Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Снимка: Радио ВИДИН

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ. Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г.; Социален план за климата: актуални развития и възможности за общините; Предварителни резултати от проучването за размерите на местните данъци и такси- предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на Комисия по стратегическо развитие.

"Четири години нарушени бюджетни процедури доведоха дотам, че проблемите в общините станаха като лавина, лавинообразни. И в крайна сметка сега, като излезе вече окончателното публикуване на бюджета, в зависимост от разписаните разпореждания, дано не забавят и постановлението за изпълнение на бюджета, ще удължи малко сроковете за приемането на общинските бюджети. Така че единият вариант е това, което ни е предложено и това, което е прието бързо да го приложим в действие и да можем да ускорим всички законови срокове за приемането на бюджет на общините, за да може да отпушим този процес. Иначе рискуваме май месец да имаме бюджети, нали говоря на общините, където успеят да ги направят, да ги направят и фактически то си отиде тази година половината", каза кметът на Мездра Иван Аспарухов.

До 30 юни трябва да подадем разработен и добре аргументиран Социален климатичен план, за да започне реална подкрепа за домакинствата в енергийна бедност. Очаква се този фонд да се създаде в началото на 2026 година. Възможностите за общините са големи, смята Иван Аспарухов:

"Той е с три компонента, единият компонент е сгради, другият компонент е транспортно обслужване и уязвими групи, нали по принцип. Коментирахме го сега. Ресурсът е огромен. Координиращият орган ще бъде към Министерски съвет, опериращи по транспорт ще бъде МЗХ. Някои ще пита какво общо има МЗХ с транспорт. Ами, две трети от общините в България са селски райони. Тука говорим за транспортно обслужване на населението."

Ресурсът е над два и половина милиарда евро. Социалният фонд за климата е създаден за периода от 2026 г. до 2032 г. Той осигурява финансови средства за държавите-членки в помощ на техните политики за справяне със социалните последици за уязвимите домакинства, уязвимите микропредприятия и уязвимите ползватели на транспорт.

"Знаем, че се работи. От 1 януари 2026 година държавата трябва да приеме такъв план. И това е нещо хубаво, защото по този план, мисля че по около 1 милиард лева на година са отделени за тези мерки, които ще бъдат пряко насочени към хората. Това е една програма, която наистина има пряк ефект. Тя е сравнима с програмата за саниране на жилищата", смята Анатоли Димитров- председателят на Общински съвет- Вършец.

Община Вършец ще направи всички възможно максимален брой хора и домакинства да участват и да могат да се възползват. По отношение на общинския бюджет очакванията на Анатоли Димитров са, че в месец април ще бъде съставен бюджетът, ще бъде входиран, ще се направи публично обсъждане и ще бъде приет възможно най-скоро, за да може общината да започне да функционира нормално.

"Няма очакване за по-големи бюджети. Доколкото съм запознат с бюджета, който беше приет на второ четене, просто разходните стандарти са съобразени с всички увеличения, които бяха направени", допълни председателят на Общинския съвет.

Община Белоградчик няма да получи изравнителната субсидия тази година от държавата. Формулата, по която се изчислява кой каква субсидия да получи е направена така, че ако си събрал повече от 120 процента данъци не ти се полага субсидия. Това съобщи кметът Боян Минков. 

"Държавата ни ощети, като не ни отпусна изравнителната субсидия, която ни се полага. И т.е. ние ще получим 800 хиляди лева по-малко от миналата година, което е крайно несправедливо и просто не мога да повярвам, че това се случва, но така или иначе факт е и трябва да се оправяме сами", каза кметът на Белоградчик Боян Минков.

Кметът на Белоградчик вярва, че ще се справят като увеличат приходите от местна дейност. 

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59