Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужна ли е интелектуална хигиена в социалните мрежи?

Снимка: Радио Видин

Всички ние използваме "социалните мрежи". Самото наименование означава споделяне и затова най-добрата практика в социалните медии е да се създаде продукт, който си заслужава да бъде споделен. Съдържанието може да бъде в различни формати - текст, снимки, видео. Ако то съдържа ценна информация и достигне до голяма целева аудитория, тогава хората с желание ще го споделят със своите приятели и то ще се разпространи. Ние споделяме информация с помощта на инструментите, които ни предлагат Twitter, Facebook, YouTube, Google+, Tik-Tok. Те са средство за комуникация и преди всичко психология, и познаване на последователите на нашите продукти и услуги на фона на постоянно променящите се технологии. Нужно ли е, обаче, да се спазва интелектуална хигиена в социалните мрежи, предвид възможностите да се споделя почти всичко? Разговаряхме с главния инженер на Радио ВИДИН Светослав Цветанов:

"Трудно е в днешно време. Аз лично за себе си преди време си инсталирах нашумялото приложение Tik-Tok и точно на втория ден го махнах. Като цяло целта на социалните мрежи е едно дигитално откъсване от реалния свят. Може би човек трябва много внимателно да си филтрира групите и приложенията в социалните мрежи."

Какви публикации привличат видинчани, отваряйки някоя от социалните мрежи и какво предпочитат да споделят?

"Аз мисля, че трябва да има някаква по-висока култура. Не може да се качват всякакви простотии. Аз лично много се дразня, грозно е... Трябва да си налагаме самите ние цензура, защото това рефлектира по-малко или повече върху по-младите и трябва да дава някакъв пример" - коментираха видинчани.

Опасна ли е свободата в интернет, особено когато създаваш продукт? Потърсихме за коментар Ани Мангърова, контент-криейтър и редактор към "Дигитални програми" на БНР.

"Свободата в социалните мрежи е нож с две остриета. Това, че много хора могат да намерят уединение, самота, да скрият самоличността си и да изкажат мнението си, като опитат различни теории, или казано на жаргон да "нахейтят" някого, опитвайки се да удовлетворят една или друга емоционална потребност, понякога може да бъде приобщаващо към дадена общност. Много изследователи твърдят, че много хора могат да намерят и себе си там. Социалните мрежи до скоро разчитаха на модерация, която в момента вече е много спорна и може да се каже, че е напълно непредвидимо накъде ще се развие ситуацията."

Спазването на интелектуална хигиена в социалните мрежи е въпрос на личен избор на всеки потребител, но нека не забравяме, че всеки от нас може да даде своя скромен принос да четем и гледаме повече стойностни публикации и смислени коментари, което е признак на добро възпитание и високи морални ценности на обществото, в което живеем. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Реплика на средновековен таран е възстановена в "Баба Вида"

Възстановиха средновековния таран в крепостта „Баба Вида“ във Видин. Древното стенобойно оръжие е останало от снимките на някои от многото исторически филми, снимани в крепостта, но с течение на годините е започнало да се руши. С помощта на майстора дърводелец Венелин Йорданов вече е възстановено.  Тараните са мощни машини за разбиване на..

публикувано на 08.04.25 в 16:55

Ромски младежи от Видин - пример за успешна реализация

В Международния ден на ромите, 8 април, успяхме да съберем четирима приятели от квартал "Нов път" във Видин. Те са успешни млади хора, които се реализират в различни области на живота, но неизменно с тях вървят музиката и артистичността. Приятелството им става по-силно, защото създават своя музикална група - "Northwest 3700". В нея всеки дава..

публикувано на 08.04.25 в 15:25
Ясмина Витанова

Видинска ученичка получи награда за най-добра бизнес идея

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова, която учи специалност "Търговия" в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се класира на трето място в Националното състезание по предприемачество "Най-добра бизнес идея". Съревнованието на тема "Устойчиво развитие на селския туризъм" се проведе в град Кюстендил.  Проектът на Ясмина и нейния екип показва..

публикувано на 08.04.25 в 14:20

Зрелостник от Видин вече е студент след силно представяне на национално състезание

  Николай Евгениев, зрелостник на видинската природо-математическа гимназия, вече е студент във Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет "Свети Климент Охридски".  Това стана възможно след като той се нареди на четвърто място във втория кръг на Националното състезание по елементарна математика "Проф. Борислав..

публикувано на 08.04.25 в 13:10
 ОУ

8 април - Международен ден на ромите

На 8 април отбелязваме Международния ден на ромите , който се се чества от 1992 г. от ООН и Европейския съюз. Началото на световното ромско движение за утвърждаване и развитие на ромската култура и идентичност се поставя през 1971 година  в Лондон, когато се провежда за първи път световен ромски конгрес.  Днес този ден се смята за "Ромското..

публикувано на 08.04.25 в 11:00
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Когато удобството стана мода - как пандемията оформи стила на обличане

Пандемията от COVID-19 оказа дълбоко въздействие върху всички аспекти на живота, но тя повлия включително и върху начина, по който се обличаме. Тази внезапна промяна в ежедневието, преминаването към работа от вкъщи и ограниченията върху социалния живот доведоха до коренна трансформация в модните тенденции. Какво се случи? Комфортът се превърна..

публикувано на 07.04.25 в 16:25

Първокласници поздравиха медици във Видин за професионалния им празник

На 7 април отбелязваме Световния ден на здравето. На тази дата през 1948 година е приет уставът на Световната здравна организация. Денят е професионален празник на работещите в областта на хуманната медицина.  Във Видин ученици от Основно училище "Любен Каравелов" поздравиха медиците в Многопрофилната болница за активно лечение „Света Петка“...

публикувано на 07.04.25 в 15:56