Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Червилото в миналото и днес

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Наближаващият Международен ден на жената - 8 март, е повод да поговорим за едно от най-силните оръжия на всяка дама - червилото. В миналото на него се гледало като на символ на богатство и власт, днес червилото подчертава красотата и демонстрира независимост, а проучвания показват, че жената, която си го е поставила, задържа вниманието на срещуположния пол по-дълго, отколкото тази, чийто устни са с естествен цвят. 

Първото известно червило датира отпреди повече от 5000 години, носела го е кралицата на Древна Месопотамия - Шубат. По това време червилото изобщо не било безопасно, обясни проф. Радостина Александрова: 

"То е било оловно бяло и натрошени червени скали. Тя го използва, за да покаже, че не е случайна и е дарена с голяма власт. В Древен Египет и мъжете, и жените носят червило, но за мъжете е символ на богатство, а за жените е модно увлечение и желание да бъдат красиви и желани... Древните египтяни са вярвали, че червилото пази от болести, има лечебна сила, но в желанието си да придобият някои по-екзотични цветове, те са използвали доста отровни матерлиали, и без да са знаели, това червило се превръща в "целувката на смъртта".  Най-често са използвали червена охра, смесена със смола, за да могат устните им да са дръзко червени. Клеопатра създава свое персонализирано червило, защото открива, че се получава ефектен цвят, когато смачкани мравки и кармин се поставят в пчелен восък. Кармин се добива и днес от женски бръмбари и се използва както в козметиката, така и в хранителната индустрия... "

Английската кралица Елизабет Първа популяризира червилото в Европа. Тя царува през 1558 -1603 година, по това време червилото се правело от пчелен восък и червени багрила. Вярвало се, че може да пази от болести и от зли сили. Самата Елизабет била вярваща и се отнасяла много сериозно към червилото и често се използвало като разменна монета. При наследникът й Джеймс обаче, червилото губи позициите си и дори е приет закон, според който всичко, което променя външния вид на жената, е било абсолютно основание съпругът да поиска разтрогване на брака. 

Дълго време гримът и червилото били запазена мярка за момичета с недобро поведение и това е до края на 19 век, когато започва първото производство на червила от френска козметична компания. 

През 1938 година в САЩ бил приет първият закон за храните, лекарствата и козметиката и са въведени първите стандарти за безопасност. Съвременната козметика се основава на науката и редица специалисти следят за безопасността на червилото и на всички останали козметични продукти, казва още проф. Радостина Александрова:

"Винаги трябва да ползваме качествена козметика от сигурни източници и по никакъв начин да не правим компромиси с нея".  


Повече за пътя и ролята на червилото през вековете- в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Нели Стоянова и дъщеря ѝ Мишел

Нели Карамели кани малките читатели от Видин на магично приключение

Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор, половината..

публикувано на 02.04.25 в 13:00
Сигридур Каменова

От Исландия до България: Как любовта промени съдбата на Сигридур Каменова

Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта.  Сигридур  решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..

публикувано на 01.04.25 в 15:07

Полицията проверява кметския наместник на Периловец след сигнали за побои

За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница.  80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител.  "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..

публикувано на 01.04.25 в 14:00
Цветелина Цветкова

Цветелина Цветкова: Радвайте се на този живот!

На 1 април отбелязваме  Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях.    Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..

публикувано на 01.04.25 в 13:00

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16