Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дислексията- как да я овладеем?

2
Снимка: Радио ВИДИН


В рубриката "Децата на фокус" се фокусираме върху едно често подценявано предизвикателство, пред което някои деца и техните родители са изправени - дислексията. Това е специфично нарушение на четенето и разпознаването на думи, което може да затрудни децата в учебния процес, но не е свързано с техните интелектуални способности. Въпреки че дислексията често остава неразпозната или неправилно разбрана, важно е да се знае, че с правилната подкрепа и разпознаване, децата с дислексия могат да реализират своя пълен потенциал. Какво точно е дислексията и как родителите да я разпознаят у децата си, още от ранна възраст обясни  Дарина Герганова логопед и психолог:

"Дислексията представлява разстройство на ученето. Характеризира се с трудности при осмислянето и запомнянето на думи, букви и символи. Макар тя да се свързва основно с проблеми при четенето, симптомите понякога се проявяват много преди детето да се научи да чете и да пише, затова е необходимо да се следи за признаците на нарушения в речта и паметта на детето."

Децата с дислексия често изпитват трудности в училище. Дарина Герганова разясни какви са начините те да бъдат преодолени до голяма степен:

"Те са различни. В повечето случаи - децата с дислексия имат и дисграфия и дискалкулия. Дисграфията е нарушение свързано с писането, а пък дискалкулията е нарушение при пресмятането. Също така, тези деца са хиперактивни и имат дефицит на вниманието. Основна цел в работата при децата с дислексия е достигането до оптимално за възрастта ниво на владеене на четенето и писането и същевременно - подобряване на емоционалното и когнитивно функциониране на детето."

За съжаление дислексията много често е наследствена и не може да бъде излекувана напълно. Към момента не е известен начин за нейното предотвратяване, но с правилните методики и работа със специалисти, това състояние може да бъде овладяно, посочи психологът. 

Повече по темата, чуйте в звуковия файл.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ваксините срещу варицела и връзката им с деменцията

Ваксината срещу варицела да стане задължителна, предлагат здравните власти у нас. В момента тя е препоръчителна и може да се направи след навършване на 12-месечна възраст. Статистиката показва, че годишно у нас от варицела боледуват около 30 000 деца, като най-засегната е възрастовата група от 1 до 4-годишна възраст.  Какво представлява..

публикувано на 13.05.25 в 12:00

Психолог от Видин с хоби "Приключения на мотор"

Днес в "Минутите на редактора" ви срещаме с психолога Крум Крумов. Той е родом от Видин, но от години живее и работи в София. В свободното си време обича да свири на барабани и е барабанист на рок група "Mhz". Освен това от няколко години е собственик на мотор и е открил у себе си духа на пътешественика. Съвсем наскоро създава и собствен..

публикувано на 12.05.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Самооценката - как се формира и как влияе на живота ни

Днес в рубриката, в която насочваме вниманието ни към психичното здраве, ще си говорим за самооценката. Това е начинът, по който виждаме и оценяваме себе си - своите качества, способности, външен вид, постижения и дори мястото си в света. Тя не се ражда с нас, а се изгражда постепенно, още от детството, чрез думите и поведението на родителите,..

публикувано на 12.05.25 в 16:30

Петгодишната Изабел от Видин дари косата си за онкоболно дете

Днес ще ви разкажем за един жест, направен от дете към дете. Петгодишната Изабел Филипова от Видин направи нещо изключително трогателно - дари косата си, за да бъде изработена перука за онкоболно дете . Един благороден и дълбоко състрадателен жест, който идва от едно толкова мъничко, но голямо по сърце същество. Макар и още дете, Изабел..

публикувано на 12.05.25 в 15:45

Бързи, модерни, опасни: Тротинетките под лупа във Видин

  Днес ще обърнем внимание на една изключително актуална тема, която все по-често се превръща в проблем в цялата страна, това са - електрическите тротинетки. Ситуацията наистина започва да излиза извън контрол. Расте броят на инцидентите с пешеходци, пострадали вследствие на неразумно или нерегламентирано управление на тези модерни превозни..

публикувано на 12.05.25 в 15:35

Тео Софрониев в „Час при зъболекаря“: Не подценявайте профилактиката

Актьорът Теодор Софрониев е роден в Монтана, живее в София, играе на театралната сцена във Враца, често отскача до белоградчишкото село Фалковец, откъдето са родовите му корени, но винаги намира време да се погрижи за усмивката си. Това обясни Тео в "Час при зъболекаря" и си спомни за първото си посещение в зъболекарския кабинет: "Имам спомени..

публикувано на 12.05.25 в 14:00

Самодейците в Замфирово представят премиерата на „Опечалена фамилия“

Самодейците при НЧ „Развитие 1928" – с. Замфирово ни канят на новата си постановка. Това е „Опечалена фамилия" по Бранислав Нушич. Те вече са доказали колко са талантливи, постигнаха голям зрителски успех и спечелиха театрални награди със спектакъла „Варено жито" по Стоян Николов – Турлака. Талантливите самодейци от НЧ „Развитие 1928" – с...

публикувано на 12.05.25 в 12:00