Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според НСИ, доходите у нас нарастват по-бързо от разходите.

Стабилни ли са приходите ни и за какво харчим повече?

Снимка: Радио Видин

Ръстът на доходите в България отново изпреварва този на разходите през първото тримесечие на годината, сочат данни от Националния статистически институт. Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие е 3271 лв. и нараства с 15.2% спрямо същия период на 2024 година, изчисляват от националната статистика. В структурата на общия доход с най-висок относителен дял е доходът от работна заплата (56.4%), следван от доходите от пенсии (31.5%) и от самостоятелна заетост (7%). На годишна база относителният дял на дохода от самостоятелна заетост се увеличава с 1.3 процентни пункта, от работна заплата - с 0.2 процентни пункта, а от пенсии - с 0.1 процентни пункта. В номинално изражение през първото тримесечие в сравнение със същия период на 2024 г. доходите средно на лице от домакинство по източници се променят. Например, при работната заплата нарастват от 1597 на 1845 лв. (с 15.5%). При самостоятелна заетост доходите се увеличават от 161 на 229 лв. (с 42.2%), а при пенсиите има ръст от 892 на 1030 лв. (с 15.5%). При социалните обезщетения и помощи нарастването е от 55 на 73 лв. (с 32.2%). 

През първото тримесечие относителният дял на паричния доход на домакинствата в общия доход е 99.7%, а делът на дохода от натура - 0.3 на сто. Тримесечният общ разход средно на лице от домакинство през първото тримесечие е 2861 лв. и се увеличава с 13.3% спрямо същия период на миналата година. За проведеното изследване разговаряхме с Цветан Цветков, началник отдел Видин ТСБ Северозапад към НСИ. 

"Самото наблюдение е репрезентативно, извадково, като се използва случайна извадка и за цялата страна се наблюдават 3060 домакинства. Три са основните показатели, които се наблюдават чрез това наблюдение. това са доходите, разходите и потреблението на домакинствата. Доходите на домакинствата са в пари и натура и включват всички доходи на членовете на домакинството от работна заплата, от пенсии, от самостоятелна заетост и съответно обезщетения за безработица, социални помощи и други доходи за домакинството, като регулярни трансфери от други домакинства, както и от продажба на имущество."

Каква е ситуацията в област Видин?

"Нашият регион, както и данните за страната, като процентно съотношение и като структура както на приходите, така и на разходите, данните са почти едни и същи. Потреблението на основни хранителни продукти на едно лице от домакинствата за първото тримесечие на 2025 година се променя спрямо същото тримесечие на 2024 година, като продуктите, сред които нараства потреблението са плодове и зеленчуци, съществено намаление на потреблението има при хлебните изделия и хляба, а без промяна остава потреблението на яйца, зрял фасул и захар." - допълни Цветан Цветков, началник отдел Видин ТСБ Северозапад към НСИ. 

Потърсихме за коментар Емил Георгиев, председател на Федерацията на потребителите в България.

"Мисля, че това е шега, защото през Федерацията минават толкова много хора и още не съм видял един, който да каже, че живее много по-добре. Харчим различно - ако питате софиянци ще кажат, че харчат за парно повече, иначе за лекарства и храни, за удоволствия и за пътувания, за съжаление много по-малко българи ще срещнете вече в чужбина, отколкото представители на други нации."

Попитахме видинчани усещат ли подобрение на финансовото си състояние от началото на годината и за какво харчат най-много - храна, сметки, гориво, дрехи или други стоки:

"Ние си харчим, както обикновено. Стабилност усещат хората, които са семейни. Който си знае сметката  си е добре. Въпреки, че сме пенсионери, парите ни стигат. Сега от юли ще имаме 8% увеличение на пенсиите и ще е още по-добре ... Продължаваме да обедняваме, според мен. Искат да ни вкарат в еврозоната, но хората правят протести и аз ги подкрепям. Харчим повече за храна, за ток, за вода, за всичко ... Винаги, ако слушаме статистиката всичко е добре, обаче аз предполагам, че гоним условия някакви."

По темата разговаряхме и с икономиста Румен Гълъбинов:

"Данните, които излизат са по методиката на Евростат и съответно се приемат за верни от европейските институции и се публикуват в официалните доклади. Аз нямам съмнения в тези доклади и не мога да оспоря тяхната достоверност. Натрупаната инфлация за миналата 2024 година и първото тримесечие на тази година е значително по-малка от нивото нарастване на доходите в България. В различни сектори от икономиката ни, доходите нараснаха с между 10 и 20%. Нарасна и минималната работна заплата с повече от 10%. Нараснаха пенсиите и социалните плащания, тоест ние имаме изпреварване на растежа на доходите спрямо ръста на цените." - обясни Румен Гълъбинов.

Преди дни стана ясно, че до края на месеца предстои ново заседание за определянето на минималната работна заплата за страната във връзка с транспонирането на европейската директива за минималните заплати. Това обяви пред депутатите от ресорната парламентарна комисия социалният министър Борислав Гуцанов. Според него има сближаване на позициите сред бизнеса и синдикатите и въпросът ще бъде решен. Министър Гуцанов бе категоричен, че за следващата година размерът на минималната работна заплата не може да бъде по-нисък от този за предходната. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55