Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на съня

Снимка: Pixabay

На 14 март отбелязваме Световния ден на съня. Целта е на този ден да се обърне внимание върху значението на съня за здравето на хората. Според множество изследвания на специалисти осемчасовият сън е оптималната норма, при която човек би следвало да се чувства в добра кондиция за да посрещне ежедневните си дейности. Според други изследвания, 7 часа също биха били достатъчни. При всички положения едно е ясно, липсата на сън е вредна за здравето, също така когато човек не се наспи, той не е пълноценен и страда от липсата на енергия. 

За важността на съня потърсихме мнението на видинчани. Според тях сънят е неизменна част от това човек да е здрав и в настроение.

"Много е важен сънят, човек си почива, цялото тяло, абсолютно всичко, успокоява се. 8 часа са нормални, за да се чувства човек пълноценен... Най-често пречи на съня ми шумът, живеем много хора и просто... Не спя много добре, като се замисля за нещо лошо и не спя. Важен е сънят, като съм се наспала съм добре, имам енергия за всичко, приятно ми е... Като тийнейджър се спи повече, няма проблеми тогава, всичко мама и тати прави... На денонощие спя 5, 6 часа, толкова, гледам телевизия, гледам мачове. Ставам в 5:00 ч. събуждам се, достатъчно... Аз имам спокоен сън, живея на село, когато ида в града винаги се притеснявам малко и съм малко неспокоен..."

За да имаме добър сън, както и видинчани споделиха, е необходимо да сме спокойни, както се казва, в мир със себе си. Има много съвети за добър сън, но разбира се при всеки човек е строго индивидуално. Според експертите идеалната поза за добър сън е по гръб. От американската Национална фондация за съня обаче отчитат, че по гръб спят едва осем процента от хората. Този начин на спане осигурява максимална почивка в неутрално положение за главата, шията и гърба. Позата по гръб е препоръчителна и срещу гастроезофагеален рефлукс - хранително разстройство, засягащо пръстена на мускула между езофагуса (хранопровод) и стомаха. Спането по гръб не е препоръчително за хора, които страдат от сънна апнея - частично или пълно преустановяване на дишането по време на сън. За качествения сън може да допринесе куркумата, която има многобройни ползи за здравето. Проучвания показват, че подправката, известна с противовъзпалителните и антиоксидантни свойства, намалява тревожността и подпомага качествения сън. 

Едно от заболяванията на съня, макар и рядко е нарколепсията. Нарколепсията е хронично неврологично заболяване, свързано с нарушената способност на мозъка да регулира цикъла сън – будност. Диагностицира се трудно и бавно, обясни Адриана Димитрова от Фондация ''Българска асоциация на пациентите с нарколепсия''. 

"...Симптомите са свързани на първо място с прекомерна дневна сънливост, започват да заспиват по всяко време буквално без контрол... Другият много характерен симптом при нарколепсията е така наречената катаплексия – това е едно специфично отпускане на тялото и мускулите при силна емоция... То също е без контрол... Много характерни за пациентите с нарколепсията са и халюцинациите, и сънната парализа. Това са в общи линии основните симптоми. Като придружаващи ги вследствие на неправилно диагностициране са много бързото натрупване на килограми и т.нар. автоматично поведение, то е свързано най-вече с прекомерната умора от това, че нямате качествен сън..."

Световният ден на съня се отбелязва от 2008 г. в петъка преди деня на пролетното равноденствие по инициатива на Световното дружество на съня. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Психолог от Видин с хоби "Приключения на мотор"

Днес в "Минутите на редактора" ви срещаме с психолога Крум Крумов. Той е родом от Видин, но от години живее и работи в София. В свободното си време обича да свири на барабани и е барабанист на рок група "Mhz". Освен това от няколко години е собственик на мотор и е открил у себе си духа на пътешественика. Съвсем наскоро създава и собствен..

публикувано на 12.05.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Самооценката - как се формира и как влияе на живота ни

Днес в рубриката, в която насочваме вниманието ни към психичното здраве, ще си говорим за самооценката. Това е начинът, по който виждаме и оценяваме себе си - своите качества, способности, външен вид, постижения и дори мястото си в света. Тя не се ражда с нас, а се изгражда постепенно, още от детството, чрез думите и поведението на родителите,..

публикувано на 12.05.25 в 16:30

Петгодишната Изабел от Видин дари косата си за онкоболно дете

Днес ще ви разкажем за един жест, направен от дете към дете. Петгодишната Изабел Филипова от Видин направи нещо изключително трогателно - дари косата си, за да бъде изработена перука за онкоболно дете . Един благороден и дълбоко състрадателен жест, който идва от едно толкова мъничко, но голямо по сърце същество. Макар и още дете, Изабел..

публикувано на 12.05.25 в 15:45

Бързи, модерни, опасни: Тротинетките под лупа във Видин

  Днес ще обърнем внимание на една изключително актуална тема, която все по-често се превръща в проблем в цялата страна, това са - електрическите тротинетки. Ситуацията наистина започва да излиза извън контрол. Расте броят на инцидентите с пешеходци, пострадали вследствие на неразумно или нерегламентирано управление на тези модерни превозни..

публикувано на 12.05.25 в 15:35

Тео Софрониев в „Час при зъболекаря“: Не подценявайте профилактиката

Актьорът Теодор Софрониев е роден в Монтана, живее в София, играе на театралната сцена във Враца, често отскача до белоградчишкото село Фалковец, откъдето са родовите му корени, но винаги намира време да се погрижи за усмивката си. Това обясни Тео в "Час при зъболекаря" и си спомни за първото си посещение в зъболекарския кабинет: "Имам спомени..

публикувано на 12.05.25 в 14:00

Самодейците в Замфирово представят премиерата на „Опечалена фамилия“

Самодейците при НЧ „Развитие 1928" – с. Замфирово ни канят на новата си постановка. Това е „Опечалена фамилия" по Бранислав Нушич. Те вече са доказали колко са талантливи, постигнаха голям зрителски успех и спечелиха театрални награди със спектакъла „Варено жито" по Стоян Николов – Турлака. Талантливите самодейци от НЧ „Развитие 1928" – с...

публикувано на 12.05.25 в 12:00

Farhod va Shirin в „Музикална зона“

Биографията на Farhod va Shirin, творчески дует от Узбекистан, не е изпълнена със звучни завоевания на световната музикална сцена. Въпреки това младите, красиви и талантливи солисти успяват да спечелят сърцата на своите сънародници. По време на кратката си кариера те създават няколко музикални шедьовъра. Талантливите младежи са почти на една и съща..

публикувано на 12.05.25 в 09:00