Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Снимка: Радио Видин

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта. Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост, икономически и демографски причини. Планирани съкращения са предвидени в енергетиката и те са свързани със закриване на въглищните централи. Очакванията са 20-30 хил. души да бъдат съкратени. В аутсорсинг сектора също има планирани съкращения, обявиха от Българската конфедерация по заетостта. Според изследването, влиянието на изкуствения интелект и автоматизацията не е толкова пряко и няма да се усети бързо. Част от по-елементарните процеси, обаче вървят към автоматизиране, а медиите и журналистиката също са доста податливи. От години виждаме генериране на новини, което не води до добро качество, но води до намаляване на бюджети. Съкращенията невинаги означават съкращение на живи хора, а просто компаниите спират новите назначения. Свидетели сме на едни 200-250 хил. вакантни позиции, а най-вероятно ще станем свидетели на орязване на допълнителните стимули и бонуси. 

Очаква ли ни нов ръст на безработицата? 

25% от компаниите планират да намалят своя персонал, обяви пред БНР Николай Николов от Българска асоциация за управление на хора и Българска конфедерация по заетостта. Той посочи, че в проучването от месец април се наблюдава леко увеличение на този показател. Част от причините са свързани с несигурност на бизнеса - намалени поръчки от европейски или международни партньори. Друга група компании не планира назначаване на нови служители, защото има увеличение на осигурителните прагове. 

"Настоящото проучване се провежда два пъти в годината, като в предишните издания и в последното такова, категорично присъстват определен брой компании, които не планират назначаването на нов персонал и такива, които ще освобождават служители. През последното проведено проучване през месец април наблюдаваме леко увеличение, тоест около 25% планират да намалят свой персонал по един или друг начин. Причините са различни, те не са едни и същи и една част от тях са свързани с несигурност на бизнеса, намалени поръчки от европейски или други международни партньори, като те от своя страна се дължат на вече регистрираната икономическа рецесия в Европа."

Според Николай Николов у нас има непривлекателни професии и за някои от тях постоянно няма желаещи за работа.

Малкият и среден бизнес у нас продължават да се задъхват от началото на годината, след поредното административно повишение на минималната работна заплата. Потърсихме Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение за малък и среден бизнес в България. 

"Ние имахме анкета в сдружението преди месец и половина, а след това подобна анкета се проведе и от Асоциацията на индустриалния капитал, по отношение на това дали биха засегнали българския бизнес митата, които се въвеждат от САЩ. В нашата анкета имаше въпроси, свързани с човешките ресурси и в много голяма част от предприятията, специално в сферата на малкия бизнес, тези процеси са вече на приключване, защото са започнали да текат още декември, януари и февруари. Тогава още беше ясно, че се повишава цената на електроенергията, минималната работна заплата и колегите са започнали да се пренастройват. Малкият бизнес няма отдели за прогнози, но за сметка на това е доста гъвкав и може да взима бързи решения."

ИT индустрията от година и половина не е в най-добрата си форма и вече много големи компании заявиха планирани съкращения. Потърсихме Мирослав Джоканов от Видин, дългогодишен собственик на ИТ компания, който днес се обучава за работа в сферата на изкуствения интелект.

"За двадесетте години, през които съм в този сектор, настоящата е може би най-трудната. Факт е, че масово моите колеги, които са собственици на ИТ компании в момента не предприемат разширяване на екипите си, а една част от тях дори оптимизират разходи и освобождават служители. Сред причините за това е едно общо чувство за несигурност, което от една страна тръгва от САЩ и политиките на президента Тръмп, а от друга страна ИТ секторът е повлиян и от навлизането на изкуствения интелект, който определено няма да замени хората, но ще промени начина, по който се изпълняват някои професии. Това ще намали конкретно търсенето на ИТ специалисти и това е първото, което се усеща. Ще намали и търсенето и на специалисти, свързани с поддръжка, специалисти, които се занимават с графичен дизайн или текстово съдържание. Това са едни от първите професии, които ще усетят реално тази трансформация" - коментира Мирослав Джоканов.

От изследването на Българска конфедерация по заетостта е видно, че има намаляване на продажбите в автомобилната индустрия и електромобилите не се продават с очакваното темпо. България, като производител на части, вероятно ще се наложи да освободи служители, заради намалени поръчки. От години има недостиг на кадри в областта на логистиката, както и на сезонните работници. Това, обаче не пречи да има около 1 млн. души, които не са активни и нито работят, нито си търсят работа, посочват още от Българска конфедерация по заетостта. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55