Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужна ли е повече свобода за учениците или напротив - дисциплина

Снимка: Радио Видин

Инстинктът на българите е за повече ред в училищата, сочи проучване на агенция „Мяра“. Според него, 84% са за въвеждането на оценка за дисциплина, а 83% за цялостна забрана на мобилни телефони в училище. 72% подкрепят въвеждането на униформи навсякъде сред учениците, съобщи социологът Яница Петкова.

"Това, което показаха нашите данни, е едни обществени нагласи, свързани с искане за повече контрол в училищната среда, за повече дисциплина, по-консервативно отношение, което отразихме в нашето проучване.  Това, което се вижда в резултатите е, че по-младите възрастови групи се държат по-либерално, не са толкова крайни в нагласите си, но въпреки всичко, подобни мнозинства говорят за една цялостна подкрепа за повече контрол и по-голяма рестрикция в училищната среда. Всичките тези нагласи за необходимост от повече контрол и дисциплина се потвърждават и от един последен въпрос, който зададохме. Хората трябваше да посочат една измежду две опции - дали има по принцип повече свобода, повече творчество, дали да се набляга повече на индивидуалността на учениците, или пък да има повече дисциплина, взискателност към учениците и взискателност за уважение към учителите. Тук отново резултатите са еднозначни. 7% се обявяват за повече свобода и индивидуалност, 85% се обявяват за повече дисциплина и взискателност към учениците и уважение към учителите."

Според Яница Петкова, един от факторите, повлияли върху тези данни, е застаряващото население, което е критично към по-младото поколение, но има и други. 

За Радио Стара Загора министърът на образованието и науката Красимир Вълчев коментира, че проблемът на българското образование е неспособността да направи прехода от 20-и към 21-ви век.  По думите му, в нормативната ни уредба има едно "залитане" към подкрепяща система, но в същото време няма как да има качествен учебен процес без дисциплина.

"Дисциплината е базово условие. Имаме система от санкции, но факт е, че, ако я погледнете, санкциите се налагат изключително трудно. На практика това, което се случва е, че много учители се отказват да налагат санкции, защото трябва да пишат. Има една сложна процедура, а отделно в по-големите градове, особено в София има и много случаи на обжалвания на санкции, което е абсурдно. Една забележка бива обжалвана от родителите. Родителите не приемат забележката. А няма система без санкции. Учителят няма друг инструмент, по който да въдвори дисциплина и той се чувства безпомощен, така че ние във всички случаи този проблем трябва да го решим." 

Според директора на Професионална гимназия „Професор д-р Асен Златаров“ във Видин Мариета Георгиева, моделът на класно-урочната форма на обучение не е по мярка на днешните ученици, откъдето идват и противоречията. 

"Резултатите от анкетата са разбираеми, защото е категорично ясно, че трябва да има промяна в дисциплината или по-скоро в организацията и случването на нещата в училищата. Сега по отношение на това дали  трябва да има оценка и как точно се интерпретира понятието дисциплина, вече нещата са малко по-различни. Аз мисля, че постигането на ред и на работна обстановка в класната стая трябва да стане с промяна на много, много фактори, защото въвеждането на оценка за дисциплина категорично няма да промени по никакъв начин дисциплината. Така, както съществуването на скалата за оценяване е от 2 до 6, по никакъв начин не стимулира и не води до подобряване на резултатите на учениците, така че категорично оценка работа няма да свърши. По-скоро е въпрос на обединяване на учителската гилдия, на родителите, на обществото като цяло в това каква трябва да бъде ситуацията в класната стая. Какво трябва да се случва. За мен категорично оценка няма никакъв смисъл. Просто ще хвърлим много усилия в грешна посока, но трябва да се намери обществен консенсус как трябва да изглежда образованието, системата на образование. Няма да постигнем кай знае каква промяна, ако не променим изобщо концепцията - какво правим в класната тая, какво очакваме от всяко дете. Може би трябва да променим принципно и начина на оценяване. Не говоря за дисциплината, а за оценяването на резултатите. Не би следвало моментното оценяване да бъде мотивацията. Мотивацията трябва да се създаде, да се търси и намира в личностното развитие, в напредъка на всяко едно дете. Вместо да вървим в посока на още и още оценки, трябва да променим концепцията и философията на образованието, за да има стремеж за развитие на всяко едно дете. Ученикът трябва да усеща, че неговият напредък е резултат от положените усилия, от неговите таланти и да се развива в тази посока, в която може да даде най-много от себе си."

Проблем за усвояването на знанията и дисциплината в училище е и екранната зависимост, но само забраната им в училище едва ли ще е сериозен скок напред, коментира Мариета Георгиева. 

"Дори ние променихме нашата политика. В началото смятахме, че все пак има възможност да се използват и технологии чрез телефона за различни реакции, тестове, анкети и други такива дейности, обаче установихме, че в момента, в който телефонът е в ръката на детето, то просто инстинктивно, то просто бързичко минава и през всички други такива смущения в информацията за часа, които то ежедневно използва."

Ученици коментираха, че идеята да не ползват мобилни телефони в училище, може и да е приложима, но въвеждането на оценка за дисциплина е вече прекалено.

"Понякога има полза от телефоните, но понякога не и пречат. Не е лоша идея да не ги ползваме в училище. Въвеждането на оценка за дисциплина е прекалено. Едно дете може да знае, да е умно, но да се е е държало невъзпитано в час и да му напишат оценка. Това разваля и отношенията с родителите."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00