Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сеитба и развитие на слънчоглед- проблеми и решения

Снимка: Радио ВИДИН


Всяка пролет земеделците се питат: кога да засея- по-рано или по-късно; дали ранните сеитби ще "хванат влагата" или при късните сеитби ще има по-бързо развитие и повече добив. 
Според специалистите няма едноцначен отговор, няма правилна и грешна дата. За поникване на слънчогледа е нужна не само почвена влага, но и подходяща температура на почвата и въздуха, а при оптимални условия, той пониква след 10-ина дни. Но понякога въпреки плановете на стопаните, се случват непредвидени ситуации, за които в практиката има доказани решения. Как да разпознаем възможните проблеми в развитието на слънчогледа и можем ли да предотвратим негативните им последици? Събеседник в "Земята, която ни храни" е Маргарита Костова- агроном по растителна защита и консултант по хранене на растенията, която е с дългогодишен опит. 

Радио Видин: Как вървят сеитбите и какво е развитието на посевите до момента?
М.К. Голяма част от предвидените площи вече са засети. Растенията са в различни фенофази на развитие, а в същото време има и предстоящи за сеитба полета. Отчитайки променливите условия през месец април - съчетание на топли дни със студени вечери - може да кажем, че растежът е слаб и бавен, проявяват се физиологични проблеми и хранителни дефицити, свързани с рисковете още на старта на отглеждане на културата. И тези възможни рискове мога да обобщя в 3 групи:
Първата група са рискове, свързани с почвата - недостиг на хранителни вещества поради намалено торене; студени почви (при много ранни сеитби), както и преуплътнени почви. Във втората група са рискове, свързани със сеитбата - при неправилна дълбочина на сеитба (дълбока или плитка) посевите поникват и се развиват неравномерно. Риск има и при прилагането на ПРЗ в неблагоприятни климатични условия - при почвените или ранно вегетационно приложени хербициди в прекомерно преовлажнените полета се създава предпоставка за хербициден ефект, особено ако има и големи температурни разлики. Това са трите групи рискове, с които земеделците трябва да се съобразят осомено в началното развитие на слънчогледа. 

Радио Видин: Какви са първите грижи, които стопаните могат да предприемат и за какво да следят в ранните фази от развитие на слънчогледа?
М.К. От предишния ни опит е ясно, че трябва да се обръща внимание на няколко важни сигнала от страна на растенията. Първо- задържано развитие в старта- забележим ли, че растенията растат бавно, трябва да се обърнем внимание на това, че в ранните фази от развитието си слънчогледът има повишени изисквания към молибден, особено при студени, преовлажнени почви и такива с по-ниско рН- в Северозападна България киселите почви не са изключение. Първият симптом е цялостно задържане на растежа на младите слънчогледи "2-3 двойка листа“, вижда се жълтеене на листата, завиването им нагоре като ладийка. Приложението на молибден в този период активира физиологичните процеси в младите растения и бързо възстановява растежа и развитието. 
Неизравненото развитие в старта на растежа също е проблем. Тогава малките растения във фаза "2-3-4 двойка листа“ се нуждаят от малко листен тор, но подаден навреме той е „жизнено необходим“ за тях. Това е готов „хранителен бульон“, който се усвоява веднага, без разход на енергия и дава бърз старт на изостанали или неизравнени растения.  Растенията със здрав и изравнен хабитус залагат и изхранват максимален добив. Проблем има и при слаб и повърхностен корен. Получава се при ранни сеитби и наличие на влага- тогава коренът не се стреми в дълбочина, защото защото има достатъчно налична вода и се развиват множество странични корени, вместо централен вретеновиден. В последствие, при засушаване, растенията страдат и това влияе негативно на добива Затова е важно третирането на младия слънчоглед с комплексни биостимулатори, за вкореняване и подобрение на растежа. Когато има развит корен, който да черпи храна и вода от дълбочина, тогава може да се разчита на добив. 

Радио Видин: Известно е, че слънчогледът обича бор- кога и как се прилага той и с какво помага?
М.К. Така е, слънчогледът е боролюбива култура. Важно е да се знае, че борът е елемент, който не може да се реутилизира (т.е. не отива от старите към младите листа в сезона на растеж), затова трябва да се осигурява няколко пъти по време на вегетацията- поне на два пъти. Недостигът на бор в началните фази води до това, че главният корен не се доразвива, засягат се растежните точки, листната маса и вегетационният връх се увреждат, може да спре развитието и формирането на нови органи, което означава, че слънчогледът губи етажи листа.  Недостигът на бор през периода на цъфтеж предизвиква нарушение в нормалното развитие на прашеца. При липса на бор прашниковата енергия за покълване намалява силно, което води до рязко снижаване на добива от семена и на тяхното качество.  Втория важен момент за приложение на бор е при формиране на бутона, защото борът помага при растеж, предизвиква по-добро опрашване. Ако пролетта е била студена и времето се стопли изведнъж температурите се задържат високи в продължение на 10-тина дни, има опасност от бърз растеж, без развитие. Слънчогледовите растения ще заложат бутон и независимо от това, че няма достатъчно листна маса, ще започне цъфтеж. Това е много опасно за добива! И още по-голяма е вредата, ако такъв посев се третира с моно-борен тор - тогава е опасно да се предизвика преждевременен цъфтеж. Растенията ще цъфнат, независимо от това, че ние очакваме да се формира достатъчно листна маса. Затова отново апелирам да се прилага комплексен листен тор с високо съдържание на БОР, не само Бор, а всички хранителни елементи- и калий, и магнезий, и желязо- в правилно съотношение те подпомагат храненето и развитието на растенията.

Радио Видин: В началото на разговора споменахте за рискове при приложението на пестициди в слънчогледа- как това е свързано с климатичните условия и за какво да внимават стопаните? 
М.К. Много случа има, в които се получава хербициден стрес и при всички тях се наблюдава сериозно затормозяване на растенията. Това е възможно при използване на почвени хербициди, съчетани с последващи обилни валежи и ниски почвени температури; случват се отвяти хербициди или летливи изпарения на хербициди от съседни полета или грешка при нормите и начини на приложение на вегетационни хербициди, не са малко случаите и при разменени хербициди при експрес или клиърфийлд технологии. Важно е да се знае, че каквото и да се случи, за доброто възстановяване на културата е важно да се действа незабавно с подходящ комплексен биостимулатор, съдържащ млечна киселина. Високото съдържание на хелатирани метални микроелементи и наличието на водоразтворими белтъци в листните торове блокира движението нагоре и надолу на погрешно приложен, случайно попадналото химично вещество и това гарантира по-бърз ефект и бързо възстановяване.
През последните дни времето е динамично, на места паднаха градушки, в отделни райони може да има и слана- при първа възможност, след такива събития да се потърси специалист за навременно решаване на проблема- отново се прилага комплексен биостимулатор с млечна киселина и всички хранителни елементи- бързо възстановява щетите и подпомага развитието. Не трябва да се оставят растенията да се самовъзстановят, защото това винаги ще е за сметка на добива. 
На пръв поглед към момента годината е добра, с добра влагозапасеност в повечето региони на страната, но и наличие на достатъчно почвено-климатични условия, които биха довели до нежелани ситуации при едно подценяване и спестяване на един минимален разход за приложение на комплексен листен тор в ранните фази на слънчогледа. Затова отново апелирам: ПЕСТЕТЕ ОТ ПРОБЛЕМИ, НЕ ПЕСТЕТЕ ОТ ДОБИВ!


Как се развива пшеницата в региона и какви грижи да положат стопаните за посевите- чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00