Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Субсидията за аптеките ще реши ли проблема с достъпа до лекарства

Снимка: Радио ВИДИН

Проблемът с ограничения достъп до лекарства в много населени места на територията на страната не е от сега. Влязлата в сила през 2024 "Методика за финансиране на аптеки, които изпълняват дейности по договор с НЗОК/РЗОК в отдалечени, труднодостъпни райони или са единствен изпълнител за съответната дейност в община, както и с денонощен режим на работа" е предлаганото решение. Субсидия в момента получават около 190 аптеки от около 3200 в страната. 

"Тази субсидия всъщност не осигурява достъп до лекарства на места, където няма открита аптека... Големият проблем с достъпа до лекарства у нас е голямата разпокъсаност и липсата на аптеки в много голяма част от населените места. Причината, разбира се, е абсолютно пазарна, тъй като собствениците на аптеки не откриват аптеки там, където няма достатъчно клиенти за такъв вид продукти и това означава, че голяма част от населените места в България, които са слабо населени, с малко население всъщност нямат лесен достъп до лекарства", каза Петя Георгиева- старши икономист в Института за пазарна икономика.

За да се разшири аптечната мрежа, е необходимо процедурата и регулациите за откриване на аптека да бъдат максимално улеснени.

Идеи в тази посока могат да се вземат и от опитите на хората и местната власт в отделни общини да облекчат проблема. Предложенията, които биха могли да дадат положителен ефект, са следните: Да се разреши онлайн търговията с лекарства; Аптеките да могат да отварят филиали, ръководени от помощник-фармацевт, свободен да продава лекарства с рецепта; Отпадане на изискването за минимална площ на приемното помещение; Отпадане на ограничението едно лице да може да отвори най-много четири аптеки; Създаване на законова рамка за отваряне на мобилни аптеки; Отпадане на таксата за молба за откриване на аптека от 5000 лв.

В община Макреш от години няма аптека. В началото на демокрацията работели аптеки в Макреш и в село Раковица. След това поради промяна в нормативната уредба и липсата на интерес от магистър фармацевти да открият аптека, ги превърнахме в дрогерии, обясни кметът на община Макреш Митко Антов:

"Работиха известно време като дрогерии. След това регистрирахме една фирма към "Здраве-97" ЕООД към Общината, която тези дрогерии бяха към нея. И поради други ограничения в законодателството не можехме да упражняваме вече тази дейност и те преминаха в частни ръце, както се казва. Работиха още няколко години и поради малките обороти ги закриха собствениците им."

Помещенията на бившите две аптеки, с които разполага Общината вече не отговарят и на изискванията на законодателството. Така населените места остават без аптеки. В момента населението на община Макреш се снабдява по различни начини- чрез роднини, близки и познати, които пътуват до областния град ги снабдяват с лекарства. Възможните варианти, предлагани от ИПИ, могат да се приложат след сериозни промени в законодателството.

"Това би подобрило снабдяването на населението с тези лекарствени средства и дори бихме съдействали каквото може от наша страна. Примерно, дори сме готови да предоставим помещенията без наем, да кажем или примерно, при онлайн доставките и т.н. да съдействаме със самите поръчки", допълни Митко Антов.

Мобилна аптека идва в събота в Макреш. Ако се налага спешно да си купят лекарства, хората ходят до Димово или Видин. Съзнават, че са останали малко хора и че отварянето на аптека може да не е изгодно:

"Хора си има. Търчат по Видин. Що да търчат по Видин, като тука може да се отвори една аптека... Идва у събота някъв бус. Некой път към 8:00, някой път към 9:00 летно време и оттам си купуваме и лекарствата... Купуваме си лекарства от аптеката. Аптеката идва всяка събота, в 8:10 е тука... Ако ти се наложи нещо през седмицата кво правиш? Тръгваш за Видин или търсиш некой, който ходи да ти купи... Няма да има смисъл от тоя, който седи тука. Кой ще му плаща заплата? Но е имало, имаше некога, ама я затвориха, то няма хора..."

Субсидията за аптеките засяга и отварянето на денонощна аптека, коментира Николай Тодоров- председател на фармацевтична колегия във Видин.

"Последните разсъждения са в посока, специално на фармацевтичния съюз, са в посока на отваряне на една аптека в община. Някъде по-централно, която да работи и през нощта. Поне една. Не е казано, че във всяко малко село трябва да има нощна аптека", каза Николай Тодоров.

Откриването на аптеки в труднодостъпни общини, също е покрито от методологията, финансирана от Здравната каса, допълни Николай Тодоров:

"Имаме работещи за краткия период на съществуване на тази методология имаме много добри резултати... Ние вече работим по тази методология. Ние работим в Белоградчик, в Брегово, в Кула, работим в няколко общини, които работят по методологията, финансират се и имат много добър резултат."

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59