предадена в румънски ръце. Постепенно румънската армия успява да изтласква турската армия, като се укрепява по техни пунктове по река Дунав. След поредица от сражения, около селата Видбол, Търняне, Буковец и Рупци те са пред редутите на Смърдан. 

"Изет паша успява да разположи своите батальони на 5-6 км. извън Видин, с което при настъпването на тези редути, атаката е вече много по-сериозна... Изет паша е молен от румънците да се предаде, да предаде Видин, за да не страда цивилното население. Той отказва, изтъквайки, че няма султанска заповед. Междувременно на 31 януари 1878 година е сключено Одринското примирие - примирие между Руската империя и между Османската. Това, обаче, става достояние на 4 февруари. Артилерийският обстрел е прекратен, султанската заповед пристига във Видин едва на 23 февруари 1878 година... Тук, в града, остава турската администрация и една турска войскова част... Тук пристига 138-ми пехотен Болховски полк, който е ръководен от полковник Владимир Василиевич Бусе..." 


На 29 май 1879 година крал Карол пристига, посещава Смърданските редути и връщайки се в Румъния, той нарежда на Военното министерство да отпуснат средства, с които да се отдаде тази почит на загиналите за освобождението на нашата страна и извоюването на независимостта на Румъния. 

"Пет години по-късно са поставени два мраморни кръста, които отбелязват това събитие... Двадесет години по-късно, по инициатива на румънското правителства, с техни средства, построяват мавзолей в Гривица и два идентични паметника, които са в Смърдан и Оряхово."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00