Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сезонът на кърлежите започна - как да се пазим

Снимка: Радио Видин

С настъпването на пролетта кърлежите се активизират и вероятността от среща с тях става все по-голяма. Обикновено това се случва в места с висока тревна растителност, сянка и влага. Освен в природата, кърлежите се срещат в паркове и градини, които не са окосени и поддържани. Срещата с тях е повод за притеснение не само за родителите на малки деца, които през топлите месеци все повече играят навън, но и за възрастните, тъй като паразитите могат да се окажат доста опасни и да предизвикат инфекция. 

Д-р Пепа Цветанова, директор на дирекция "Надзор на заразните заболявания" в Регионална здравна инспекция /РЗИ/ Видин, обясни, че в областта ежегодно има случаи на лаймска болест.

"Самото ухапване не е сериозен проблем, проблем е тогава, когато кърлежът е заразен с някое от заразните заболявания и може да инфектира човек. Заразни заболявания, предавани чрез кърлежи, това са т. нар. лаймска болест, марсилска треска, туларемия, ку-треска. В нашата област в последните 10-12 години ежегодно регистрираме случаи на лаймска борелиоза. Случите са проучени, при всички е констатирано, че е имало предшестващо ухапване от кърлеж. Но на година случаите са 2, максимум 3..."

Д-р Пепа Цветанова; Снимка: Радио Видин
За да се предпазим от евентуално ухапване, при излизане сред природата е добре да сме облечени с подходящи дрехи и да използваме репеленти.

"Когато се налага да се излезе на разходка или поради някаква друга причина ще се посетят места, на които се предполага, че ще има кърлежи, важно е да се носи предпазно облекло, в смисъл краката да бъдат покрити с дълги крачоли, ръцете - с дълги ръкави. Ако са светли дрехите е по-добре, защото кърлежите навреме могат да се видят. Също така могат да се използват репеленти, които отблъскват кърлежите. Другото, което трябва да се направи, след прибиране, особено сега, пролетно време, когато има масово кърлежи, да се направи преглед на тялото, защото колкото по-малко стои кърлежът впит, толкова по-лесно ще бъде свалянето му. Кърлежите обичат гънките - слабинните гънки, лактите, зад колената, при децата много често се срещат в окосмената част на главата."
 
При ухапване, кърлежът трябва да бъде премахнат възможно най-скоро, като това може да се направи и в домашни условия.

"Това се прави внимателно, без да се върти, без да се маже с нещо кожата. Леко се издърпва, желателно е да бъде с ръкавица и пинсета. Ако това не може да се осъществи, или пък останат части от кърлежа впити, се търси медицинска помощ и се налага т. нар. хирургично отстраняване. След като се извади, трябва да се дезинфекцира със спирт. Кърлежът не се оставя да се гледа, трябва да се унищожи, може би най-добере да се изгори. Инкубационният период от заразяване до появата на симптомите е сравнително дълъг- от седмица до 30 дни. Добре е да се наблюдава мястото за зачервяване, а също така може да се уведоми личният лекар, че е имало такова ухапване и при поява на зачервяване, или общи симптоми - температура, главоболие, обрив, да се потърси лекарска помощ, защото тогава ще се направят необходимите изследвания." 

Видинчани се отнасят сериозно към пролетната активност на кърлежите и при ухапване предпочитат да потърсят лекарска помощ, вместо да разчитат на собствените си умения.

"Наскоро ми се случи, намерих си кърлеж, който беше отстранен навреме и благодаря на д-р Тосева от град Дунавци. При мен така се случи, първо потърсихме медицинска помощ, тя беше най-близо, защото живеем там, и всичко мина добре. Но препоръчвам да се избягват тревните площи и да се внимава и от възрастни, и от деца. 

Търсим долекарска медицинска помощ, собственоръчно не бихме се наели да си ги вадим...

Знам, че трябва де обърнем към медицинско лице, за да премахне кърлежа...

Веднага трябва да се обърне към здравно лице, кърлежът да се махне навреме..."

Освен за себе си е добре да се погрижим и за домашните си любимци. Те могат да донесат кърлежи вкъщи или самите те да се разболеят от кърлежово-преносимо заболяване. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тайната на "Столетниците – благословия или орисия"

Когато човек отвори книгата „Столетниците – благословия или орисия“ на телевизионната журналистка Мира Добрева, в повечето случаи го прави поради една причина – заради Мира Добрева. Когато я затвори обаче, пред очите му нейният образ вече се е изгубил, за да отстъпи място на нейните герои, и точно в това се състои тайната на добрата журналистика..

публикувано на 02.05.25 в 17:10

На 5 май отбелязваме Световния ден на пулмоналната хипертония – болестта на сините устни

България се включва в глобалната кампания "Дари дъх", с която за 13-ти път у нас ще бъде отбелязан Световният ден на пулмоналната хипертония- 5 май. Макар да се числи към редките заболявания, то засяга много хора по целия свет. Според официалната статистика около 25 млн. души в световен мащаб страдат от заболяването, обясни председателят на Българското..

публикувано на 02.05.25 в 16:44

Лина Куроки - момичето, което рисува с чувства и текстура

"Професия хоби" ни среща с една млада и вдъхновена артистична личност -  Цветелина Павлова . За нея изкуството не е просто занимание, а естествено продължение на самата нея. Още от дете рисува, без да си спомня конкретен момент, в който е започнала, сякаш моливите и четките винаги са били част от ръцете ѝ. Вярва, че творческата ѝ натура е..

публикувано на 02.05.25 в 16:30

СУ "Цар Симеон Велики" във Видин откри дарителска кампания за книги

Видинското Средно училище "Цар Симеон Велики" навършва 143 години от своето създаване. По този повод гимназията е подготвила поредица от събития. Една от тях е дарителската кампания "Четем, за да знаем, че не сме сами", която започна днес. Идеята на инициативата е училищната библиотека да събере и съхрани личните читателски предпочитания на..

публикувано на 02.05.25 в 16:10

Панаир на доброволчеството ще се проведе във Видин

Подобно събитие се провежда за първи път. Касае предимно младите хора, но поканата да го посетят е към всички, обясни  Валери Недялков, ръководител на сдружение „Дунавски инициативи за обединени региони“ , което е организатор.  Събитието ще е утре от 10.30 часа в Културен център "Жул Паскин".    "То е един вид панаир, на който могат да..

публикувано на 02.05.25 в 15:44

Лаком, игрив и обичан - това е йоркито Майки

В рубриката "97 лапи и 1 опашка" днес ви представяме Майки - шестгодишен йоркширски териер от Видин , който живее на пълни обороти. Макар и възрастта му по документи да навежда на мисълта за зрялост, Майки категорично отказва да се държи като възрастно куче. Той тича, скача, подскача и вършее из дома си с енергията на кученце, току-що открило..

публикувано на 02.05.25 в 15:40

Белоградчик остана тази година без оперен фестивал. Причините

Защо няма да има оперен фестивал тази година в Белоградчик?  В Общината е получено писмо, с което Софийската опера и балет информира местната управа, че тази година няма възможност да организира "Опера на върховете" .  Радио Видин потърси кмета Боян Минков за коментар: "Получихме писмо, в което общо взето се казва, че тази година..

публикувано на 02.05.25 в 14:00