Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безопасно лято край басейна: Как във Видин следят чистотата на съоръженията

| Анализ
Снимка: ЕПА/БГНЕС



Лятото с високите температури приканва към търсене на прохлада и освежаване - и макар че морето е любима дестинация, за много хора басейнът остава по-достъпната и бърза алтернатива. Плувните комплекси в града и региона се пълнят през юни, юли и август, но наред с удоволствието от водата и слънцето, не бива да забравяме и за възможните рискове, които крие престоят в обществен басейн. Водата в плувните съоръжения трябва редовно да се поддържа и обеззаразява със задължителни препарати, но същевременно съставките в нея не бива да надвишават допустимите норми, тъй като могат да причинят кожни и очни раздразнения, както и респираторни проблеми при по-чувствителни хора. От друга страна, ако водата не се дезинфекцира правилно, тя може да се превърне в среда за развитие на бактерии, гъбички и вируси. 

Контролът върху тези дейности се осъществява ежегодно, по няколко пъти през летния период, от Регионалната здравна инспекция (РЗИ). Преди началото на активния летен сезон екипи от РЗИ извършват проверки на всички регистрирани плувни басейни, както на качеството на водата, така и на хигиената на съоръженията и зоните около тях, това обясни Антон Петров, директор на дирекция "Обществено здраве" към РЗИ-Видин. Той разказва какви са стандартните практики на инспекцията, как се осъществява контролът и какви мерки се взимат при установени нарушения.

"Още при откриването на самия басейн получаваме известие и съответно първия път самите стопани на басейните донасят проби вода за химичен и микробиологичен анализ в акредитирана лаборатория, каквато е нашата в РЗИ-Видин. След това регулярно на две седмици се редуваме - ние взимаме контрол, после те носят, пак ние взимаме контрол и така нататък. Горе-долу се събират около осем проби на сезон от съответния басейн, при положение, че няма проблем. Ако има някакъв проблем, вече се пише предписание, търсят се начините да се отстрани този проблем и обикновено се отстранява. Работим в пълен синхрон със стопаните на басейните. Някои от тях внедряват и някои по-съвременни методи за обеззаразяване на водата, използват съвременни препарати, с които ни запознават - какво съдържат, как се дозират и т.н., за да не се получи отклонение или предозиране, което е неприятно за къпещите се."

По думите на Антон Петров, през миналото лято в РЗИ-Видин не са имали проби с бактериални замърсявания. Повечето случаи са свързани с окисляемост или прехлориране. 


"Една проба вода е един литър - вероятността да се открият бактерии в този обем е малка, за разлика от водата в река Дунав, където растат цели колонии. Колкото и да казват хората, че е чиста, аз не бих се къпал там, затова и нямаме открити къпални места в реката. Основните замърсявания са предимно физико-химични. Бактериално замърсяване почти не сме откривали. Ешерихия коли е показател за замърсяване, но трудно може да бъде засечена в басейн. Нямам спомен и миналата година да сме открили такова замърсяване, в който и да е басейн."


Понякога в плувните зони има случаи на прекалено високо съдържание на хлор.


"Или се престарават, или човекът, който се занимава с обработката, допуска грешка. Получават се неприятни конюнктивити, хлорът не може да се разреди и трябва да се изпразни целият басейн, което е крайно нежелателно, защото това е прекалено много вода."


Притесняват ли се да посещават обществени басейни, чувстват ли се достатъчно информирани и на какво обръщат внимание, когато избират къде да плуват, това проверихме с анкета сред видинчани.


"Не ходя на басейни, защото водата е замърсена. Не вярвам и хората, които ги държат, да се грижат за тях, да ги разчистват... Тази година все още не сме ходили, но миналата сме ходили. Първо гледам видимо — ако е прозрачна водата, това е първият белег, че е надеждна, и вярвам, че не биха си позволили да поддържат мръсна вода, защото, когато се касае за заведение за хранене или басейни, лошата реклама е лоша реклама. И досега не сме имали проблеми. Когато са твърде много хора, не влизаме, преценяваме, като погледнем, и ако има много хора, нещата не са пропорционални."


Високите температури и нуждата от разхлада логично ни водят към басейна - място за отмора, спорт и социални срещи. Но освен удоволствие, водата изисква и внимание. Контролът от страна на институциите като РЗИ - Видин е важен и редовен, но и ние като потребители можем да се грижим за собственото си здраве.

Ето няколко съвета, с които да се предпазим от неприятни изненади: избирайте басейни с ясна информация за качеството на водата и видимо поддържана среда; винаги се къпете преди влизане в басейн - това е не само правило, но и отговорност към останалите; избягвайте да плувате, ако имате отворени рани или кожни инфекции, а при зачервяване на очите, обрив или друг дискомфорт - преустановете къпането и, ако е необходимо, потърсете медицински съвет; след престой в басейн винаги се измивайте обилно с чиста вода и подсушавайте добре кожата си.

Независимо дали търсите разхлада, спорт или просто място за срещи с приятели - изберете безопасния и отговорен подход. Защото лятото трябва да носи лекота, а не притеснения.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04