Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.  

През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно за селото е, че в миналото тук са издигнати 10 оброка.  

А какво още разказва историята му:

През 1455 г. село Карбинци представлява тимар (ленно владение с доход до 19999 акчета) на диздаря (комендант на крепост) Яхши. Името, което носи тогава, е Карбинче. През 1878 Карбинци (Карабинци) наброява 786 жители. Източници от 1930 г. посочват, че населението през 1926 г. е 961 жители, домакинствата - 140, а орната земя е 10 000 дка. Като главен поминък на населението е посочено земеделието и в по-малка степен скотовъдството. В този момент в селото има основно училище и прогимназия, църква, община, медицинска участъкова амбулатория, кредитна кооперация, читалище, младежки „Червен Кръст“ и четири малки бакалници.

Какво представлява Карбинци днес. Пътят до него минава през почти напуснати и неподдържани селца с малки къщички, а ниските доходи на населението ясно се разпознават по вида на домовете им. По всичко личи, че навлизаме в една изоставена България. 

Не по-различна е и гледката навлизайки в селото. И тук от АПИ явно не са забелязали, че има населено място, за да го снабдят с табела. 

Посрещат ни разхвърляни дворове и разпръснати наоколо боклуци, конски каруци, полуразрушени къщи. Кметството се намира в сграда - алпийски стил с мраморни стъпала. Отдалеч личи обаче, че всичко това отдавна не е ремонтирано и вехто. Стъпалата са изпочупени, коридорите вътре са тъмни, с олющена стара боя- всичко показва, че тук обстановката е същата, както е била преди демокрацията и оттогава май друг ремонт не е имало. Само разлепените по стените плакати, останали от последните избори, показват местните жители за кого са гласували. 

Стаята на кмета не се различава по нищо от видяното досега- всичко е старо и вехто, включително компютъра на масата. Разбира се, той не работи. За салона на селото, където навремето са се прожектирали и филми пък да не говорим- първото нещо, което се вижда там на фона на разрушението е и един ковчег. 

За трудностите да си кмет на населено място в беден район със смесено население, разговаряме с кмета, Мариян Антонов,  четвърти мандат на този пост:

"... Тези изпочупени къщи са на хора, които вече няма кой да дойде в тях. Старите са починали и тук никой не идва, не се обръща внимание и къщите се рушат. Има и къщи, където хората като че ли живеят на улицата. Боклуци и мизерия. При ромското население е така. Говори им се, че има кофи за боклук, но колкото приемат- толкова. След като не искат, значи нищо не можем да направим, какво повече да им кажем.

В селото живеят 106 човека, като има и по настоящ адрес двадесет и няколко човека, горе-долу около 130 души са тук. Има и 37-38 деца. Тези деца се извозват с автобуси на училище в Ружинци, Орешец, Димово и Белоградчик. Съотношението българи - роми е 50 на 50. 

За нормален живот в това село липсва работа. Това е и основният ни проблем. От ромите изкарват по някой лев като ходят за дърва, друга работа няма. Програми почти няма. Ходят и по чужбина- в Шотландия, Англия, Испания. Берат ягоди, цветя,  работят в селското стопанство. 

В селото идва лекар от Орешец, но повечето пъти хората сами си ходят или при него, или в Ружинци. Магазини имаме два - на центъра един и още един... Приемам идеята за магазини в пощенските клонове по селата, но тук нямаме поща. Имаше преди, но вече я закриха. Служител идва от Видин два пъти в месеца- това е. Възрастните хора си получават пенсиите или при мен- тук идват 3-4 пенсионери, или от Орешец и Ружинци от банкомати...

Като гледам, селото е добре. Не е чак толкова западнало, като някои други. Че не е цъфнало- не е, но все пак има някакъв живот в него. По принцип само работа липсва, другото зависи от жителите на Карбинци." 

Подробности по темата и целите интервюта с кмета Мариян Антонов и жители на Карбинци- в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора..."

" Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява .  Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна .  Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..

публикувано на 24.07.25 в 10:00

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45