Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живата традиция на лазаруването оживява във Врачанско

| обновено на 12.04.25 в 12:58 | Репортаж


Днес православният свят празнува Лазарова събота. В седмицата преди Великден празникът е спомен за най-голямото чудо в земния живот на Иисус Христос - възкресяването на Лазар, който бил починал преди четири дни.

В обредния пролетен календар денят е познат като Лазаровден и се откроява с жизнерадостни ритуали. Сред тях е лазаруването, което се изпълнява и до днес. За него и традициите му разказваме в репортажа на нашата кореспондентка във Враца Ива Антонова.

Лазаруването е старинен момински ритуал за здраве, хубост, сила, любов, женитба, берекет за всички стопани, за цялото село, изобщо благополучие и благоденствие във всичко и за всички. Това е кратката визитка на един от най-красивите и жизнерадостни обичаи в обредния ни календар. 
"Девойки на пред женитбена възраст пременени, натъкмено, облечени в най-хубавите си копринени кенарени ризи, с най-хубавите си вълненици, които са направени от тях, изтъкани, изпредени, изплетени, събрани на групички, вървят от къща на къща. Всяка една къща в селото трябва да бъде посетена от тези хубави млади девойки, които пеят весели лазарски песни и съответно стопанките трябва да дарят лазарките с бели несварени яйца", разказва етнографът Недка Димитрова. 
 
В многообразието на песенните поздрави на лазарките, адресирани до всеки според общественото му положение, семеен статус и персонални особености, има една неизменна ключова дума "Лазаре".



Тази автентична лазарска песен откриваме в дигиталния краеведски архив на врачанската библиотека "Карта на времето". Сред богатата информация за особеностите на този ритуал в различни населени места във Врачанско, разбираме, че в село Баница, например, лазарките са малки моми подевки, които встъпват в моминство. Те ходят само веднъж на лазаруване и след този ритуал стават, според местното определение "съвршени" моми, т.е. могат да либат, да се кичат и да носят накити. Дори се е приемало, че мома, която не е била лазарка, не може да се задоми.

Днес лазаруването е красива пролетна традиция, пазена и поддържана в детски градини, училища и читалища за настроение и радост на малки и големи. Има я и в с. Баница. 

"Децата сутрин се събират облечени в народни носии, с  венчета, с кошнички и тръгват, пеят лазарски песни, влизат във всеки двор. Те играят хора и домакините ги посрещат и след това ги даряват с бели яйчица, след това на Великден ще се боядисат", разказва местният историк, краевед и общественик Анета Дилова.
По публикацията работи: Соня Валериева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона" на 15 май 2025 слушаме мултиинструменталиста Валери Степанов

Един от най-ярките съвременни мултиинструменталисти на руската сцена е Валери Степанов. Син на известен барабанист в Далечния изток, от малък започва да усвоява различни инструменти. На шестгодишна възраст стартира с пиано, три години по-късно вече композира, на 15 г. усвоява барабаните, а след това китарата, бас китарата и вокала. Феноменално дете..

публикувано на 15.05.25 в 09:00

Какво диктува модата на абитуриентските балове тази година?

Май месец е тук, а с него и треската по баловете! Абитуриентите от випуск 2025 вече броят дните, а големият въпрос е: "Как ще изглеждам в най-важната вечер?". Тази година модата не просто следва тенденции - тя ги пречупва през личния стил на зрелостниците. А зад перфектната визия стоят хората, които създават магията - гримьори, фризьори,..

публикувано на 14.05.25 в 17:40

Проблемът с нерегламентираните сметища край Видин

Темата с нерегламентираните сметища и замърсяването на терени влезе в Общинския съвет на Видин. След официално питане, входено в Община Видин в началото на април, на поредното заседание на местния парламент на 8 май, общинският съветник от "Справедливост за Видин" Димитър Велков припомни от трибуната, че все още очаква отговор. Повод за питането..

публикувано на 14.05.25 в 16:39

Фестивал във Видин представя кухнята на три епохи

Каква е кулинарната история на Видин? Отговорът ще даде в края на седмицата третото издание на фестивала "Видин - градът на трите крепости" . Посетителите ще имат възможност не само да научат какво е било менюто през Античността, Средновековието и Османския период, но и да дегустират най-характерните за тези три епохи ястия. Това обясни директорът на..

публикувано на 14.05.25 в 15:23

Автентичните носии на Северозапада оживяват в Лом

Бал-ревю на северняшката народна носия "Бабин скрин" ще се проведе в събота в Лом. С автентични облекла ще се представят цели семейства и дори читалища. Всеки участник ще трябва да направи и кратко представяне на носията, с която е облечен, обясни организаторът от фондация "1300 години България" Ивайло Йосифов . С него разговаря Гергана Панова...

публикувано на 14.05.25 в 12:00

Видинската библиотека: Традиции и технологии

155 години библиотечно дело отбелязва Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. Първите сведения за обществена библиотека са още от 1863 година, когато вестник "Българска пчела" съобщава с кратка бележка, че местното турско началство е прибрало книгите на видинското читалище, което поради тази причина прекратява своята дейност. За..

публикувано на 14.05.25 в 09:51

Българският хелзинкски комитет с песимистичен доклад за правата на човека у нас

Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...

публикувано на 13.05.25 в 16:00