Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международен ден на приказката

2
Снимка: ThinkStock/Guliver


Днес отбелязваме Международен ден на приказката  и затова ще се опитаме да разберем какво е тяхното значение в живота ни. Ще хвърлим поглед и към това как се променят през годините и какви приказки предпочитат хората.  

Денят на приказката се отбелязва на 20 март в цял свят. Празникът възниква в Швеция в началото на 90-те години на миналия век като ден на разказвачите на приказки, но постепенно се разпространява и става по-известен като Международен ден на приказката. Целта на този празник е да ни припомни за гласа на разказвача, който ние чуваме дори, когато четем наум. И през целия дълъг път, който книгата е изминала за хиляди години, от ръкописна, печатната книга до електронното издание, този глас си остава непроменен. 


Всъщност приказките съществуват откакто и хората, някога са били митове и легенди, които хората са си разказвали край огъня в далечното минало, и са се разпространявали само от уста на уста, по-късно са били ръкописни, след тях печатни и с картинки, а днес в ерата на 21 век те вече са електрони, дигитални, а дори има аудио приказки. Но без значение от тяхната форма, значението им за малките деца е неоспоримо.


Анелия Спасова от 34 години е секретар на НЧ " Съзнание 1927" село Долни Вадин. Читалището е изключително дейно по отношение на четенето- освен съвместни четения по различен повод, организират и онлайн такива в своя канал, имат изключително много последователи и хора който слушат техните приказки. Според  Анелия Спасова все по-малко деца имат навика да четат вечер, обяснява си това с навлизането на новите технологии и точно заради тях организират онлайн четения, за да достигнат до повече хора: 


"Ние се стремим винаги да предаваме приказките не само по стандартния начин, а и по-различен интерактивен начин за децата, особено наблягаме на голямото четене което е през месец април. От миналата година имаме една онлайн рубрика - "Приказки за вас" в която всеки петък четяхме приказки, те са в нашия канал, тази година приказките са веднъж месечно, последния петък на месеца. Идеята ни беше приказките да достигнат до деца, които не са водени в библиотека. Ще продължим да правим такива инициативи, ще продължим да работим с децата и с четенето, защото виждаме, че  много от децата просто четат текст, а не влагат смисъл."


А защо са важни приказките? Те са като пътеводител, учат и малки, и големи да различават доброто от злото, пренасят ни в други светове, развиват нашето въображение и реално не познават граници.  Приказките развиват морални ценности и житейски противопоставяния и така оформят духовното и нравственото развитие на личността на детето. Според Анелия Спасова приказките и грамотността са неразделно свързани:

"Това е свързано с грамотността, ако ние не знаем да четем, ако не вникваме, какво правим като пораснем. Приказките ни учат на много неща, и на добро, и на лошо, и на поведение, и на приятелство, защото в приказките има един огромен свят с различни герой и децата се учат, кой е положителния, кой е отрицателния, защо отрицателния прави така... Посланието ми е всички да четат, независимо от възрастта приказките са много интересни и когато четеш приказка на пет, дори и на сто и пет, ти не губиш детето в себе си, пазиш си го там някъде закътано."


А какви приказки харесват видинчани, четат ли на своите деца и защо са важни те, проверихме с анкета:

"Български народни... Любима им е "Тримата братя и златната ябълка". Важно е, защото по този начин опознават четенето, учат се да го обичат и те самите да започнат да четат... Приказките винаги завършват с добро, с толерантността, с помощта, с прошките, с поуките...  Да, чета им най-редовно. Има любими, последно внучката четеше "Приключенията на Ани".  Аз от моето детство харесвам всичко на Шарл Перо и ги помня между другото и ги разказвах много. "Важно е да четем, защото винаги в приказката има добър пример..."


Повече може да чуете в звуковия файл  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44

"Вечер(на) дума": Когато литературата се поднася с коктейл и залез над Дунав

Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..

публикувано на 18.07.25 в 14:20