Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.  

През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно за селото е, че в миналото тук са издигнати 10 оброка.  

А какво още разказва историята му:

През 1455 г. село Карбинци представлява тимар (ленно владение с доход до 19999 акчета) на диздаря (комендант на крепост) Яхши. Името, което носи тогава, е Карбинче. През 1878 Карбинци (Карабинци) наброява 786 жители. Източници от 1930 г. посочват, че населението през 1926 г. е 961 жители, домакинствата - 140, а орната земя е 10 000 дка. Като главен поминък на населението е посочено земеделието и в по-малка степен скотовъдството. В този момент в селото има основно училище и прогимназия, църква, община, медицинска участъкова амбулатория, кредитна кооперация, читалище, младежки „Червен Кръст“ и четири малки бакалници.

Какво представлява Карбинци днес. Пътят до него минава през почти напуснати и неподдържани селца с малки къщички, а ниските доходи на населението ясно се разпознават по вида на домовете им. По всичко личи, че навлизаме в една изоставена България. 

Не по-различна е и гледката навлизайки в селото. И тук от АПИ явно не са забелязали, че има населено място, за да го снабдят с табела. 

Посрещат ни разхвърляни дворове и разпръснати наоколо боклуци, конски каруци, полуразрушени къщи. Кметството се намира в сграда - алпийски стил с мраморни стъпала. Отдалеч личи обаче, че всичко това отдавна не е ремонтирано и вехто. Стъпалата са изпочупени, коридорите вътре са тъмни, с олющена стара боя- всичко показва, че тук обстановката е същата, както е била преди демокрацията и оттогава май друг ремонт не е имало. Само разлепените по стените плакати, останали от последните избори, показват местните жители за кого са гласували. 

Стаята на кмета не се различава по нищо от видяното досега- всичко е старо и вехто, включително компютъра на масата. Разбира се, той не работи. За салона на селото, където навремето са се прожектирали и филми пък да не говорим- първото нещо, което се вижда там на фона на разрушението е и един ковчег. 

За трудностите да си кмет на населено място в беден район със смесено население, разговаряме с кмета, Мариян Антонов,  четвърти мандат на този пост:

"... Тези изпочупени къщи са на хора, които вече няма кой да дойде в тях. Старите са починали и тук никой не идва, не се обръща внимание и къщите се рушат. Има и къщи, където хората като че ли живеят на улицата. Боклуци и мизерия. При ромското население е така. Говори им се, че има кофи за боклук, но колкото приемат- толкова. След като не искат, значи нищо не можем да направим, какво повече да им кажем.

В селото живеят 106 човека, като има и по настоящ адрес двадесет и няколко човека, горе-долу около 130 души са тук. Има и 37-38 деца. Тези деца се извозват с автобуси на училище в Ружинци, Орешец, Димово и Белоградчик. Съотношението българи - роми е 50 на 50. 

За нормален живот в това село липсва работа. Това е и основният ни проблем. От ромите изкарват по някой лев като ходят за дърва, друга работа няма. Програми почти няма. Ходят и по чужбина- в Шотландия, Англия, Испания. Берат ягоди, цветя,  работят в селското стопанство. 

В селото идва лекар от Орешец, но повечето пъти хората сами си ходят или при него, или в Ружинци. Магазини имаме два - на центъра един и още един... Приемам идеята за магазини в пощенските клонове по селата, но тук нямаме поща. Имаше преди, но вече я закриха. Служител идва от Видин два пъти в месеца- това е. Възрастните хора си получават пенсиите или при мен- тук идват 3-4 пенсионери, или от Орешец и Ружинци от банкомати...

Като гледам, селото е добре. Не е чак толкова западнало, като някои други. Че не е цъфнало- не е, но все пак има някакъв живот в него. По принцип само работа липсва, другото зависи от жителите на Карбинци." 

Подробности по темата и целите интервюта с кмета Мариян Антонов и жители на Карбинци- в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Желанието за нормализация замени това за промяна

Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната?  На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..

публикувано на 27.03.25 в 10:00

Правителството отряза ресторантьорите за ДДС ставката - какво следва?

Ресторантьори излязоха на протест миналата седмица, заради връщането на 20% ДДС ставка. Те заплашиха с блокади на пътища в цялата страна, заканиха се да доведат и хлебопроизводители на жълтите павета. От Нова година данъкът за ресторантьорския бранш се увеличи от 9 на 20%, след като по-ниската ставка се прилагаше от пандемията, заради..

публикувано на 26.03.25 в 10:45

Ускоряват строителството на пътя Видин-Ботевград?

Ускорено строителство на новия път Видин-Ботевград обеща регионалният министър Иван Иванов , след като изграждането на най-важния инфраструктурен проект за Северозападна България значително се забави през последните години и крайният срок за завършването му все още не е ясен. Очакванията са редовното правителство да активизира дейностите и да се..

публикувано на 25.03.25 в 14:39

България отбелязва значителен напредък в намаляването на жертвите по пътищата

Около 19 800 души са загинали при пътнотранспортни произшествия в Европейския съюз миналата година, което представлява лек спад от 3% в сравнение с 2023 година. Това е еквивалент на 600 по-малко загубени човешки животи. Въпреки че смъртните случаи по пътищата са намалели, общият темп на подобрение остава твърде бавен и повечето държави членки..

публикувано на 24.03.25 в 15:12

Има ли път за младежите от приемни семейства след училище

Последният звънец в училище е началото на пътя към сбъдването на мечтите за Деница, Огнян и Марио . Отраснали са в приемни семейства и имат тяхната подкрепа, за да направят своя избор. Деница завършва Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин. Заедно с Огнян тя е сред младежите, включени в президентската инициатива..

публикувано на 20.03.25 в 12:21