Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фермерските пазари- среща на производители и потребители

| обновено на 13.03.25 в 16:44
Снимка: Ани Петрова

В писмо до министерството на земеделието Българският фермерски съюз поиска да участва в подготовката на законопроекта за скъсяване на веригата за доставка на хранителни продукти. От съюза изтъкват и необходимостта държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, на които земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Така хем ще има засилена конкуренция, хем производителите ще бъдат по-независими от големите хранителни вериги, каза в "Земята, която ни храни" Георги Стоянов, председател на Българския фермерски съюз:

"Идеята  е когато се прави законотворчество, да участват и браншовите организации, защото ние сме мостът между земеделските производители, преработвателите и управляващите. През последната година направихме съвместно с министерството на земеделието фермерски изложения в шест областни града, където дадохме възможност на земеделски производители, семеен тип ферми, които освен, че отглеждат земя, различни култури или животни, полагат усилия да произвеждат и допълнителни продукти- сирене, кашкавал, колбаси, лавандулово масло, парфюмерия, тахан, олио... Хората го правят, защото при нормалните дейности, които извършват, нямат цена, не могат да получат достойно заплащане... Те са принудени да търсят алтернатива... Излизането на пазара си има изисквания, има нормативни уредби, които дават тази възможност, но трябва да отговаряш на редица условия, защото все пак произвеждаш храна... Не по-малко важно е самите потребители, защото потребителят е цар, да се докосне до чисти български продукти... Фермерските пазари са мястото, на което се срещат производители и потребители, но това е кризисна мярка, фермерските пазари не могат да са всеки ден... 
От друга страна искаме да обърнем внимание, че фермерските пазари показват колко малко е българската продукция, колко сме слаби като икономическа единица, колко трудно пробиваме до магазинната мрежа, че има нужда в сектора да се помага... Помощ от държавата- да се фокусира върху земеделските стопани, да укрепнат, да са по-жизнени, икономически по-устойчиви".

Според Георги Стоянов конкуренцията идва и с преработката, с по-ниската себестойност. 

"Към момента българският производител едва оцелява и трябва да разбере, че кооперирането не е ТКЗС-то, говорим за модерни форми на обединяване и партниране, при които да се намират пресечните точки между земеделските производители, които, обединявайки се, да изкарат и по-голямо количество стока, да предоговарят своите условия". 

Освен ниската себестойност на производството, пред българските производители има и други проблеми:

"Пазар, работна ръка, цени- на консумативи, на продукция... Природата също е проблем... Понякога на потребителите им се струва скъпо, но когато се говори за ценообразуване, трябва да се търси пресечната точка с качеството... Ако човек търси нещо евтино, ще го намери, но за сметка на качеството. Производителите имат възможност да определят цената си, защото това, което са произвели, само те знаят колко време и безсънни нощи им е отнело, и за да го продадеш, трябва да можеш да си гарантираш до следващия период, когато ще изкараш продукция, да си изхранваш семейството... Но за сметка на това продукцията е чиста, натурална. Тук веригата е много къса- земеделски производител, преработвател, логистика и продавач е наедно, а същата продукция ако трябва да влезе в магазинната мрежа, можем само да гадаем каква ще е надценката... ", каза Георги Стоянов и пожела на земеделските стопани успешна година:

"Високи добиви, качествена продукция и добри цени. Да не забравяме, че сме хора, да си помагаме и да се подкрепяме!" 

Още за ролята на фермерските пазари и как се справят производителите във Франция- чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00