Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Готова ли е България да приеме еврото?

Снимка: Ани Петрова


България е подала искане за извънреден конвергентен доклад за Еврозоната, това обяви премиерът Росен Желязков. Още в зародиш новата власт обяви, че основен приоритет за нея е приемането на новата валута.

"Има много стъпки, които България трябва да извърви, преди да стане ясно дали е готова за въвеждане на еврото. Конвергентният доклад вероятно ще излезе в началото на юни. След това предстои разглеждане и оценка на констатациите от Европейската централна банка, Европейската комисия, Съвета по икономически и финансови въпроси, еврогрупата и Европейския парламент. Така че има много стъпки, в които България да покаже дали е готова за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г."

Ценовата стабилност, тоест инфлацията, беше последният от числовите критерии за членство в еврозоната, който България не изпълняваше до януари, припомни финансовият министър Теменужка Петкова.

"България покрива и последния критерий за членство в еврозоната. Това ни дава основание днес да вземем решение, с което да отправим искане до ЕК, ЕЦБ за изготвяне на извънредни доклади за конвергенцията на България".

Конвергентният доклад ще излезе в началото на юни. 

Има ли готовност България да въведе еврото от следващата година? Постига ли основните цели, за които е създадена Еврозоната? Какъв би бил животът с новата валута? "За" или "против" еврото?

Според Петър Ганев от Института за пазарна икономика не е вярно, че ще загубим суверенитет, ще имаме повече инструменти за паричната политика, която провеждаме, отколкото имаме при валутен борд.

"Можем да бъдем провалена или успешна и в двата варианта. Държавите могат да се развиват успешно, независимо от своята валута. Еврото би улеснило това ние да бъдем успешна страна, защото ще има повече доверие в нас, ще ни вдигнат кредитния рейтинг и ще отпадне валутният риск. Всичко това дава известна подкрепа, че можеш да бъдеш успешен".


Икономистът и финансов експерт Юлиан Войнов поясни, че влизането на България в Шенген и в Еврозоната е "приобщаване на страната към големия европейски пазар, от който към момента бяхме отделени по една или друга причини".

"Влизането в Еврозоната ще е катализатор, който ще подпомогне българската икономика за нейното приобщаване към европейската и това ще премахне преградите, които в голяма степен възпират международния бизнес да навлиза в България. Подлагайки българския бизнес на конкурентния натиск от европейските държави поради улеснените търговски взаимоотношения, това ще доведе неминуемо или до предприемане от страна на правителството на някакви реформи в голяма част от нереформираните сектори в България, или до изпадане на българския бизнес в една некомфортна и слабо конкурентна позиция. Това ще оказва натиск над правителството да предприема реформи, а и виждаме засилен натиск от самия бизнес, който иска извършването на тези реформи".


Според лидера на "България може", икономическия анализатор Кузман Илиев, ако приемат България в Еврозоната на 1 януари 2026 г., то ще е, "за да покажат, че тя е жива".

"Това ще е политическо решение на Еврозоната, но на нас нищо добро това не ни казва. Пак ще си има кризите - демографска, енергийна и т.н. Злато и суровини трябва да са обезпечението на нашата валута - лева. В еврото има проблеми, но когато си се вързал за него, ти си загубил суверенитет, т.е. ние сме го загубили, когато сме влезли във валутния борд, защото не можем да печатаме левове и от действията на ЕЦБ зависи колко пари има в българската икономика".

Ако не влезем в Еврозоната, политиците ще бутнат валутния борд, прогнозира финансовият анализатор Светозар Гледачев

"Не знам някой да е доволен от този бюджет. Всички го критикуват, но бюджет трябва да се приеме, за да влезем в Еврозоната. Правителството беше съставено с единствената цел за влизане в Еврозоната при поредица от лоши бюджети".

Oт партия "Възраждане" ще продължат с протестите срещу еврото, каза народният представител от Монтана Петър Петров.

"Българинът загуби усещането, че от него зависи нещо. Конституцията е предвидила и прякото участие на гражданите". 

Видинчани изразяват разнопосочни мнения за еврото като официална валута, показа анкета на Радио ВИДИН.

Българската народна банка (БНБ) отговори на десетки въпроси, свързани с еврото, превалутирането на лева и функциите на централната банка след влизането в Еврозоната. БНБ подчерта, че официалният валутен курс на лева към еврото е неотменимо фиксираният валутен курс от 1,95583 лв. за 1 евро.

С оглед на това, превалутирането от левове в евро при евентуалното ни членство в Еврозоната ще се извършва, като числовата стойност в левове се раздели на пълната числова стойност на официалния валутен курс от 1,95583 лв. за едно евро. Официалният валутен курс не се закръглява или съкращава при извършването на превалутирането, посочва централната банка.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00