Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прогнозите са водните ресурси да намаляват

Снимка: БТА

Климатичните промени, липсата на дългосрочно планиране и остарялата инфраструктура поставят водния ни сектор под все по-силен натиск. Водните обекти заемат около 1,81% от територията на страната. България разполага с 99,7 млрд. м³ пресни води годишно, но 75% от тях са само от река Дунав, имат транзитен характер и ограничена полза за питейни нужди. Страната разчита основно на останалите 25% пресноводни ресурси, които се формират в резултат на баланса между валежи и изпарение, съобщиха от платформата Климатека.

Заради климатичните промени се очаква намаление на водните ресурси, което увеличава риска от воден дефицит в уязвими райони като Югоизточна, Източна и Северна България, а по време на сухи години - и в други части. Последствията могат да включват недостиг на питейна вода, затруднения за селското стопанство и индустрията, както и загуби за туризма.

Прогнозите са водните ресурси да намаляват във времето и да бъдат все по-неравномерно разпределени по сезони и години, което може да доведе до риск от възникване на водни дефицити в някои части на страната. Когато говорим за питейно-битово водоснабдяване ние разчитаме на оттока, който се формира в територията на страната, а не на транзитните реки, който зависи в голяма степен от валежите и изпарението, заяви проф. Емил Гачев от Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН, част от екипа на платформата Климатека. 

"С увеличаването на температурите в последните години съответно нараства и изпарението, което е една предпоставка за намаляване на този наличен ресурс в дългогодишен план във връзка с климатичните промени. И от друга страна това са наблюдаваните в последните няколко години, по-конкретно последните три години поднормални валежи, които доведоха до едно така сериозно свиване на този иначе достатъчен за нас ресурс и последните две години имаме така определено драстично поднормални валежи, което и доведе до това, че, примерно ето в настоящия момент част от язовирите не са пълни в достатъчна степен, за да осигурят пълноценното водоснабдяване през лятото", заяви проф. Емил Гачев.

Управлението на водните ресурси в България и може ли да избегнем проблема с режима на водата зависят от климатичните условия, които имат своята непредвидимост и от водопреносната инфраструктура, смята проф. Емил Гачев:

"Не е тайна, че нашата страна е сред страните с най-големи загуби в Европа. Не сме на последно място, но сме на едно от последните места като над 60% са загубите по водопроводната мрежа. За някои райони тези загуби са над 80%, което е за мен лично недопустимо като съотношение на загуби към наличен ресурс."

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44

"Вечер(на) дума": Когато литературата се поднася с коктейл и залез над Дунав

Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..

публикувано на 18.07.25 в 14:20