Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваксините срещу варицела и връзката им с деменцията

Снимка: Радио Видин

Ваксината срещу варицела да стане задължителна, предлагат здравните власти у нас. В момента тя е препоръчителна и може да се направи след навършване на 12-месечна възраст. Статистиката показва, че годишно у нас от варицела боледуват около 30 000 деца, като най-засегната е възрастовата група от 1 до 4-годишна възраст. 

Какво представлява варицелата и каква е историята на ваксината срещу заболяването, обясни вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.

"Това е заболяване, което се причинява от вирус, т. нар. варицела зостър вирус. Имало е един период, в който се е смятало, че този вирус не създава съществени усложнения. За съжаление това не е така и това става ясно през 60-те и 70-те години на миналия век... Появяват се групи деца, които по една или друга причина имат проблеми с имунитета и изведнъж варицела зостър вирусът показва своята тъмна страна, тъй като при тези уязвими деца може да предизвика много тежко боледуване, с много сериозни усложнения. Впоследствие става ясно, че варицела зостър вирусът предизвиква интерес, защото както при имунокомпрометирани хора, така и при хора с нормална имунна система, защото може да протече много тежко, в някои случаи е възможно да доведе до пневмония, до неврологични усложнения... Става ясно, че трябва да се върви към създаване на ваксина..."

Първата ваксина срещу варицела е създадена от японския учен Мичиаки Такахаши в средата на 80-те години. Масовото ѝ прилагане започва през 1995 година. 

В последните години усилено се изследва връзката между варицела зостър вируса и невродегенеративните заболявания. Изследване в Южна Корея дори установява специфична връзка между вируса и болестта на Алцхаймер. Възможно ли е протичането на инфекцията да доведе до невродегенеративни заболявания, а от друга страна ваксините да ограничат проблема с деменцията - са два от големите въпроси, които стоят пред учените и няма как да е иначе при 10 млн. нови случая всяка година в световен мащаб. По-често са засегнати жените, обясни проф. Александрова и се спря на проучване в Уелс, за което съобщава в скорошна публикация списание "Нейчър"

"В нея данните показват, че поставянето на ваксина срещу херпес зостър може да доведе до намаляване на риска от развитие на деменция при възрастни хора. Любопитното е, че авторите, а те са от Станфордския университет, си поставят амбициозната задача да намерят причинно-следвствена връзка между този вирус и деменцията, тъй като до този момент връзката е била по-скоро асоциативна. Проучването е направено в Уелс, защото там много ясно е посочено кой може да получи ваксина срещу херпес зостър. Това са хората, родени на 2 септември и след това 1933 година. Тоест хората, родени преди тази дата, не са имали достъп до тази ваксина. Идеята е, че те могат да бъдат сравнени с хората, родени преди тази дата. Учените събират огромен брой данни, включени са хиляди хора. Анализират данни от електронните досиета, интересува ги дали се появява появява нова диагноза деменция. Изследват и смъртните актове. Резултатите са интересни. 7-годишно наблюдение на електронните досиета показва намаляване на появата на диагноза деменция с 20%. По отношение на смъртните актове намаляването на деменцията като основна причина или съпътстваща причина в рамките на 9 години намалява с 5%..."

Според публикации от последните години ваксини срещу дифтерит и тетанус също биха могли да помогнат за намаляване на случаите. Проучвания има и по отношение на антибиотиците. 

Повече може да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Българският хелзинкски комитет с песимистичен доклад за правата на човека у нас

Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...

публикувано на 13.05.25 в 16:00

Сдружение поде кампания "Сърце на колела - за Северозапада"

Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..

публикувано на 13.05.25 в 14:43

Видински ученици завоюваха седем отличия на национален фолклорен конкурс

Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..

публикувано на 13.05.25 в 14:00

Село Периловец е с нов кметски наместник след сигналите за насилие

Нов кметски наместник има вече в село Периловец, община Бойница. Това е Галина Вакарицова, която е кмет на близкото село Раброво. Припомняме, че преди месец, хората от село Периловец се оплакаха за няколко случая на насилие и побой от страна на тогавашния кметски наместник Михаил Флоров.  За новото назначение говори кметът на община..

публикувано на 13.05.25 в 13:00

Видинска детска градина празнува юбилей

Тази година се навършват 50 години от създаването на Детска градина "Русалка" във Видин. Сградата ѝ е построена през 1975 година от химическите заводи и е наречена първоначално ДГ "Химик", разказва директорът на детското заведение  Красимира Виденова . През 2002 година към нея се присъединява Детска ясла №3, когато и се преименува на ДГ..

публикувано на 13.05.25 в 12:05

Психолог от Видин с хоби "Приключения на мотор"

Днес в "Минутите на редактора" ви срещаме с психолога Крум Крумов. Той е родом от Видин, но от години живее и работи в София. В свободното си време обича да свири на барабани и е барабанист на рок група "Mhz". Освен това от няколко години е собственик на мотор и е открил у себе си духа на пътешественика. Съвсем наскоро създава и собствен..

публикувано на 12.05.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Самооценката - как се формира и как влияе на живота ни

Днес в рубриката, в която насочваме вниманието ни към психичното здраве, ще си говорим за самооценката. Това е начинът, по който виждаме и оценяваме себе си - своите качества, способности, външен вид, постижения и дори мястото си в света. Тя не се ражда с нас, а се изгражда постепенно, още от детството, чрез думите и поведението на родителите,..

публикувано на 12.05.25 в 16:30