Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Солта- вдъхновение за портретите на Денис Алиев

10
Снимка: Личен архив на Денис Алиев


Има един млад човек от Северозапада, за когото солта е не просто подправка в кулинарията, а нещо много повече - изразно средство в портретното изкуство, което създава. Денис Алиев е художник, но вместо с четка и бои, рисува с готварска сол. 

Талантливият творец е роден в Долни Дъбник, но живее и работи в София. Преди 10-ина години случайно попада на снимка, на която е показана рисунка със сол. Техниката го впечатлява изключително много и скоро след това прави първите си опити в соленото изкуство. Любопитен факт е, че още веднага нещата се получават и той усеща, че иска да се занимава с тази техника и в бъдеще. Само сол обаче не е достатъчна, необходимо е човек да притежава търпение и талант, за да може правилно да пресъздаде пропорциите на лицето, като не пропуска нито един от малките детайли.

Снимка: Личен архив на Денис Алиев
"Предимно портрети рисувам, защото от много малък ми харесва да пресъздавам лицата на хората, емоциите и някак си там съм усетил, че ми е силата и това, което искам да правя. Има моменти, когато избирам хора, които по някакъв начин са ме докоснали - дали с музика, дали с филм, дали с отношение, дали с жест. Друг път пък избирам от самата снимка, защото има много интересни снимки, които са много добре заснети, има много хубава светлосянка и това ме провокира да искам да го пресъздам. Хубавото е, че с времето успях да направя така, че човек да може да си поръча солен портрет, аз да го запазя, да го сложа в рамка, за да може човек да го закачи на стената и да си има уникален солен портрет."

За да запази картините си, Денис Алиев прилага специална техника, в която използва авто лак. Първите картини, съхранени по този начин, са създадени преди 8-9 години. 

Портретите, които талантливият художник рисува, обикновено са с размери 30 на 40 см. Най-големият му "солен" портрет е 4 на 4 метра. Рисува го в парка в Долни Дъбник. По-трудно се рисуват малките, обясни творецът.

Снимка: Личен архив на Денис Алиев
"Трудно е, защото със самата сол се рисува много трудно и много пипкаво. Самата сол е много жива, много шава и много трудно в малки пространства се правят детайли. Докато в по-голямоно пространство имаш повече свобода на работа."

Денис е рисувал портрети на Христо Ботев, Васил Левски, цар Фердинанд и куп други исторически личности. Герои на нашето време също са вдъхновявали "соления" артист. Сред тях са Доналд Тръмп и Владимир Путин. Актьорът Жан Клод ван Дам толкова много харесал соления си портрет, че го публикувал на своята интернет страница. 

Друг любопитен момент е, че талантливият художник не се ограничава, а непрекъснато открива нови материали и техники, като рисуване с чук върху стъкло например.

Снимка: Личен архив на Денис Алиев
 В началото на неговия път в изкуството обаче е музиката. Правил е рап бийтове за Спенс и NDOE, с Радослав Гергов пък създават песента "Заслушай се", която е в подкрепа на глухото общество у нас.

"Музиката има все по-малко място в работата ми, защото много повече започнах да се занимавам  със соленето изкуство и с времето искам да показвам на хората различни нови методи за рисуване. Рисувал съм с дрехи, с шоколад върху филия, като в последно време започнах да правя и портрети от стъкло. Портретите се рисуват с чук. Взимам едно стъкло, което е триплекс, не е обикновено стъкло, за да може, когато удрям с чука, според счупванията на стъклото аз започвам да изграждам образ. Получава се много впечатляващо, много интересно като изкуство и като начин да покажеш на хората нещо различно."



Денис Алиев казва, че изкуството е като движеща сила. На него е разчитал и му е помагало да преодолее трудните житейски ситуации, зарежда го с нова енергия.
Снимка: Личен архив на Денис Алиев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Без телефони в училище: ОУ "Иван Вазов" във Видин дава пример

Пълна забрана на мобилните телефони в училище  е предложена от Министерството на образованието и науката. Основната цел на тази мярка е да се намали времето, което учениците прекарват пред екраните, и да се ограничат негативните последици от него като нарастваща зависимост, разсеяност, намалена концентрация, социална изолация и повишена тревожност ...

публикувано на 31.03.25 в 14:00
Паметникът на Жул Паскин във Видин

Навършват се 140 години от рождението на великия художник Жул Паскин

На 31 март се навършват 140 години от рождението на Юлиус Мордекай Пинкас или известен повече с псевдоним като  Жул Паскин - един от най-значимите художници на началото на 20-ти век. Роден във Видин през 1885 година, в семейството на еврейски търговци, Паскин оставя незабравима следа в света на изкуствата със своето експресивно и социално ангажирано..

публикувано на 31.03.25 в 11:00

В "Музикална зона“: Maywood – дуетът на нежността

  Днес ще си направим едно музикално пътешествие със сестрите Али и Едит де Врис, по-известни като Maywood!  До 1976 двете имат кариера като солистки, пеят и в различни групи, а после решават да се обединят в дует, първоначално под името "LadyPop's", което през 1978 променят на "Maywood". То идва от съчетанието на техните сценични..

публикувано на 31.03.25 в 09:00

"Неделник" от 30 март 2025 година

Приятно слушане. Темите: През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов . Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Ще разберем как във видинското село..

публикувано на 30.03.25 в 14:07

Бодро да се изкачваме по духовните стълби

Неделята, в която се намираме днес е Четвърта на Великия пост , посветена на един отец на Църквата, който както тогава през своя земен живот, така и днес подклажда силата на вярата, надеждата и любовта в сърцата на хората в Христа Иисуса нашия Господ, а именно -  свети Йоан Лествичник . "Духовната стълба на свети Иоан именно е способна..

публикувано на 30.03.25 в 08:00

Платформата "При Родното" пренася автентичността на българските села в съвременния свят

Преди няколко години, фотографът и журналист Антонина Лозанова от Видин, с която сме ви срещали многократно, заедно с актьора Ивайло Петков, създават уникално и вдъхновяващо риалити предаване в YouTube, наречено „При рода на село“. Проектът им бе насочен към млади хора, които искат да се запознаят с българските традиции и обичаи, като..

публикувано на 28.03.25 в 16:00

Спортно събитие за хора със специални потребности се състоя във Видин

Фондация "Подкрепа за реализация" се включи като съорганизатор в спортно събитие за хора със специални потребности,  инициирано от Спортен клуб "Обединен спорт за всички". Проявата беше със съдействието на Община Видин. Домакин на срещата беше Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I", а като доброволци в събитието..

публикувано на 28.03.25 в 14:54