Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Това решение е израз на безпомощността на институциите, надявам се, че няма умисъл

Андрей Вълчев: Решенията на КС и ЦИК по никакъв начин не повишиха доверието в изборния процес

Ако бюджетът не бъде приет, няма никакъв смисъл да се стои в това парламентарно мнозинство

Снимка: БГНЕС

Близо пет месеца след парламентарните избори, Народното събрание увеличи броя на партиите в състава си. "Величие" влиза в 51-ия парламент с 10 депутати, реши Централната избирателна комисия (ЦИК) след постановление на Конституционния съд, което променя резултатите от изборите за Народно събрание проведени на 27 октомври 2024 г. Парламента напускат 16 депутати и влизат 16 нови. Управляващото парламентарно мнозинство спада до минимума от 121 гласа. 

"Тези решения по никакъв начин не повишиха доверието в изборния процес и българските граждани продължават да нямат яснота защо са необходими 5 месеца, ако има необходимите гласове, една политическа партия като "Величие" да бъде част от парламента. Юридически погледнато, е много опасен прецедентът да се направи частично броене, което обаче да промени националната квота. Във всички остана усещането, че като не можаха да намерят 21 гласа, за които се твърдеше пет месеца, че липсват, накрая за по-сигурно 780 гласа бяха умножени по 0. Реално това е причината "Величие" да е част от парламента - защото 780 български граждани бяха умножени по 0 от съда", това каза в "Посоките на делника" юристът Андрей Вълчев, който е сред 16-те депутати, които трябваше да напуснат предсрочно парламента заради решенията на съда и ЦИК. Той беше депутат от врачанския избирателен район, представител на БСП-Обединена левица.

"Това решение е израз на безпомощността на институциите. С риск да бъда наивен, вярвам, че няма умисъл, защото това би било много опасно. Има голяма "опасност" след проверката на прокуратурата да се окаже, че чувалите с липсващи бюлетини са намерени. Каквото и да се случи обаче, това по никакъв начин няма да повиши доверието и остава едно усещане в българските граждани, че няма значение кой как гласува, а както е казал класикът "важно е кой как брои". Когато пред очите на всички 780 гласа се умножават по 0, ще е много трудно на всеки, който се занимава с изборен процес, да агитира, да убеждава, че трябва да се гласува. Но нека бъдем позитивни и да кажем, че все пак се видя, че всеки един глас има значение. Заради това моят призив към всички е да гласуват, да упражняват правата си като граждани, за да може и да изискват като граждани", каза още Вълчев.

Казусът, който стигна до Конституционният съд, потвърди опасенията за изборни манипулации, допълни политикът.

"Всеки, който е виждал изборният процес на терен, а не от кабинетите в София, е наясно със специфичните методи, с които се влияе върху образуването на волята на българския гражданин особено в Северозапада. Казвам го наистина с тъга. Познавам изборния процес с всичките му "екстри" в Северозапада. Заради това докато бях народен представител подписах предложенията за промени в Изборния кодекс. Да се направят сега - далеч преди следващите избори, за да могат да бъдат обсъдени внимателно, задълбочено и без злободневие. Една такава промяна е активната регистрация, за да се изчистят мъртвите души. Друга такава промяна са преброителните центрове, така че секционните комисии да не се налага да се питат един друг къде са ни чувалчетата и защо ни броят за нула. В Народното събрание всички видяхме протоколи, подписани от поне 7 членове на комисия плюс застъпници, наблюдатели, които държат в себе си дори и днес копия на протоколите, а накрая им казват, че вътре има нули. Нека се брои в тези изборни центрове, за да се прекъсне връзката между дилърите, прекупвачите, тези "специалисти" към конкретната секция, и натискът да го няма, защото когато има анонимен пакет, който се брои, има една идея повече основания да очакваме обективност в резултата." 

Андрей Вълчев беше сред най-активните народни представители от Северозападна България. На негово място в парламента влиза Иван Клисурски от "Има такъв народ".

"Ако кажа, че няма огорчение от това решение, трябва да излъжа. То не е от някаква незадоволена амбиция, но моят призив винаги е бил да не занимаваме българските граждани със себе си, а да видим с какво можем да бъдем полезни. Ние от БСП-Обединена левица, като политическа формация, имаме много предизвикателства в нашата работа както със структури, така и със симпатизанти, така и с политически послания. Аз съм се опитал да покажа възможно решение с личното си поведение. Дали е било успешно и дали е впечатлило някого, предстои да се види, но съм го правил от сърце - така, както смятам, че трябва да се прави политика."

Има ли риск за управляващото мнозинство след влизането на "Величие" в парламента?

"Мнозинството и досега беше с гранични стойности. Дали 125 или 121 гласа... говорим за политики, търсят се мнозинства, надявам се да бъдат припознати нашите предложения, които са от полза за българските граждани, и да бъдат защитени в предстоящите дискусии за бюджета. Предизвикателство е. Още при самото формиране на това мнозинство всяка от политическите формации, участващи в него, загърби своя егоизъм и всичко това се прави в името на националния интерес."

Предстоящото второ четене на държавния бюджет ще бъде поредният тест за подкрепата на правителството, обясни Андрей Вълчев.

"В зала вече имаше няколко гласувания, които бяха важни от гледна точка на ангажиментите, които сме поели пред нашите избиратели. Това даде повод колеги в рамките на шегата да кажат, че останалите политически формации са патерици на БСП, защото само предложения на БСП-Обединена левица бяха приемани. Но това е просто израз на нашата социална чувствителност, защото проблемите пред българските граждани са преди всичко социални. Искрено се надявам да удържим нашата роля на коректив в това управление. Не мога да скрия, че срещаме подкрепа сред останалите формации в това парламентарно мнозинство, което даде подкрепата си на изпълнителната власт. Надявам се да продължат политиките, които са близо до до българските граждани, които са с пряк, непосредствен положителен ефект. Надявам се при гледането на бюджета да се защитят параметрите, както са предвидени за българските общини. Между двете четения успях да се чуя с почти всички кметове от област Враца и те бяха приятно изненадани, че "ножицата" не е минала да "фризира" техните предложения. Надявам се да бъдат защитени и на второ четене в парламента."

Правителството лесно ще бъде свалено, ако не изпълнява ангажиментите си към българските граждани, коментира още Вълчев.

"Искрено се надявам бюджетът да бъде приет, защото, ако не бъде приет бюджетът, няма никакъв смисъл да се стои в това парламентарно мнозинство, поне от гледна точка на БСП-Обединена левица. Това е моето дълбоко лично убеждение. Оттук нататък би било чудесно със силния парламентарен контрол, ето има и нова парламентарно представена партия, да се вземат решения, които са в полза на гражданите, общините и бизнеса. А колко ще бъде хоризонтът на това правителство зависи от това колко ще бъде ангажирано с честно, прозрачно, демократично управление. Ако затъне в "още от същото", каквото сме виждали в предишни мандати, има много сериозен и парламентарен, и граждански коректив, който ще прекъсне мандата. Нямам никакви илюзии в това."

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59