Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лайките Тара, Макс, Симба и Пират - ловци и приятели

6
Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Кучетата порода Западносибирска Лайка са северна порода и могат да се приемат като една от най-старите породи кучета, служещи на човека. До наше време те са запазили характерните белези, говорещи за близкото им родство с вълка и чакала. 

Николай Иванов е от град Кула. Запален ловец е, но днес ще говорим не за ловните му постижения, а за неговите кучета.

"Те са една невероятна порода", казва той за домашните си любимци" - майката Тара, бащата Макс и децата Симба на 1 година и Пират на 3 месеца. 

"...Хобито ми е ловец и отглеждам кучета Западносибирски Лайки. Те са страхотни помощници в лова и в бита също. Може би вече 12913 години се занимавам с тази порода. Много съм доволен...Преди 12-13 години купех първата си Лайка и резултатът на лов с нея за 2 месеца имах добити над 12 прасета... Точно тази порода ме научи да бъда добър ловец. Те са родени ловци. Наистина много малко им трябва, за да застанат много, много добри помощници в лова...В момента гледам 4 кучета 1 женска и 3 мъжки. Лайките са по-темпераментни кучета. Те са 5 група примати и малко към по-вълчото са, като нрав...Мисля, че те са много умни кучета и много бързо схващат командите и след това няма никакъв проблем. Хората, които си ги научат от малки на команди и след това нямат никакви проблеми с кучетата. Разбира се може да се отглеждат и в градски условия, но искат малко повече движение и аз лично ги гледам в боксове...Кучето е ловец и няма никаква агресия към хората. Това което трябва да се знае, че ако някой човек иска да си вземе куче за пазач то Западносибирска лайка не е неговото куче. То не е за пазач...", споделя Николай Иванов. 


Въз основа на някои основни качества лайките могат условно да бъдат разделени на три подгрупи: лайки пастири, впрегатни (полярни) лайки и ловни лайки.

Лайки пастири. Разпространени са в северните части на Скандинавския полуостров. Отличават се с това, че са незаменим помощник на овчарите и в същото време се използват при лов на водоплаващ дивеч, белки, дори мечки. Не е желателно кръстосването на лайки пастири с ловни лайки по две причини: първо, усилва се ловният инстинкт на лайките пастири, което води до безогледно преследване и дразнене на дивеча, и второ, кучетата от кръстоската са с по-къс косъм и през лятото страдат от нападението на рояците комари.


Впрегатни (полярни) лайки. Те са твърде многочислена подгрупа.

Превозват хора далеч на север, там, където завършват всички пътища, позволяващи да се движат останалите транспортни средства. Работят по 8 до 14 във впряг. Ползват се и за лов на елени и диви прасета. Отличават се от останалите лайки по силно развития гръден кош.



Ловни лайки. Те са главните помощници на ловците в гористите райони на Северна Европа и Азия. Всестранни ловни кучета. При преследване на дивеча не се движат по дирята му, а го пресичат и задържат на място. След като открият дивеча, облайват го до идването на ловеца. Използват се за лов както на хищници, включително и мечки, така и на птици (глухари и тетреви). Помощници са и при лова на диви свине. 

Типични представители на ловните лайки са Руско­европейската, Западносибирската, Карело-Финската и Източносибирската.

По публикацията работи: Красимир Каменов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 13 юли 2025 година

Педстои едно интересно събитие, което организират приятелите ми от село Остров . На 2 август ще се проведе 11- то издание на "Фестивал на рибата и рибаря в село Остров-Година на амура 2025" . Повече за фестивала ще научите от Анелия Бенкина , секретар на читалище "Развитие-1903" в селото. Наскоро ни напусна писателят Петър Доневски -..

публикувано на 13.07.25 в 13:23

Ние сами не можем да се справим със злото, но Бог е с нас

Петата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Евангелското четиво ни напомня за Божието величие и Неговата любов към човешкия род. Днес почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. "И когато стигна на отвъдния бряг, в страната Гергесинскa, срещнаха Го двама, хванати от бяс" (Мат. 8:28)..

публикувано на 13.07.25 в 08:00

Завръщането на "Холи"

2021 г. Светът е в локдаун. Ковид-19 вършее, убивайки хиляди на ден. В разгара на пандемията и точно след погребението на майка си, последното от което има нужда Холи Гибни е да поема нов случай на изчезнал човек. Но Пени Дал изглежда умее да е упорита, не само защото в случая става дума за изчезналата ѝ дъщеря. Очевидно класическото..

публикувано на 11.07.25 в 16:30

Фотографии запечатват усмивките на младежи, отраснали с приемна грижа

Фотоизложба представя успешни млади хора, отраснали с приемна грижа. Докато са в приемните семейства, Законът за закрила на детeто налага ограничения те да бъдат показвани и успехите им остават невидими, казват от Националната асоциация за приемна грижа. Видин е първият град, в който е показана изложбата, а след това ще гостува и в други градове в..

публикувано на 11.07.25 в 16:24

ДГС- Видин: Близо 860 декара гори са засегнати от пожари от началото на годината

От началото на годината пожарите със засегнати гори на територията на  "Държавно горско стопанство Видин" са пет. Четири от тях- през последните дни.  Засегната обща площ е близо 860 декара. Служителите на горското стопанство са гасили превантивно и пожари в земеделски територии, за да не влязат в горите. Първият пожар е бил през март..

публикувано на 11.07.25 в 16:09

Населението в България се топи, а светът продължава да се увеличава

Днес отбелязваме Световния ден на населението. Отбелязва се от 1990 г. по повод раждането на петмилиардния жител на планетата (11 юли 1987). Целта на деня е да се насочи вниманието на обществеността към проблемите на населението.  Защо обаче Светът се увеличава, а ние - не? И дали това е така? За да разберем отговорите потърсихме д оц...

публикувано на 11.07.25 в 15:10

Андриана Миткова: Магията е любов и ... щипка магия

Днес в рубриката професия хоби ще ви запознаем с една млада дама, която е родена в Благоевград, но детството и съзнателният й живот е преминал в Бяла Слатина. Тя се казва Андриана Радиум Тутовска. Всъщност това е моминското й име, защото вече е Андриана Радиум Миткова . Споменаваме обаче неслучайно предишното й име, защото то е свързано с една друга..

публикувано на 11.07.25 в 10:30