Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо расте броят на работещите пенсионери

Снимка: Архив

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или професионална болест.

Броят на служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. възлиза на 350 718, като при него се отчита увеличение от 14 786 пенсии в сравнение с броя на служебно преизчислените пенсии през предходната 2023 г., когато са 335 932. Пенсиите за осигурителен стаж и възраст в териториалното поделение на НОИ за Видин от 1 април 2024 г. са 3 178. Пенсиите за осигурителен стаж и възраст в териториалното поделение на НОИ за Враца от 1 април 2024 г. са 5 176. Пенсиите за осигурителен стаж и възраст в териториалното поделение на НОИ за Монтана от 1 април 2024 г. са 3 560. Общият брой преизчислени пенсии за осигурителен стаж и възраст през 2024 г. е 234 011 и е по-голям от броя им през 2023 г., когато са 230 517.И през 2024 година териториалните поделения на НОИ, обслужващи най-малък брой работещи пенсионери, остават тези във Видин (4840), Разград (4528) и Търговище (3631).

"А, работя в момента. Асистент съм към Общината. Защо работим? Па щото много пари нема... Пенсионер съм 20-а година Не съм работил никъде, защото съм със заболяване и не мога. Борба за оцеляване... От 6 години съм пенсионер. Няма работа за пенсионерите. Няма за младите, внучката ми е дом без работа. Много пъти взимам кредити, децата ми помагат... Пенсионер съм и не работя. Защото не искам. Аз съм самичък и ми стигат парите... Пенсионер съм, ама работим. Мием чинии в заведение. Защото не ми стига пенсията. Мъжът ми не е пенсионер, не може да се пенсионира сега...", споделиха видинчани на пенсионна възраст.

Чупрене е малка община в област Видин, предимно с възрастно население. Има недостиг на профилирани кадри и затова в Общината работят и хора в пенсионна възраст. 

"В Община Чупрене в момента работят няколко човека, които са пенсионери, но реално продължават да помагат на Общината, така да го кажем. Проблемът, основният, в малките населени места и малките общини като нашата е липсата на кадри, отдалечеността от големи градски райони и градове. Поради тази причина имаме недостиг на кадри. Говорим най-вече за професионални, строго профилирани да кажем кадри в техническите, в инженерни специалности. Проблемът е наистина голям, за съжаление. Затова използваме и продължаваме да използваме хора, които са в пенсионна възраст. Но, не мога да кажа, че неглижираме младите хора, които желаят да работят в общината. Напротив, стремим се винаги, когато има млади кадри да ги стимулирам и да ги наемем при нас", каза кметът на Чупрене Мария Тодорова

Георги Бончин е пенсионер, от една година работи в Община Чупрене. Върнал се в родното си село след като е работил дълги години в Дубай, ОАЕ. Машинен инженер е, има изкарана и втора специалност за корабен инженер механик. В Община Чупрене работи като главен специалист по инвестиционна политика.

"Аз се пенсионирах в България, на базата на това, което съм работил до 2000 година. Пенсията ми е, как да кажа, средна. Не е ниска, но не и много висока. Аз лично съм доволен от пенсията, която имам... Аз реших, че след като толкова години съм се откъснал от тука докато имам жизнени сили и мога съм способен и смятам, че е редно човек да даде каквото е научил каквото знае за община Чупрене. И то точно за община Чупрене, и то точно за госпожа Мария Тодорова. Така смятам, че е редно. Знаете, госпожа Тодорова е един млад човек. Тя има нужда от подкрепа от всяка една страна. Това едно. Второ- тука, в Северозапада, за съжаление, не прелива от висококвалифицирани кадри", каза Георги Бончин.

Уговорката на Георги Бончин с кмета на Чупрене Мария Тодорова е да работи докато се чувства способен да работи или докато тя намери някой млад човек, който може да застане на подобна длъжност.

Проблемът с липсата на кадри стои от години пред автобусните превозвачи. В сектора има хора, които след пенсионна възраст продължават да работят, каза Петър Захариев- председател на Националното сдружение на автобусните превозвачи. Такава е тенденцията от началото на 90-е години, когато способни кадри на средна и малка възраст напуснали България в търсене на по-добро възнаграждение.

"30 години това е страшен бич в цялата държава и особено в нашата сфера, защото нашите работници са висококвалифицирани, професионални шофьори със съответните категории и необходими реквизити към тях. Монтьори, още по-ценна специалност, автомонтьори, които липсват, тотално липсват в наши дни. Други специалисти, свързани с обслужващата част на нашата работа, по сервиз, по техника и т.н. Ами, неизбежна история, наложена ни от обстоятелствата. Така да го кажем невинно. За което са виновни институциите, защото трябваше да се предприемат контрамерки да не се стига дотам, включително и внос на шофьори и друг персонал от страни, от които можем да ги внесем."

Пенсионер от 2005 година е Малинка Башлийска. След като се пенсионира работи известно време и от 2007 година на доброволни начала работи за изграждане на пенсионерски клубове във Видинска област. 

"В нашата област малко хора работят, в област Видинска по не доколкото имам информация. Работят повече жени, които изпълняват социални услуги, т.е. гледат болни и невъзможни да се обслужват възрастни хора. И те го правят по две причини- първо, да си допълнят до крехката пенсия, която имат и второто просто обичат да помагат на хората и срещу мизерно заплащане отдават сили, възможност и любов към самотните хора," смята Малинка Башлийска.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30