Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската армия е основен стълб на държавността ни

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

Българите продължават да имат голямо доверие в армията си

Снимка: Димитър Петров, личен архив

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент, който може да съхрани националния суверенитет и да спомогне за осъществяването на националния идеал за целокупна България."

Това каза в "Посоките на делника" по повод Деня на храбростта и Българската армия младият автор Димитър Петров от Монтана. Той издаде вече три книги, свързани с величието на българското минало. Те са посветени на кан Тервел и на цар Ивайло, а най-новата разказва за 50 български исторически личности от три епохи - Средновековие, Възраждане и Трета българска държава. 



"Българската армия винаги е била един от обектите на интерес в моите книги. И в трите съм разглеждал отделни аспекти от дейността на Българската армия и със сигурност мога да кажа, че тя е основен стълб на държавността в Третата българска държава. А нейните военачалници, на които днес отдаваме почит заедно с всички загинали за свободата и независимостта на нашата държава, винаги са били хора с високи морални добродетели и истински лидери не само във военен, но и в държавнически план, доколкото много от тях имат активна гражданска позиция във вътрешнополитически аспект. Част от тях са военни министри, имаме дори примери като ген. Рачо Петров, който става и министър-председател. Със сигурност можем да кажем, че днешният празник е един от най-важните в исторически аспект. Той се отбелязва за пръв път още през 1880 година с указ на княз Александър Батенберг. Един от важните аспекти е освещаването на бойните знамена, което за пръв път се случва преди битката при Ахелой на 20 август 917 година, когато по инициатива на цар Симеон Велики се извършва освещаване на българските знамена. Този акт се съхранява и продължава да бъде възпроизвеждан и преди следващите битки в средновековната ни история. Съхранява се и през Възраждането - характерно за много от въстанията по това време е освещаването на знамената. В Третата българска държава това вече се превръща в традиция и дори в наши дни това е един от основните елементи на празника, който съчетава доста умело култа към св. Георги с воинската чест, доблест и паметта на всички загинали наши сънародници."
Именно способностите на опитни военачалници и ролята им за утвърждаването на българската държава на владетелите Тервел и Ивайло са част от причините Димитър Петров да им посвети първите си книги.
"Кан Тервел оставя трайна следа не само в нашата история, но и в световната. Все пак спасяването на Европа от ислямизация, което се случва с намесата му в Арабо-византийската война от 716-718 година е един от най-значимите приноси на България в европейската и дори в световната история. От друга страна, въстанието на цар Ивайло е всъщност първото успешно въстание в средновековна Европа, което успява да наложи водачът на въстанието да стане самодържец. Ивайло е и човекът, който успява да спре татарските орди. Той успява да ги разбие не в едно, а в поредица от сражения, което за тогавашните времена е било изключително постижение. Татарите са тероризирали цяла Източна Европа, а Ивайло, който в началото не е разполагал дори с професионална армия, успява чрез стратегия, чрез военачалническите си способности да ги отблъсне и по този начин да защити народа ни от набезите им."



"Смело мога да кажа, че сме храбър народ", категоричен е Димитър Петров:

"Това е доказано много пъти назад във времето. Дори и днес смятам, че сме способни да отстояваме интересите си. Казвам го не в рамките на настоящата външна политика на нашата страна, а от гледна точка на разсъжденията и на мнението на хората. Всички социологически проучвания показват, че българите много добре знаем кои са ни интересите във външнополитическо естество, знаем, че трябва да ги отстояваме и мисля, че имаме решимостта за това. Друг е въпросът, че тези интереси често се разминават с предприеманата външна политика. Хубаво е и да отбележим, че според социологическите проучвания българската армия и към ден днешен продължава да е една от институциите, в която населението има най-голямо доверие. От Освобождението до наши дни тази институция се е съхранила като такава, в която българите гледаме с надежда и с упование, че ако се наложи ще съхрани територията ни и отново ще покрие страната ни с чест, достойнство и респект..."

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25