Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промяната на потребителското поведение- гаранция за повече и по-достъпни блага

Снимка: Радио ВИДИН

Потребителите трябва да бъдат уверени и подкрепени в своята централна роля за нужните още днес промени, които да гарантират наличието на достатъчно и достъпни за всички ресурси в утрешния ден. Необходима е фундаментална трансформация в начина, по който произвеждаме, разпространяваме и консумираме храна. Това заяви Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите" по повод Деня на потребителя, който отбелязахме на 15 март. Тази година той премина под мотото "Справедлив преход към устойчив начин на живот". Темата е по-шрока от класическия смисъл, по който сме свикнали да възприемаме потребителските права.

"Кои са замесените? Освен потребителите, които, разбира се, трябва да бъдат в центъра, техният глас трябва да бъде чут, каквато е и една от причините да отбелязваме Световния ден на потребителите, но също и самите правителства, институциите, които са призвани да подкрепят гражданите в защитата на техните права, неправителствените организации и бизнесите, които също трябва да вървят към такава промяна на своята дейност по отношение на добиването на ресурсите, тяхното разпределение и предлагане на потребителите, че да може да осигурим най-близкото ни бъдеще да ни предлага, да имаме достатъчни и достъпни за всички ресурси. За да не се озовем в ситуация, в която не само да говорим за поскъпването, но и да си кажем, че няма достатъчно за всички", каза Габриела Руменова.

Затоплянето на климата, загубата на биоразнообразие и замърсяването на околната среда будят все по-големи тревоги за това в какъв свят може да се събудим в обозримо бъдеще. Днес близо 800 милиона души са изправени пред хроничен глад, над 3 милиарда не могат да си позволят питателна диета, а всеки пети смъртен случай в световен мащаб е свързан с нездравословно хранене, алармират от "Ние, потребителите".

Как да променим потреблението, така че да се намалят неравенствата и да има достатъчно и достъпни за всички блага? Мнения споделиха двама ученици от ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин.

"Например, като купуваме само необходимото. Това, което ни трябва на нас точно в този момент. Това е първото. Второто- можем вместо да купуваме чисто нови книги или инструменти, или някакви други неща, да ги даряваме на някой друг, който се нуждае от тях", каза Денислав Борисов от 8 Б клас.

"Според мен да избягваме да купуваме всякакви стоки първа ръка. В смисъл като дрехи, книги, техника. Първо- ще вземем на по- намалена цена, второ- ще употребим един продукт два пъти, вместо да се купуват два различни продукта. Така ще има и за следващите поколения", смята Божидар Николов от 9 В клас.

Федерацията на потребителите съществува от 35 години. Организацията беше една от тези, които обявиха бойкот на хранителните магазини в България, заради високите цени. 

"Напоследък се сблъскахме с търговските вериги. Знаете, ние бяхме активна част за бойкота. Мисля че така стресирахме правителството. Защото малко преди протеста те казаха, че не е необходимо въобще да се разговаря. Имаше корифеи, финансисти, банкери, какви ли не още, които казаха, че това просто не трябва да се случва... Сега ни предстои нова битка с мобилните оператори. Там сагата също е жестока, но тя предстои да се развива. Така, че сблъскваме се ежедневно, в нашия офис в София ежедневно, имало е случаи, когато до 15 души чакат, така да се каже пред вратата и ние ги приемаме. Нещо като изповедалня сме се превърнали", каза Емил Георгиев- председател на Федерацията на потребителите. 

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39