Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Платформата "При Родното" пренася автентичността на българските села в съвременния свят

| Интервю
Снимка: фейсбук



Преди няколко години, фотографът и журналист Антонина Лозанова от Видин, с която сме ви срещали многократно, заедно с актьора Ивайло Петков, създават уникално и вдъхновяващо риалити предаване в YouTube, наречено „При рода на село“. Проектът им бе насочен към млади хора, които искат да се запознаят с българските традиции и обичаи, като изживеят истински моменти на село, благодарение на старите ни баби и дядовци. Във всяко издание млади участници имаха възможност да научат нещо ново за занаяти, забравени традиции и ежедневието на българската провинция. Риалитито се радваше на огромен зрителски интерес и беше много добре прието от публиката. Много хора, особено млади, проявяваха искрен интерес да се включат в тези активности, като ежедневно са получавали съобщения с предложения за участие и желание да се запознаят с автентичната българска култура. Въпреки че проектът беше подкрепен със спечелен грант, който позволи създаването на първоначалните епизоди, след изчерпване на средствата, проектът временно спря. В същото време Тони и Ивайло са били натоварени с други задължения, включително завършването на висшето си образование, което забави развитието на идеята.

Съвсем наскоро, обаче, Тони усеща, че е дошъл моментът, в който този проект може да прерасне в нещо много по-мащабно и значимо - платформа, която да позволи на всеки човек да изпита същите преживявания, през които са минавали участниците в риалитито. Платформата "При Роднотое, за да предложи на хората не просто традиционни туристически дестинации, а автентични културни преживявания, които ще ви отведат отвъд масовия туризъм. Всеки потребител може да избере своята активност - дали ще прави сирене, ще плете чорапи, ще се включи в традиционен празник или фестивал в някое българско село. Важно е да се почувства част от нещо по-голямо и да създаде спомени, които не могат да бъдат преживени в големите туристически атракции.

"При Родното“ може да ви отведе на пътешествие през културните и човешките корени на България, разказва още Антонина Лозанова:

"Идеята е да направим така, че културният обмен между възрастното поколение и хората, които се интересуват от култура, традиции и обичаи, да се случва по-лесно. Платформата се казва „При родното“, отново има тази аналогия с родното и природата, защото те са взаимно свързани и няма как да избягаме от тях. В средата на април ни предстоят срещи с инвеститори, кандидатстваме на няколко предприемачески конкурса и се надяваме, че отнякъде ще намерим финансиране, което да ни спомогне да изградим платформата с всички функционалности, които тя трябва да има. Човек да посочи къде иска да отиде, базирано на ценовия диапазон, който той определя, и според неговите интереси и активности. По този начин занаятчиите и местните творци ще станат по-видими не само за националната публика, а и за чуждестранната."

Идеята за платформата прегръщат във видинското село Неговановци, което вече е било част от риалитито, в предишните години. Преживяването, което те предлагат е участие в традиционния Празник на носията, който се провежда ежегодно там. А както включва тази активност разбираме сега от Мариана Димитрова, секретар на читалището в селото:

"Много се зарадвахме на самата дейност, която тези деца искат да развиват. Страшно много сме развълнувани, че точно в Неговановци дойдоха, при нас има много хора, които обичат да показват това, което правят, и най-вече искат да го предадат. Първото нещо, което ще направим за този човек, който е от градско населено място, е да го облечем в една влашка народна носия. Знаете много добре, че като етнос ние се определяме като власи, много са ни интересни носиите. Ще го научим на нашите хора, ще му покажем местните ястия, които всяка една самодейка приготвя и носи на мегдана в този ден. Мисля, че ще остане доста впечатлен от самото събитие."

 
"При Родното" не е просто платформа, а мост между младите и старите поколения, между съвременното и традиционното, между хората, които искат да опознаят автентичността на българската култура и тези, които все още я съхраняват и предават с любов. Тя предлага не само изживявания, но и възможности за подкрепа на локалните общности и местни майстори. Това е проект, който ще ви вдъхнови да откриете истинските истории на България, да се срещнете с хора, които пазят и предават занаяти и традиции и да се потопите в един свят, който малко хора успяват да опознаят. Очаквайте специални събития, вдъхновяващи преживявания и много повече, които ще направят всяко ваше пътешествие наистина незабравимо.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Българският хелзинкски комитет с песимистичен доклад за правата на човека у нас

Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...

публикувано на 13.05.25 в 16:00

Сдружение поде кампания "Сърце на колела - за Северозапада"

Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..

публикувано на 13.05.25 в 14:43

Видински ученици завоюваха седем отличия на национален фолклорен конкурс

Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..

публикувано на 13.05.25 в 14:00

Село Периловец е с нов кметски наместник след сигналите за насилие

Нов кметски наместник има вече в село Периловец, община Бойница. Това е Галина Вакарицова, която е кмет на близкото село Раброво. Припомняме, че преди месец, хората от село Периловец се оплакаха за няколко случая на насилие и побой от страна на тогавашния кметски наместник Михаил Флоров.  За новото назначение говори кметът на община..

публикувано на 13.05.25 в 13:00

Видинска детска градина празнува юбилей

Тази година се навършват 50 години от създаването на Детска градина "Русалка" във Видин. Сградата ѝ е построена през 1975 година от химическите заводи и е наречена първоначално ДГ "Химик", разказва директорът на детското заведение  Красимира Виденова . През 2002 година към нея се присъединява Детска ясла №3, когато и се преименува на ДГ..

публикувано на 13.05.25 в 12:05

Ваксините срещу варицела и връзката им с деменцията

Ваксината срещу варицела да стане задължителна, предлагат здравните власти у нас. В момента тя е препоръчителна и може да се направи след навършване на 12-месечна възраст. Статистиката показва, че годишно у нас от варицела боледуват около 30 000 деца, като най-засегната е възрастовата група от 1 до 4-годишна възраст.  Какво представлява..

публикувано на 13.05.25 в 12:00

Психолог от Видин с хоби "Приключения на мотор"

Днес в "Минутите на редактора" ви срещаме с психолога Крум Крумов. Той е родом от Видин, но от години живее и работи в София. В свободното си време обича да свири на барабани и е барабанист на рок група "Mhz". Освен това от няколко години е собственик на мотор и е открил у себе си духа на пътешественика. Съвсем наскоро създава и собствен..

публикувано на 12.05.25 в 17:00