Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужна ли е интелектуална хигиена в социалните мрежи?

Снимка: Радио Видин

Всички ние използваме "социалните мрежи". Самото наименование означава споделяне и затова най-добрата практика в социалните медии е да се създаде продукт, който си заслужава да бъде споделен. Съдържанието може да бъде в различни формати - текст, снимки, видео. Ако то съдържа ценна информация и достигне до голяма целева аудитория, тогава хората с желание ще го споделят със своите приятели и то ще се разпространи. Ние споделяме информация с помощта на инструментите, които ни предлагат Twitter, Facebook, YouTube, Google+, Tik-Tok. Те са средство за комуникация и преди всичко психология, и познаване на последователите на нашите продукти и услуги на фона на постоянно променящите се технологии. Нужно ли е, обаче, да се спазва интелектуална хигиена в социалните мрежи, предвид възможностите да се споделя почти всичко? Разговаряхме с главния инженер на Радио ВИДИН Светослав Цветанов:

"Трудно е в днешно време. Аз лично за себе си преди време си инсталирах нашумялото приложение Tik-Tok и точно на втория ден го махнах. Като цяло целта на социалните мрежи е едно дигитално откъсване от реалния свят. Може би човек трябва много внимателно да си филтрира групите и приложенията в социалните мрежи."

Какви публикации привличат видинчани, отваряйки някоя от социалните мрежи и какво предпочитат да споделят?

"Аз мисля, че трябва да има някаква по-висока култура. Не може да се качват всякакви простотии. Аз лично много се дразня, грозно е... Трябва да си налагаме самите ние цензура, защото това рефлектира по-малко или повече върху по-младите и трябва да дава някакъв пример" - коментираха видинчани.

Опасна ли е свободата в интернет, особено когато създаваш продукт? Потърсихме за коментар Ани Мангърова, контент-криейтър и редактор към "Дигитални програми" на БНР.

"Свободата в социалните мрежи е нож с две остриета. Това, че много хора могат да намерят уединение, самота, да скрият самоличността си и да изкажат мнението си, като опитат различни теории, или казано на жаргон да "нахейтят" някого, опитвайки се да удовлетворят една или друга емоционална потребност, понякога може да бъде приобщаващо към дадена общност. Много изследователи твърдят, че много хора могат да намерят и себе си там. Социалните мрежи до скоро разчитаха на модерация, която в момента вече е много спорна и може да се каже, че е напълно непредвидимо накъде ще се развие ситуацията."

Спазването на интелектуална хигиена в социалните мрежи е въпрос на личен избор на всеки потребител, но нека не забравяме, че всеки от нас може да даде своя скромен принос да четем и гледаме повече стойностни публикации и смислени коментари, което е признак на добро възпитание и високи морални ценности на обществото, в което живеем. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04