Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пълна забрана на мобилните телефони в училище - плюсове и минуси

Снимка: ЕПА/БГНЕС

За пълна забрана на мобилните телефони и всички електронни устройства в училище се заговори отново в последните дни. Идеята е на просветното министерство, а целта - да се намали екранното време на учениците и последствията, които има то върху децата, като нарастваща зависимост и пристрастяване, разсеяност и намалена концентрация, социална изолация, тревожност.

Натанаиле Гуарнери е десетокласник във видинското училище "Цар Симеон Велики". Ползва ежедневно електронни устройства, предимно за слушане на музика и търсене на информация. За целта разполага с 2 часа на ден - лимит, определен от неговите родители. Смята, че въвеждането на пълна забрана за ползване на телефоните в училище ще конфронтира учители и ученици. 

"Това предложение ми се струва доста крайно. Разбирам каква е целта на всичко това, но пълната забрана няма да доведе до нищо добро. Аз познавам моите съученици, имам и приятели, които са ученици, и ще се получи една война между учителите и учениците, защото учениците ще се опитат да си донесат телефоните на училище, а учителите ще трябва да ги проверят. Няма да работи, в крайна сметка ще се получат много конфликти...

В училище използвам телефона предимно за търсачка, за да търся информация, когато нещо не знам. Аз съм любопитен човек и обичам, когато уча за нещо, да добия повече информация от тази, която ми предоставят учителят или учебникът. Случвало ми се е да търся помощта на изкуствения интелект, ChatGPT се е случвало да ползвам, защото има вградена търсачка и може да ми предостави много информация за кратко време. Аз съм го използвал за едни домашни работи, когато трябваше да пиша по история. Но в крайна сметка аз си пиша домашното, ChatGPT само ми дава информация."
 
Натанаиле признава, че няма да е доволен, ако достъпът до електронни устройства в училище бъде ограничен. От друга страна, смята, че това няма да затрудни учебния процес, защото учениците ще могат да получат помощ от учителите и учебниците по съответния предмет.

"Коментирах това нещо, говорих с едни мои съученици, те бяха тотално против: "Не е възможно, няма как, защо трябва да сме без телефони и без това трябва да ги оставим в кутия. В нашето училище по време на часовете трябва да ги оставим в кутия в класната стая. Но те казват: "Поне в междучасията да имаме телефони, за да можем да си пишем с родителите или приятели." 

Десетокласникът смята мярката с кутията за телефони, въведена в училище "Цар Симеон Велики", за най-доброто решение. По този начин, ако учителят прецени, телефоните могат да бъдат ползвани в учебния процес, а ако не ги изиска, те трябва да останат в кутията.  

Снимка: Радио Видин
Валентина Бурдашка е преподавател по български език и литература и майка на седмокласничка. Като учител споделя мнението, че електронните устройства имат място в учебния процес, а дали да се наложи пълна забрана върху употребата им е въпрос, който смята, че може да намери решение след широка дискусия.
 
"Бихме могли да ги използваме съвсем спокойно в учебния процес, когато се налага, тоест не да ги отричаме тотално, а да се опитаме да ги вкараме в употреба. Когато бяхме в онлайн обучение се наложи да направим тестове в електронен вариант. В тях има известен плюс, защото резултатът се получава много бързо, пестим хартия.. Имаме такъв опит, но пак всичко трябва да е с мярка, защото, от друга страна, ако използваме само електронни устройства, знаем, че писането на ръка е важно за развитието на невронни връзки, така че по-скоро би трябвало да ограничим използването, но не тотално да ги забраним...Използването на мобилен телефон в час изключително много разсейва ученика, ако не е по предназначение. Наблюдавам го, да. Пречи и на общуването, бие звънецът и всички забиват поглед в телефона. Това, което мен ме притеснява, е, ако се приеме такъв закон, как ще се приложи на практика." 

Валентина Бурдашка сподели своето виждане по темата и като майка на момиче в 7-и клас. 

