Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предвидени са 4 пъти по-малко средства за магистралния път Видин-Монтана

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Имаме крайно отрицателно отношение към неравномерното вдигане на заплатите в публичната сфера

Снимка: Радио ВИДИН

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд., което прави дефицит от 6 милиарда лева. В план-сметката са включени 1077 лева минимална заплата и увеличение на възнагражденията в сектор Сигурност с 50%. 5 на сто пък е заложеното увеличение на възнагражденията в държавния сектор, а учителските заплати стават 125% от средната работна. Беше прието и предложението на "ДПС - Ново начало" за държавна верига магазини, в която да се продават продукти с надценка до 10%. За това са заложени 10 милиона лева. 

"Освен че това е възможният бюджет, той е и важният бюджет, защото се надявам той да сложи началото на стабилизацията на публичните финанси на България",  заяви финансовият министър Теменужка Петкова. Опозицията обаче не е на същото мнение. 

"Този държавен бюджет всъщност отваря старите вратички, през които ГЕРБ усвояваше нерегламентирано средства от държавата", смята народният представител от Видин Любен Иванов, представител на "Продължаваме промяната" - Демократична България: 

"Имам предвид допълнителния дълг от 7 млрд., който държавата ще тегли и ще раздаде на държавните предприятия. Целта е непрозрачно да се разходват именно през тези държавни предприятия парите. Например Българската банка за развитие, която ще получи голяма част от тези пари, дали ще помогне на малкия и среден бизнес, за което е създадена, или отново ще даде парите за хотел на Халкидики или на Вълка да си прави предприятие, което никога няма да върне парите? Другият проблематичен момент е създаването на т.нар. български държавни хранителни магазини. Всички си спомняме държавните магазини от края на 80-те години, чиито рафтове бяха празни. Неотдавна друго предприятие, създадено от тандема Борисов-Пеевски - Българската държавна петролна компания, глътна на българския данъкоплатец половин милиард лева и бе закрита без да е създадена нито една бензиностанция. Спомняме си и едно предприятие на Делян Пеевски - "Лавка", което уби целия подобен дребен бизнес и след това фалира, замъквайки едни пари от КТБ. Заради това този бюджет ние определяме като корупционен. Другото притеснително е, че за разлика от предходните бюджети този бюджет дава прекалена дискреционна власт на министър-председателя и на министерския съвет. В предходните бюджети всяка една по-важна политика на държавата бе изнесена в отделен параграф - за лекарствата, за детските градини, за скрининга на детските заболявания и т.н. Сега това го няма в държавния бюджет. Министърът на финансите обясни, че това е предвидено в "общите пера", но това позволява на министъра на финансите и на съответния министър в зависимост от тяхната прищявка да пренасочват парите към едно или друго перо."

Според финансовия министър Теменужка Петкова Бюджет 2025 запазва политиката за увеличаване на доходите в публичната сфера. 

"Знаете, че философията на това правителство беше да се излезе от швейцарското правило за пенсиите и бяха предвидили увеличаване на пенсиите само с около 5%, а не с процентите, които регламентира швейцарското правило. Само намесата на ПП-ДБ, естествено в тази насока и БСП помогна с реакцията си, принуди Министерския съвет да запази функционирането на швейцарското правило. Обезпокоителното в този бюджет обаче е, че в средносрочната прогноза - за 2026, 2027 и 2028 година, не се предвижда увеличение на минималната работна заплата, на пенсии, на социални плащания, което означава, че правителството не мисли в посока постепенно увеличаване на доходите през следващите години. Същевременно обаче предвижда увеличение на максималния осигурителен доход и на осигуровките през следващите три години, което означава увеличаване на осигурителната тежест. От друга страна, наблюдаваме увеличаване на доходите между 5 и 10% за повечето от държавните служители, които са ощетени за сметка на служителите в сектор "Сигурност". В сектор "Сигурност" средното увеличение е около 50%. Ние казахме, че не е проблем да бъдат увеличени заплатите на полицейските служители, никой не отрича правото им да получат по-високо възнаграждение, но това трябва да премине през реформи в самия сектор "Сигурност". Трябва да Ви обърна внимание, че в полицията работят 6000 човека, които са в пенсионна възраст, а средното им възнаграждение е 4000 лева. Само прекратяването на техните служебни правоотношения би гарантирало равностойно заплащане на труда в други държавни сектори, но и тази наша инициатива не бе възприета от управляващото мнозинство. На заседание на земеделската комисия в парламента, на която съм член, присъстваше представител на синдиката на служителите в Министерството на земеделието, който поиска по-високо увеличаване на възнагражденията. Министърът на земеделието му отговори "ние сме съгласни да увеличим с повече от 5,6% вашите възнаграждения, но това трябва да стане срещу реформи, по-голяма ефективност и намаляване на бройката в администрацията", т.е. министърът на земеделието изисква реформи за по-голямо увеличение на възнагражденията, но това не се отнася за сектор "Сигурност", което е двоен аршин в самото правителство спрямо отделните служители. Ние имаме крайно отрицателно отношение към това неравномерно вдигане и сме за увеличаване на заплатите, но срещу съответната реформа в администрацията", каза още Любен Иванов.

1,650 млрд. лева са заделени в държавния бюджет за общините в страната. Отделно бюджетът предвижда средства за приоритетни национални проекти, както и за общински проекти с важно за общността значение. В списъка с приоритетни общински проекти са включени 145 проекта от област Видин за общо 119 млн. лева. Най-голяма е сумата за мащабен ремонт на Крайдунавския парк във Видин - 18 млн. лева. По 7 млн. са предвидени за ремонт на част от бул. "Панония" и улица "Цар Александър II". Сред по-големите проекти на другите общини са изграждане на нов гробищен парк в Белоградчик за над 5 млн. лева, ремонт на училище "Васил Левски" в Кула за 3,5 млн. лева, както и рехабилитация на общински пътища, улици в малките населени места и ВиК мрежата. В област Враца са предвидени за финансиране общо 99 проекта за 256 млн. лева. Най-голяма е сумата за ремонт на водоснабдителната система в село Бутан, община Козлодуй - 80 800 000 лева. ВиК ремонт за 22 млн. лева е предвиден и в село Згориград. Пешеходната зона в Мизия ще бъде обновена за близо 10 млн. лева. ВиК-мрежата в Оряхово ще се ремонтира за над 10 млн. В списъка с приоритетни общински проекти са включени 107 предложения от област Монтана на стойност 202 млн. лева. Над 25 млн. от тях са за гравитачен водопровод и ремонт на ВиК мрежата в град Лом. 30 млн. са предвидени за основен ремонт на улици и булеварди в град Монтана. 

"В бюджета за тази година има предвидени около 100 млн. за магистралния път от Видин до Белотинци. За сравнение, в предходния бюджет, който бе изготвен от правителството "Денков", бяха предвидени малко над 400 млн. Според министъра на регионалното развитие и благоустройството тези 100 млн. ще стигнат за довършване на започнатите участъци. Колко ще стигнат, ще видим. Предвидени са около 300 000 за довършване на започналия ремонт на крепостната стена пред "Баба Вида". Около 4 млн. са предвидени за входящата пълнеща деривация на Рабишкото езеро и около 200 000 са предвидени за поддържане на републикански пътища в областта", посочи още народният представител от ПП-ДБ. Според него заради липса на реформи и законодателни инициативи от страна на управляващото мнозинство, България ще загуби близо 1 млрд. от Плана за възстановяване и устойчивост.

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23