Часът на Земята – най-мащабната международна инициатива, посветена на опазването на планетата, отново е тук. Тази събота милиони хора в повече от 190 държави за пореден път ще отбележат емблематичния празник на природата. Хиляди сгради, сред които и знакови здания като Операта в Сидни, Айфеловата кула и Емпайър Стейт Билдинг ще притъмнят фасадите си, а още по-голям брой домакинства от цял свят ще изключат символично осветлението си за един час точно в 20:30 часа, за да покажат своя ангажимент към нашия общ дом – Земята, и да отправят призив за устойчиво бъдеще.
"Всичко започва през 2007 г., когато по инициатива на WWF повече от два милиона души и 2000 компании в Сидни изгасят осветлението си за един час от 20:30 до 21:30, за да покажат, че ги е грижа за природата. Днес Часът на Земята е едно от най-масовите екологични движения, което се провежда всяка пролет със същата цел – да обедини света в подкрепа на нашето бъдеще в хармония с природата. Въздействието му отдавна надхвърли изгасянето на светлините – Часът на Земята вдъхновява хората да действат заедно в името на планетата. Включи се тази година и нека заедно създадем най-важния час за Земята!", призовава Калина Бояджиева от WWF, координатор на Часа на Земята за България.
Часът на Земята по света
60 минути без осветление са 60 минути, в които да помислим какво можем да направим за природата. През годините в резултат от инициативата бяха постигнати поредица от символични победи в името на природата. Движението помогна за създаването на 3.5 млн. хектара защитена морска зона в Аржентина и вдъхнови засаждането на 17 млн. дървета в Казахстан. Тайланд и Тайван въведоха образователни програми за опазване на околната среда в училище, а в САЩ момичета от скаутското движение инсталираха стотици хиляди енергоспестяващи крушки. Благодарение на Часа на Земята много семейства в Непал и Мадагаскар получиха печки, използващи енергия от възобновяеми източници, а редица домове в Индия и Филипините бяха заредени със слънчева енергия.
Часът на Земята у нас
Часът на Земята тази година се пада на 22-ри март, когато честваме и Световния ден на водата. Затова затова WWF посвещава своята кампания "Абонирай се за природата" на работата си за опазването на реките и влажните зони в България, както и на техните застрашени обитатели. Освен с традиционното гасене на светлините точно в 20:30 ч., тази година екипът на WWF ще отбележи Часа на Земята със специална доброволческа инициатива. Природозащитната организация кани всички любители на природата да се включат в масовото почистване на река Искър край София. То ще се състои на в събота в района на квартал "Горубляне" и село Герман, северно от Околовръстното шосе.
Природозащитниците се надяват, че по този начин не само ще освободим от отпадъци замърсен участък от реката в непосредствена близост до столицата, но и ще дадем важен пример за това как трябва да се грижим за природата и нейните ценни ресурси, от които всички зависим. Веднага след акцията рибарите от сдружение "Искър - София" ще пуснат във водите на чистата река десетки рибки от вида балканска пъстърва. Повече подробности вижте на Facebook страницата на събитието.
"Абонирай се за природата"
С кампанията си "Абонирай се за природата" WWF цели да съхрани и възстанови местообитанията на видрата и други видове, които се хранят, размножават и отглеждат потомството си в реките и влажните зони.
"С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали отправяме посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения. Голямата ни мисия е да спомогнем за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. "Абонирай се за природата" и стани част от каузата на WWF с месечно дарение по твой избор. Единственият начин да не допуснем епизодите на природата да приключат преждевременно е да действаме заедно.", призовава Елена Ганчева, ръководител на кампанията.
Пътната безопасност и намаляване на травматизма при движението с МПС – това е целта на властта, стана ясно по време на отчета на ОД на МВР във Враца. На форума присъства министърът на МВР Даниел Митов, а директорът старши комисар Красимир Йончев представи данни за работата на полицията във Врачанско. По данни на сектор "Пътна полиция" за първите три..
На 12 април Светата православна църква чества Лазаровото възкресение. Тържественото богослужение припомня най- голямото чудо в земния живот на Иисус Христос - възкресяването на Лазар, който бил починал преди четири дни, каза Свещеник Илия Симеонов: "Лазар бил приятел на Иисус Христос, но се разболял и починал. Христос пристигнал с учениците..
Очаква се до края на юни да бъде пуснато движението по пътя Мездра-Ботевград . Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, който инспектира днес строителството на скоростния път. Готов е проектът за бюджет през 2025-а на Община Враца. За 15 април е насрочено и публичното му обсъждане преди внасянето на..
Община Ружинци е първата в област Видин, сключила договор по процедура "Иновативни здравно-социални услуги", които ще се финансират със 120 000 лева от ЕС и държавния бюджет. Тя е продължение на проекта "Грижа в дома", по който досега са обслужвани 35 болни и саомотноживеещи хора. Услуги по новата процедура ще могат да ползват 13 души, което не е..
Конно състезание ще посрещне утре, 12 април, в Дунавци участници от Видинска област и страната. Събитието ще премине в няколко категории - "Надбягване", "Най-красив кон" и "Тежковозни коне", обясни кметът Димо Скорчев . "Коне до 500 килограма, първо, второ и трето място. Едни шейни, които ще бъдат натоварени с траверси. Следващата категория е до..
Очаква се до края на юни да бъде пуснато движението по пътя Мездра-Ботевград . Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов , който инспектира днес строителството на скоростния път. "Днешното ми идване тук е да се уверя с очите си, че ангажиментът, който беше поет между министерството, между Агенция "Пътна..
Компостиращата инсталация , която Община Лом изгради с финансиране от Оперативна програма „Околна среда“, работи с пълен капацитет, съобщават от местната общинска управа. Инсталацията преработва над 3000 тона отпадъци на година. Със средства по проекта са закупени 93 нови контейнера за разделно събиране на зелени и биоразградими отпадъци, както и..