"Аз съм от хората, които доста късно купиха телефон на детето, особено в начален етап не съм й позволявала да ползва мобилен телефон, защото тогава трябва да се развиват други качества. Сега не знам, на седмокласинка е много трудно да му се отнеме телефонът, когато вече е в ръцете му. Но за децата до 5-и клас съм съгласна, че телефоните не трябва да присъстват в училище, в учебния процес...Моето дете смята, че няма как,  нещо ужасно е да й бъде отнет телефонът. Той се е превърнал във важна част от същността, от общуването... Защото може да се използва не само да си говорят, ами да речем детето ми обича да пее и си пуска музика, на която пее. Така че телефонът има много функции. Умереността е нещо много важно във всяко отношение. Аз разбирам каква е идеята на всичко това, защото има прекаляване, има деца, които нищо друго не правят, освен да се занимават с телефоните си. Но тук е ролята и на родителите, на училището и на извънкласните дейности, на заниманията с изкуство. Трябва да предложим на децата някакви интересни занимания, които те да предпочетат пред това да се занимават с телефона си. А когато нищо не им предлагаме, резултатът е такъв."
 
От своя страна психолози припомниха, че всяка забрана е налагане на принудителни граници. Когато има принуда, има и съпротивление. Според тях алтернативата е убеждаването, а осъзнатите граници и правила се превръщат в избор на детето. Но дискусията тепърва започва, а решението предстои. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинска гимназия ще обучава безплатно хора с основно образование за готвачи

Във видинската Професионална гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" се състоя днес съвместна кампания с "Бюро по труда" - Видин, насочена към хора с основно образование, които искат да продължат в по-висока степен своята професионална квалификация. Събитието бе част от Деня на отворените врати в гимназията. В съвместната инициатива участваха..

публикувано на 29.04.25 в 16:15

За опасни улични лампи в Крайдунавския парк алармира видинчанин

В идинчанинът Ивайло Петков  алармира з а опасен стълб за улично осветление в Крайдунавския парк в града . Впоследствие се оказва, че в близост има още три повредени улични лампи.  За проблема той подава сигнал до институциите преди една година. Тази пролет, когато си идва във Видин за празниците, се оказва, че нищо не се е променило. Като..

публикувано на 29.04.25 в 15:00

Ученички от Видин се отличиха в конкурса "Мечтите на Венци Станев“

Десетокласничките Ния Ивайлова и Симона Тинчова от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин заеха призовите места в традиционния конкурс „Мечтите на Венци Станев“. Тази година конкурсът беше под надслов „Който вярва, вижда“.  Симона впечатли журито със силата на въздействащото си и искрено есе, в което акцент е връзката между училището и Венци..

публикувано на 29.04.25 в 14:00

Видински ученици ще участват в Международната олимпиада „Английски без граници“

В есислава Лазарова от 9-и клас и Даниел Велков 10-и клас от ГПЧЕ “Йордан Радичков“ във Видин се класираха за европейските квалификации на Международната олимпиада „Английски без граници“ (HIPPO).  Надпреварата ще се проведе във Венеция,  Италия, от 26-и до 28 май. Условията да се стигне до този кръг са много, но едно от тях е отлично да..

публикувано на 29.04.25 в 13:00

Нова книга за комунизма в България ще бъде представена в Монтана

  Днес, 29 април, в Монтана ще бъде представена книгата „Комунистическата идеология в Михайловградски регион (1944-1989)“, с автор Лиля Гигова. Издаването на книгата и събирането на документи става възможно с помощта на Държавен архив - Монтана и Регионална библиотека „Гео Милев“ в града. Корицата на изданието е дело на монтанския художник Венелин..

публикувано на 29.04.25 в 12:00

Какво е състоянието на детските площадки във Видин в началото на пролетта

Днес на фокус ще поставим детските площадки във Видин и тяхното състояние. А причината е по-топлото време, когато са по-често посещавани. Община Видин, като всяка друга местна власт в България, носи отговорност за поддръжката на детските площадки. Тяхното добро състояние зависи от това колко често се полага грижа за тях, колко бързо реагират на..

публикувано на 28.04.25 в 17:10

Видинчани сигнализират за лошото състояние на улица в ж.к. "Крум Бъчваров"

Жители на Видин  сигнализират за лошото състояние на улица пред жилищния блок, който обитават в ж.к. "Крум Бъчваров" . Успоредна е на ул. "Райко Жензифов" и   се намира точно пред входа на потърпевшите. Неизбежно е преминаването оттам с автомобил, особено неприятно е за майки с детски колички.  Хората казват, че вече дори..

публикувано на 28.04.25 в 15:00