Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Снимка: Радио ВИДИН

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на Комисия по стратегическо развитие. Обясни, че темата за данъка е дискутирана отново, защото:

"Разглезихме населението. Значи един обикновен човек може днеска да изпуши три кутии цигари, една кутия цигари му е данъкът и такса смет за година. От 2011 година няма движение в този сектор."

Иван Аспарухов посочи, че една 70-литрова кофа с отпадъци струва 38 лева:

"Имаме двукратно извозване в селата. В градовете са почти ежедневно изхвърляме. Правете сметка четирикратно изхвърляне на личната ти кофа в населено място хикс, на семейство еди кое си. Четири пъти в месеца колко прави по 38 лева?"

Според кмета на Мездра идеята за плащане на килограм отпадък ще влоши обстановката и ще бъде непоносимо за плащане от гражданите.

Такса смет има три компонента- сметосъбиране и сметоизвозване, поддържане на чистотата на обществени територии и преработка, напомни кметът Иван Аспарухов и посочи, че със събраните приходи от гражданите трябва да се осигури качествена услуга.

Във Вършец гражданите вече ще плащат по-висока такса "битови отпадъци". Причината за увеличението са разходите на общината. Такса "битови отпадъци" не е променяна от 2019 година. За този период са се променили много от параметрите, които влияят за определяне на данъка.

"Със сигурност трябва да има законови промени и то има такива. Въпросът е, че те последните няколко години се отлагат. Т.е. не влизат в сила поради това, че трябва да се досинхронизира нормативната база. Със сигурност такса "битови отпадъци" към момента и начинът на нейното определяне не е коректен, защото се използва отново данъчната оценка на имотите. Т.е. получава се втори данък, че плаща всеки един, който притежава определен имот, което не е правилно. Битовите отпадъци трябва да следват логиката на това кой ги генерира и какво количество генерира", каза Анатоли Димитров- председател на Общински съвет- Вършец.

В момента се работи по въвеждане на нова методология от 1 януари 2026 година, която ще бъде по-справедлива, според Анатоли Димитров.

Община Вършец е осигурила кафяви контейнери, предназначени за биоразградими отпадъци. В тях гражданите трябва да изхвърлят само растителните отпадъци (клони, листа, трева и други). При правилно разделно събиране можем значително да намалим количеството на смесения битов отпадък, като по този начин допринасяме за по-чиста околна среда.

Промените в Закона за управление на отпадъците задължават Общините от 1 януари 2026 година да увеличат такса смет между 7 и 10 пъти. Това заяви кметът на Белоградчик Боян Минков:

"Реално нали така ще се получи, ако спазим тези указания. А указанията са да формираме нашата такса смет на база "замърсителят плаща". Т.е. не както досега беше- такса смет се определя на база на данъчната оценка на имота и тя е в рамките на 3-3,5 промила за физически лица и около 7 промила за юридически лица. Сега това, което те искат от нас да направим е да ползваме друга методология за формиране на тази такса смет. Те са три варианта, които ни се прилагат, но и трите варианта са неприложими за България. Защото те и трите варианта са свързани с това хората да имат морал и съвест."

Предлаганите промени ще доведат до незаконни сметища, защото хората няма да могат да си плащат такса смет, смята Боян Минков и предлага такса смет да продължи да се изчислява на база данъчна оценка, но вече на по-висок промил, защото тогава ще се получи нещо реално и възможно.

Такса "битови отпадъци" в община Кула е увеличена преди три години. Със средствата, които се събират през текущата година Общината се справя със задълженията, които има по събиране и извозване на отпадъците, каза кметът на Кула Владимир Владимиров:

"Събираемостта не е на сто процента, разбира се, различните години. Движи се около 75 процента средно годишно. С тези пари, които се събират покриваме нуждите за необходимите дейности, като единствено се дофинансира с други средства, собствени средства на Общината, почистване на нерегламентирани сметища, които в годината два-три пъти се налага да се почиства ти на едно почистване около 30 хиляди лева се харчат."

Общината е изчислила, че от 2026 година ще се увеличи сумата за такса смет 2-3 пъти.

"Най-вероятно, Кула е малка община, малко селище. Ще се напрегне администрацията и ще бъде на реално живеещи в къщите хора като се знае каква е необходимата сума ще се раздели и по този начин смятам да се определи такса "битови отпадъци" за 2026 година", заяви Владимир Владимиров.

Парадоксално населението намалява в общината, но тоновете отпадък вместо да намаляват се задържат. Трябва да се възпитава населението да разделя отпадъците на мястото на генериране, допълни кметът на Кула.

Такса "битови отпадъци" има леко увеличение в община Оряхово. Има обективни причини за това, обясни кметът Росен Добрев. Увеличението е от тази година.

"Това реално е справедливата цена, която местното население трябва да плати за тази чистота, която получава на своята територия", каза Росен Добрев.

Това е в случай на 100 процента събираемост, което никога не се достига като процент и при всички положения Общината дофинансира дейността от други местни приходи. Новата методика за определяне на такса смет досега беше отлагана през годините. Тя е по-справедлива, но влиза в конфликт с години изграждания местен манталитет на населението, който:

"За съжаление най-вероятно трудно ще отговори на изискванията на закона и ще ни постави в много трудна ситуация", допълни кметът на Оряхово.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00