Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Снимка: Снимката е генерирана от ChatGPT

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем. Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра"18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение, а 37% признават, че не са достатъчно запознати с този въпрос, за да заемат позиция, показва анкетата. В цялото ни общество личи една незапознатост с темата, обща несигурност и колебание, обясни социологът Яница Петкова.

"От друга гледна точка, тези, които приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, очевидно са и тези, които го ползват по-често, спомената вече от мен група - активни, млади,  живеещи в големите градове и в столицата. Тук срещаме този ентусиазъм повече, преимуществено - млади хора и такива, които са във възрастовата група 30, 40 години, които ни казват, че по-често се възползват от тази технология. По-възрастните хора като че ли са повече притеснени - тези, които казват, че не са се срещали с изкуствен интелект и декларират, че не са го ползвали. Необходимо е повече време, за да разберем какво ще бъде реалното въздействие. Зададохме естествено и такъв въпрос - дали по-скоро ще донесе повече облекчение за хората в тяхната работа или напротив, по-скоро ще доведе до повече загуба на работни места. Тук вече личи силно притеснението на българското общество, може би особено от гледна точка на това какъв е типът заетост в нашата страна, основно свързан с услугите. 54,2% от българите казват, че изкуственият интелект ще доведе до загуба на работни места и около 1/5, около 21% са на мнение, че ще доведе до облекчение в тяхната работа. Отново значителен дял, от 20% нямат достатъчно информация и не могат да оценят какво ще се случи с работните места и с облекчението на труда. Някъде около 5 на сто се колебаят..."

Според Яница Петкова, темата ще се появява все по-често не само в проучването на общественото мнение, а и на трудовия пазар и развитието на технологиите. 

Решенията, които изкуственият интелект предлага, са точни, когато се касае за изчисления или получаване на резултат, но в реалния живот не са най-правилните, коментира Светослав Димитров- компютърен специалист, инженер и програмист:
Светослав Димитров
"Ползите са огромни. Има и негативна част. Развиването на технологиите все повече и повече дава шанс на изкуствения интелект да замести физическото присъствие, да кажем на жива сила на определено място, та дори и мисленето на един човек. Ако сте голям мобилен оператор, на вас доскоро са ви трябвали десет служители, които да отговарят в колцентъра за въпроси от най-различен характер, компютърният интелект е такава система, разработка чрез технология, която е компютърна и спестява тези служители да са физически на мястото. По този начин на него му се дава информация, разработена върху цялата платформа и той има готовност да отговори без необходимостта от намеса на човешка мисъл. Това спестява част от физическата сила и работна ръка, второ мисловният процес на много хора, и не само в технологиите на мобилните оператори..."

Сред негативите, до които зависимостта от технологиите води е и това, че накърняват мисленето на младите хора.

"Това нещо кара младите хора да не мислят и в един момент поколението, което расте, закърнява неговото мислене. От там насетне елементарни задачи се оказват изключително трудни за хора, които ползват компютърния интелект или всички технологии, които се развиват около нас. Забелязвам все повече и повече млади, когато ги попиташ за елементарни неща, те чакат отговора в някаква чат група, в някакво компютърно измерение, някой да отговори вместо те да помислят."
     

За предизвикателствата, пред които изкуственият интелект ни изправя, попитахме и  ChatGPT.


"Като цяло, изкуственият интелект променя начина, по който хората работят, учат, комуникират и вземат решения, като носи както възможности, така и предизвикателства. Важно е обществото да го регулира и развива по начин, който е етичен и благоприятен за всички."


Какво мислят за изкуствения интелект хората, за рисковете и ползите- мненията записа Красимир Каменов.


"Ползите са големи, тъй като е редно в 21 век да се възползваме от технологиите. Спестява време и усилия на хората, за да постигат определени резултати, но от друга страна крие известни опасности, тъй като използва вече готови ресурси и съществува реална опасност част от хората, които се занимават с изкуство или творчество да бъдат заменени един вид и усилията, които те са положили, да се ползват от изкуствения интелект за генериране на готови произведения, което ще обезцени усилията на хората, а като качество, според мен, не може да бъде заменено творчество на конкретния човек..."  


Повече по темата- в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00

Ще продължи ли бизнесът да залага на чуждестранни работници?

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква те да са 40 000. Това съобщи преди дни Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в..

публикувано на 09.07.25 в 10:45