Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Долна Вереница: Болно ми е, че се изгуби връзката със селото

5
Ивайло Иванов, кмет на с. Долна Вереница
Снимка: Радио ВИДИН

Долна Вереница е малко, живописно село, едно от близките до Монтана, само на около 7 км. Това, че е близо до града, е и причината много млади семейства да си закупуват къщи и да избират спокойствието на селския живот, пред шума на града, дори към момента, броят на местните е по-малък, за сметка на придошлите в последните години. Животът в Долна Вереница тече спокойно. Битовата престъпност е сведена почти до минимум, според Ивайло Иванов, който е дългогодишен кмет на населеното място. Застава на поста през далечната 2009 година. Споделя, че винаги при нужда получава съдействие от Община Монтана, а той самият се опитва да бъде полезен на хората и да се отзовава, когато го потърсят за помощ. Той разказа откъде идва името на селото.

"Така го водят, че това са варовикови скали... Долна Вереница е била повече като население от Лом... И тук е минавал пътят за София..."

Ивайло Иванов сподели повече за живота и хората в Долна Вереница.

"Селото ни е близо до общинския център град Монтана, което благоприятства за закупуването на имоти от предимно млади хора... Имаме 12-13 деца, които пътуват до Монтана на училище, на детска градина... Нямаме само транспорт, поради липсата на хора, които да пътуват... Имаме магазин, който от понеделник до неделя работи постоянно, не се затваря... Бих казал, че престъпността в селото е сведена до нула... Работим добре с институциите..."

Дългогодишният кмет на Долна Вереница сподели коя е основната разлика в селото от встъпването му в длъжност до настоящия момент.

"Това е моето село и каквото и да се направи за селото, всичко е добре дошло... Когато станах кмет аз, имаше доста хора, сега са останали около 100 човека местни хора, другото всичко са приходящи... Мисля, че е едно добро място за живеене.. В едно малко населено място кметът е всичко... Кметът е и полицай, и пожарникар и пазач, всичко... Миналата година започнах косене от април месец до края на октомври месец, но горе-долу се справям.... Има хора, които на доброволни начала идват, помагат..."

Освен кмет, Ивайло Иванов е и председател на читалището в село Долна Вереница. Той разказа повече за  културния и за духовния живот.

"Имаме черква, която наистина е една светиня. Тя е изградена края на XVI в. и е паметник на културата с национално значение от 1973 година. В църковния двор също има и едно килийно училище, което го запазихме... Имаме читалище в селото, което се казва "Христо Ботев - 1928 година"... Библиотека имаме... Всяка година честваме празника на черквата, храмовия, който е на девети май... Имаме един салон, който пак благодарение на Общината обновихме... Нямаме самодейни певчески групи и танцови състави... Лятото, през ваканцията се събират деца, доста бих казал..."

Мечтата на кмета е в селото да има хора.

"На времето дворовете бяха пълни с животни... Има трима-четирима човека, които се занимават с животновъдство, но са все по-малко..."

Местните жители коментираха живота в село Долна Вереница.

"Тук се напълни с хора, които са купили къщи, нови хора. Няма празна къща, всичко е обитаемо... Спокойно е, няма кражби... Кметът е дългогодишен... Като няма друг, сме доволни..."

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45