Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забраниха риболова до края на май

Снимка: Радио Видин

От 15 април влезе в сила забраната за улов на риба по река Дунав и вътрешните водоеми. Целта е създаване на оптимални условия за естествено възпроизводство на пролетно и пролетно-лятно размножаващите се риби на водни обекти, в които се разрешава любителския риболов. Периодът на забраната е от 15.04.2025 г. до 31.05.2025 г. включително. 

"В момента абсолютно всички видове риба са забранени за улов, с изключение на пъстървата, за която срокът приключи по-рано. А щуката е от 15 февруари до 30 април. Бялата риба е от 15 март до 15 май и вече всичките други пролетно размножителни риби ще бъдат открити на 1 юни, както си е по регламент", каза Росен Николов- началник на Отдел "Рибарство и контрол - Западна България".

Всяка година със заповед на министъра на МЗХ се определят водоеми, на които е разрешен риболовът по време на забраната. Нощният риболов е разрешен в определен период от време, описан в специална заповед, допълни Росен Николов:

"И в момента вече е разрешен. За област Видин са определени язовир Кула, община Кула, язовир Полетковци, община Кула, язовир Рабиша,  река Дунав от речен километър 825 до речен километър 810, от речен километър 769 до речен километър 764 и от речен километър 791 до речен километър 789. В област Враца е язовир Дъбника, река Искър в участък от Радовенска чешма, село Радовене до ВЕЦ Кунино, община Роман и река Дунав от километър 706 до километър 650. В област Монтана - река Дунав в района от речен километър 764 до речен километър 706. Язовир Огоста от бреговата ивица и на 200 m от водовземната кула западно до полуостров Расника в района на Живовската река."

Удължава се и забраната за улов на бяла риба, щука и распер с мрежени риболовни уреди в българския участък на река Дунав до 31 май включително, с цел опазване на популацията на шаранови, сомови и други топлолюбиви риби в реката и намаляване на прилова им.

По отношение на забраната за риболов инспекторите от сектор "Монтана" на ИАРА ще засилят проверките и ще се наблюдават всички язовири.

От началото на годината общо проверките на инспекторите от сектор "Монтана" са 338. Съставени са 12 постановения за нарушение, от тях два са за стопански риболов, един е за превоз и останалите са за любителски риболов без билет или с надвишено количество риба.

8 са акциите по река Дунав за вадене на кърмаци. Две от тях са съвместно с "Гранична полиция". Извадени са 39 кърмака, като 21 от тях са в района на Козлодуй. Останалите 18 кърмака са извадени в района на Ново село и в района на село Връв.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво диктува модата на абитуриентските балове тази година?

Май месец е тук, а с него и треската по баловете! Абитуриентите от випуск 2025 вече броят дните, а големият въпрос е: "Как ще изглеждам в най-важната вечер?". Тази година модата не просто следва тенденции - тя ги пречупва през личния стил на зрелостниците. А зад перфектната визия стоят хората, които създават магията - гримьори, фризьори,..

публикувано на 14.05.25 в 17:40

Фестивал във Видин представя кухнята на три епохи

Каква е кулинарната история на Видин? Отговорът ще даде в края на седмицата третото издание на фестивала "Видин - градът на трите крепости" . Посетителите ще имат възможност не само да научат какво е било менюто през Античността, Средновековието и Османския период, но и да дегустират най-характерните за тези три епохи ястия. Това обясни директорът на..

публикувано на 14.05.25 в 15:23

Автентичните носии на Северозапада оживяват в Лом

Бал-ревю на северняшката народна носия "Бабин скрин" ще се проведе в събота в Лом. С автентични облекла ще се представят цели семейства и дори читалища. Всеки участник ще трябва да направи и кратко представяне на носията, с която е облечен, обясни организаторът от фондация "1300 години България" Ивайло Йосифов . С него разговаря Гергана Панова...

публикувано на 14.05.25 в 12:00

Видинската библиотека: Традиции и технологии

155 години библиотечно дело отбелязва Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. Първите сведения за обществена библиотека са още от 1863 година, когато вестник "Българска пчела" съобщава с кратка бележка, че местното турско началство е прибрало книгите на видинското читалище, което поради тази причина прекратява своята дейност. За..

публикувано на 14.05.25 в 09:51

Българският хелзинкски комитет с песимистичен доклад за правата на човека у нас

Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...

публикувано на 13.05.25 в 16:00

Сдружение поде кампания "Сърце на колела - за Северозапада"

Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..

публикувано на 13.05.25 в 14:43

Видински ученици завоюваха седем отличия на национален фолклорен конкурс

Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..

публикувано на 13.05.25 в 14:00