Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ценим ли българското слово

Снимка: Архив

Отбелязахме 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. 

"В библията пише "Началото бе словото" и словото на роден език е нещо, което не всеки народ има. А ние като българи би следвало да сме изключително горди с това, че това е празник, който е наш. Празник, в който е създадена нашата първа писменост- глаголицата. Кирилицата се появява в последствие, но глаголицата е тази, която ни дава място в Европа и в света", каза Анжела Ангелова- учител по български език и литература в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров". 

Тази година се навършват и 1170 години от създаването на първата българска писменост (глаголицата) от светите братя Кирил и Методий.

"Тя се явява по-удобна, но първоначално двете азбуки- кирилица и глаголица са съществували и са се използвали паралелно. Глаголицата, имайки уникална графика, е нещо, което е качествено ново в Европа. Това е изцяло създадена от Кирил азбука, според легендата и според житието. И била създадена за една нощ, според житието, "Пространно житие на Кирил", така че това е наистина уникална знакова система, защото впоследствие описание на създаването на кирилицата се появява в много литературни произведения като например, "За буквите" на Черноризец Храбър и там е описано точно защо глаголицата е ценна и уникална. Защото е създадена от един човек за една нощ, а не се е наслагвала, не се е създавала с години, прибавяни по няколко букви, както е било например, в гръцката азбука. Глаголицата е това, което е дало на българина това да се чувства българин. Защото тя е началото", каза още Анжела Ангелова.

Българският език е един от най-трудните за изучаване, така че би следвало и да имаме повече букви за изразяване. Езикът ни е богат не само като лексика, но и като фонетика. Опростяването на езика при изразяване дойде с липсата на комуникация и с появата на средства, които заменят комуникацията, смята преподавателят:

"Съвременните деца не знаят как да общуват с книги, те не знаят как да извличат информация от това, което четат. Според мен, така от моите дългогодишни наблюдения, те са заобиколени от информация от всички страни. Въпросът е там, че тази информация им служи еднократно."

Децата днес първо овладяват английския и след това българския, защото общуват в интернет с хора от различни нации:

"Гледаме в чуждите страни българските общности как поддържат езика. Те имат училища, в които обучават децата си допълнително на български, защото не желаят да загубят това. Защо така се получава- в родната страна родното слово не се цени?"

Говорим си за празника и за езика- български и английски, с ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин - Стефан Симеонов, Сребрина Станкова, Иван Еленков и Йоанна Иванова. Те са от клуба по реч и дебати към училището, с ръководител учителят по английски език Василена Тодорова.

"Това е ден, в който почитаме нашата история и как България започва да става наравно с всички останали славянски държави", заяви Йоанна Иванова- ученик от 8.а клас на ГПЧЕ "Йордан Радичков"- Видин.

"Всяка държава трябва да бъде горда със собствения си език, защото това не е само начин да си пишеш с някой. Това е начин, с който говориш и се изразяваш", допълни Сребрина Станкова- ученик от 8.б клас.

"Като представители на английската гимназия при нас има едно много голяма дилема- дали да почитаме чуждите езици или да почитаме българския език. Смятам че нашите деца са на много добро ниво на чужд език и са също толкова добри на родния език. И започват да го оценяват като приоритет, когато навсякъде се говори английски. Ние имаме нещо уникално, нещо неповторимо в целия свят- ние имаме наш роден език, ние имаме наша родна писменост", заяви учителят по английски език в езиковата гимназия Василена Тодорова.

Младите хора споделят, че от ранна възраст са научили английския, но добре владеят и българския език. Категорични са, че по-труден за изучаване е българският език- има повече времена, по-богат е като изразни средства.

"Първоначално много по-лесно ми беше на английски и то все още до голяма степен е така. Когато искам нещо на български си го представям как би звучало на английски и замествам с подходящите думи на български. Т.е. така се увеличава речникът ми и на английски, и на български", каза Стефан Симеонов- ученик от 8.в клас.

"Много е важно един народ да има собствена писменост, за да остане жив и е повод за гордост настина, че си имаме наша собствена писменост", каза Иван Еленков от 11.в клас.

Учениците казват, че четат книги вкъщи- на английски и на български език, защото четенето на книги развива въображението, езика, обогатява речника.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00