Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Богат на находки сезон в Рациария, Бонония и "Кастра Мартис"

Снимка: Благой Кирилов/БТА

Общо 2 500 са находките от последния археологически сезон в Рациария, Бонония и "Кастра Мартис". В момента тече процедурата по тяхното предаване на Регионалния исторически музей във Видин. Това каза на пресконференция научният ръководител на проучванията доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН. По думите му, една голяма част находките са с висока експозиционна стойност. Сред тях са предмети от некропола на Рациария, открити при проучването на 17 гробни структури, разкрити при ремонта на пътя за Държаница. 

"Находките, които сега предават колегите в музея, са 130, от некропола. Сред тях е една златна амфорка  -  бижу, накит, който е един от акцентите на Националната изложба "Българска археология 2024" и е на плаката в центъра на София. Една изключително луксозна брошка, едно произведение на изкуството, което е оцеляло след тези иманярски нашествия и което дава отговор на въпроса, директно, защо трябва да се проучва Рациария, въпреки всички проблеми, които имаше. Защото в Рациария има още много какво да се проучва и се откриват дори златни предмети, уникални неща, които са, бих казал, направо със световно значение, не само национално."

Находките от термите на Рациария са 1880, от които близо 1500 са монетите. Златен солид на император Аркадий е експониран в националната изложба в София. Разкрито е цялото източно крило на термите. Архитектурните структури са изключително добре запазени. Това дава възможност за научни разработки и разкриване на архитектурните комплекси в запазен вид, който да позволи тяхното социализиране, коментира археологът. 

Последният археологически сезон в Рациария продължи 4 месеца и завърши в началото на декември. За неговото провеждане държавата отпусна 400 000 лева. 

Над 5000 монети са постъпили във видинския музей от началото на археологическите разкопки в антична Бонония преди осем години. Културните ценности се изследват, трима нумизмати са ангажирани с това, каза доц. Димитров.

"Всички тези отделни находки са фотографирани, реставрирани. Работата, която извършват реставраторите, е огромна. Те са вече години наред с нас. Така че на Бонония тази година по-скоро работихме по това да определим и да реставрираме материали, отколкото да се напредне с прочуването. Но като цяло проучването е на един етап, в който е неговата финална фаза. Тази година, най-много догодина ние ще проучим целия този общински парцел, на западната крепостна стена, зад "Вела Пискова", и целта тук вече е Община Видин да започне проект за реставрация и социализация на място."
 Снимка: Радио ВидинБонония трябва да бъде реставрирана и да бъде символ и гордост на видинчани, добави археологът. Проучването на античния град се финансира със средства от бюджета на община Видин. През последната година с решение на общинския съвет са отпуснати 60 000 лева. 

Проучването на римската крепост "Кастра Мартис" върви добре и неговата цел освен научна е да се разшири археологическия комплекс, който ще бъде основен акцент за туризма в община Кула, обясни  доц. Здравко Димитров. 

Снимка: Радио Видин
"Там са два кастела на крепостта - квадрибурга, проучван от Йорданка Атанасова, и този, който сега ние продължихме след нея - източната крепостна стена с двете кули - №1 и №2. Ние сега сме при кула №2 и проучваме южната крепостна стена, която никога не е била известна, и пластовете зад нея, като идеята и на общината, и наша е тази година да бъде завършен този малък общински парцел и той да бъде включен към археологическия парк от 80-те години, тоест там, където е малката музейна сбирка да се актуализират зоните и парка около квадрибурга, към който да бъде придадена и източната крепостна стена на кастела заедно с кула № 1 и кула №2."

Проучването на "Кастра Мартис" започна през юли и завърши през декември със заснемането на обекта. За втора поредна година то се извършва с финансиране от Община Кула, която осигурява 17 000 лева. 

Всички находки могат да бъдат включени както в постоянна експозиция, така и във временни изложби, обясни зам.-научният ръководител на проучванията Илко Цветков от Регионалния исторически музей във Видин. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Испанската култура превзема Враца с концерт на Чамбао

Във Враца се готвят за знаменателно музикално събитие. Испанската фламенко сензация Чамбао и Ла Мари ще заредят с песните и емоцията си Враца на 27 юни. Те ще бъдат част от фестивала на испанската култура "Buenos Dias, Vratsa". Създадена в началото на 2000 година в Малага, Чамбао се превръща в явление – не само в Испания, но и по света. Музиката им е..

публикувано на 02.04.25 в 15:20

Мездра се готви за цветен Великден с масово боядисване на яйца

Младежката организация „Будни Устремени Мездренчани“ кани жителите на Мездра да се включат в масово боядисване на яйца . Празничното събитие ще се състои на 19 април (събота) от 10:00 ч. на площад „България“ . Организаторите ще осигурят  яйца и бои .  След края на инициативата боядисаните яйца ще бъдат дарени на социални домове.

публикувано на 02.04.25 в 15:14

Деца в Зли дол изработват празнична украса

В читалището в Зли дол се проведе творческа работилница с деца, които изработваха украса за Великден. Тя ще радва както жителите, така и гостите на мездренското село. Децата направиха великденски яйца, пъстри цветя, зайчета и моркови, които ще украсят централните площи на Зли дол.  Работилницата беше изпълнена с усмивки и радост, а малчуганите..

публикувано на 02.04.25 в 15:07
Снимката е илюстративна.

Река заля Железния мост на Е-79 край Враца

Река Въртешница, която във Враца е наричана и Лева, е излязла от коритото си и е наводнила Железния мост . Пътното съоръжение се намира на главното шосе Е-79 и е на 5 км преди Враца в посока от Монтана. Водата в реката е повишена заради проливните дъждове, които валят повече от 48 часа над областния град и региона. На пътя се изливат и високи скатни..

публикувано на 02.04.25 в 14:56

Река Огоста заля път в община Георги Дамяново

Река Огоста излезе от коритото си в района на „Попов мост" в община Георги Дамяново. Залят е пътят. Близо 50 литра на квадратен метър е падналият дъжд през последното денонощие в района на село Говежда, община Георги Дамяново. Река Огоста покачи нивото си и залезе на пътя в района на „Попов мост" и разклона за село Еловица. „В Говежда има..

обновено на 02.04.25 в 14:47

Възстановено е движението край Винище

Възстановено е движението по път І-1 Монтана - Белотинци в района на с. Винище , съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура".  Трафикът тази сутрин се осъществяваше в едната лента поради катастрофа.

публикувано на 02.04.25 в 12:04

Трафик на 34 кг кокаин е спрян на Дунав мост 2 (видео)

37-годишен мъж е задържан за опит да внесе в страната над 34 кг кокаин . На 31 март около 22:00 ч. на ГКПП Дунав мост 2 бил спрян микробус, управляван от обвиняемия. След щателна проверка с рентген били открити тайници в пода на товарното отделение, облицовани с оловна ламарина. В тях се намирали 30 пакета с пресовано прахообразно вещество, което..

публикувано на 02.04.25 в 11:47