Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

19
Снимка: Радио Видин

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали.

Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В миналото са били три села със сходни имена - Праужда, Проюжда и Прехужда. 

Според кметския наместник Савина Спасова, днес Праужда е малко село със затихващи функции и застаряващо население. А приоритетите на Община Белоградчик не са насочени към точно такъв тип населени места, допълни тя и обясни, че в селото липсват младите хора, липсват и проекти за подобряване на инфраструктурата му.

"С какво да се похвалим, като всички останали тук са на възраст над 80 години. Магазини няма. Пазаруваш, носиш лекарства. Просто селата ни замират. В селото живеят около 20 души. Всички са пенсионери. Както казах, лекарствата купувам аз. На лекар ходят в Белоградчик. Веднъж месечно идва лекар да ги преглежда безплатно. Инициативата е на видинската Фондация "Подкрепа за реализация". И така 4 години. Това единствено, дето се прави за хората, иначе- нищо. То селата просто замират... Автобус имаме два пъти в седмицата. Незаконен дърводобив в района няма. Няма и кражби в селото... При нас няма вече къщи за купуване. Всичко се изкупи преди няколко години, когато нашумя рекламата за Белоградчик... В селото вече никой не гледа домашни животни, най-много да има по някоя кокошка. Тези времена отминаха безвъзвратно. А навремето тук е имало стопански двор и са се гледали много животни- стада от овце и кози. Животни е имало също във всяко домакинство. Сега вече, не. Но преди и селото е било с 600-700 жители... Училището в селото е събирало децата и от околните села- Чифлици, Пролазница, Извос, Дъбравка, Крачимир. Сега сградата пустее и се руши. Навремето я купиха и така я оставиха да пропадне...Ако все пак бъдат намерени някакви средства за селото, първо бих ремонтирала пътя, защото е в безобразно състояние..." 

В селото няма читалище, няма пенсионерски клуб и понеже няма магазин или кръчма- няма и обособено място, където тези възрастни хора да се събират. Има само един навес в двора на църквата, където се събират при по-важни събития, например при празничния курбан за Праужда. 

На 21 юни в Праужда бе проведен първият международен фестивал "Слънчева Праужда", известен още и като Фестивал на изгряващото слънце. Мистика, легенди и тайни се крият тук, разказа историкът Емил Цанков, чиито корени са от селото. Името е свързано с пътя на слънцето. Това е свещено място с хилядолетна история, която ни връща, назад във времето. Множеството пещери в района, все още крият поверените им тайни. Древният праисторически часовник, разположен над селото и до днес безупречно отмерва времето. Каменната сакрална плочка с десетки символи, аналогични на тези от Градешница, Караново и Тартария, хвърля светлина върху древните писмености и знания в различни области на науката, допълни още Цанков. 

Едва ли е случайно, че точно тук е центъра на малката Света гора на Видинското царство. Многобройните оброчни кръстовесвидетелстват за силата на вярата по тези земи през Възраждането. Църквата "Възнесение Христово" е безспорен скъпоценен камък сред всичките съкровища на Праужда. 

Защо историци и местни твърдят, че това е място, забулено в мистика и тайни- енергиен център и древно светилище. И защо точно на това богато на толкова природни феномени и важни исторически обекти място, са останали само възрастни хора, превърнали селото в свой последен пристан. Защо младите бягат и защо селото не е сред приоритетите на Общината. Как живеят останалите тук двадесетина пенсионери без лекар и аптека, без магазин и нормален междуселски транспорт. 
За това говорят кметският наместник Савина Спасова, историкът Емил Цанков и жители на Праужда в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23