Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Павел Петков: Нужни са промени в Изборния кодекс, за да се сведат до минимум грешките

Павел Петков
Снимка: Радио Видин

Необходими са промени в Изборния кодекс, за да се сведат до минимум грешките при преброяването на резултатите. Това коментира Павел Петков, бивш председател на Районната избирателна комисия във Видин по повод делото в Конституционния съд за законността на изборите за 51-во Народно събрание. Павел Петков обясни и възможните причини за разминаването между преизчисляването на данните в близо 47% от проверяваните избирателни секции и резултатите, които бяха обявени след изборите на 27 октомври. 

"Считам, че основната причина е човешкият фактор. В секционните избирателни комисии работят едни хора, по делото, образувано пред Конституционния съд са назначени вещи лица, които на собствено основание извършиха повторна проверка на представените им бюлетини. Явно са взели друго становище относно тяхната действителност или респективно недействителност. Тук, според мен, е необходима една промяна в Изборния кодекс, която да въведе по-точна регламентация кога една бюлетина е действителна и кога не. В момента е доста широко понятието за недействителна бюлетина и много често в секционните избирателни комисии между самите членове възникват спорове дали една бюлетина е действителна, или недействителна. Аз като председател и на районна избирателна комисия, и на общинска избирателна комисия, много често съм имал случаи, в които ни звънят комисии във връзка с възникнали между тях спорове. Затова считам, че е необходима такава промяна в Изборния кодекс, която да въведе много по-ясна регламентация, когато бюлетината е действителна и недействителна. Например, има случаи, леко е излязъл от квадратчето вотът на избирателя и комисиите за по-сигурно решават, че тая бюлетина ще я обявят за недействителна, което за мен лично често пъти не е основание да бъде така, но в техните правомощия е и те си го решават. Също така считам, че трябва да се върне отново да се върне машинният вот, както беше в първоначалния му замисъл. За много хора, които участват в изборите е ясно, че тогава възможността за грешки и за толкова много недействителни бюлетини се свежда до минимум - машините да се върнат с това си действие, което имаха, реално да отчитат гласовете, а не да са едни обикновени принтери."
 
Според Павел Петков промени в изборната администрация биха били добро решение, стига да има политическа воля и желание за това. 

"Особено в периоди на чести избори секционните комисии, които имат главна роля в провеждането и отчитането на изборните резултати, постоянно се попълват с нови и нови хора, които често пъти на са запознати с изборното законодателство. Считам, че би било добре както при районните, така и при секционните избирателни комисии, да бъде въведена една мандатност, както е при ЦИК и общинските избирателни комисии, така че да има една сигурност за определен период, от четири години например, тези членове, които са в комисиите, ще са постоянно там. Ще могат да провеждат обучения, когато има промени в изборното законодателство и ще знаят реално какво трябва да вършат в изборния ден."

Конституционният съд се произнесе днес по делото и обяви за незаконен избора на 16 народни представители. 


Вчера парламентът изслуша някои от вещите лица, които са извършвали повторното преброяване. Народното събрание прие декларация за "дълбока загриженост от развитието на конституционното дело по оспорване на законността на изборите за 51-во Народно събрание". В декларацията се отчита какво е станало ясно на изслушването на ЦИК и "Информационно обслужване" ден преди това: до вещите лица не са стигнали всички бюлетини, били са им предадени чували без бюлетини, на места са отбелязали нула гласа, а на видеонаблюдението се виждат бюлетини, както и че "някой не си върши работата умишлено и това е очевидно" и липсва прозрачност в работата на Конституционния съд. "Ситуацията е без аналог и е изключително опасна. На прага сме на огромна институционална нестабилност, която поставя под въпрос устоите на държавността", гласи декларацията.


Губи се доверието на хората в честността на вота, казаха видинчани.

"Не мога да разбера още какво се случва. Много криминално се случва. Има объркване."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00