Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Голяма част от горските пожари са причинени от небрежност

ДГС- Видин: Близо 860 декара гори са засегнати от пожари от началото на годината

Снимка: СЗДП- Враца

От началото на годината пожарите със засегнати гори на територията на "Държавно горско стопанство Видин" са пет. Четири от тях- през последните дни. Засегната обща площ е близо 860 декара. Служителите на горското стопанство са гасили превантивно и пожари в земеделски територии, за да не влязат в горите.

Първият пожар е бил през март в село Долен Бошняк в община Видин. 165 декара е засегната площ, 85 декара са държавни. В края на юни с настъпването на топлия сезон възниква пожар в село Цар Петрово в община Кула, който е бил овладян веднага. Засегнати са 12 декара, от тях няма държавни гори. След това идват пожарите, които се струпаха в селата Каленик, Войница, Сланотрън и Периловец. Пожарът в Периловец в община Бойница е без засегната горска територия. В Каленик са засегнати общо 626 декара гори, от които 153 декара- държавни. В село Войница, община Видин, от 32 декара засегнати,  29 са държавни. Пожарът там е възникнал в края на селото, преминал е през затревена ливада и е засегнал периферията на гората. Успели са да го ограничат и да не влезе в големия масив между Войница, Бела Рада, Пешаково, Цар Петрово и Тополовец. В Сланотрън на 8 юли пожарът е тръгнал от защитната дига на река Дунав, засегната е 22 декара ивица от тополови култури, които се намират покрай дигата.

При гасенето на пожар няма как да бъде отделена една гора- дали е държавна или друга собственост, няма как да бъде оставена да изгори, каза директорът на ДГС-Видин Радослав Николов:

"Засегнатата обща площ от началото на година е малко над 855 декара, като от тези площи през малко над 840 декара е преминал "низов" пожар, т.е. пожар, който засяга само почвената покривка и храстите, и на 13 декара е преминал "върхов" пожар, който е с обгорен и изгорял дървостоя..."

Около 290 декара от общия брой засегнати горски територии са държавни, останалите са собственост на различни физически и юридически лица.

Снимка: СЗДП- ВрацаДържавно горско стопанство- Видин е включено към системата за оповестяване 112 и при сигнал за възникнал пожар, който е в близост или касае горски територии, веднага биват уведомени. Към горското стопанство има екип за първоначална атака на огнища на горските пожари. Екипът е оборудван със специализиран автомобил за гасене, а хората се преминали обучение. Гасенето в горски условия е трудно, особено при стръмен терен.


"Докъдето може да достигне този автомобил, се гаси лесно с него, тъй като има вода, оборудван е с помпа и с със струйник, но иначе в останалите случаи гасенето става ръчно или с тупалки, оборудвани сме с гръбни пръскачки, такива, които са си специализирани за гасене на пожари. Екипът за първоначална атака на горските пожари е от 4 човека, като иначе всички служители, които са на стопанството, са преминали инструктаж и при необходимост се включват в гасенето на пожара", обясни директорът на горското стопанство.

При големия пожар, възникнал на 7 юли и загасен на 8 юли, който беше в районите на селата Каленик, Тополовец и Долни Бошняк, засегната площ е 680 декара.

"Тогава имаше, на 8 юли, едновременно имаше бушуващи 4 пожара. Единият без да засегне горска територия. Просто служителите на дирекцията "Пожарна безопасност" включително и с наши служители бяха пресекли пожара в земеделски имот и не достигна до горската територия", допълни Радослав Николов.

През годините назад е имало и други лета с масови пожари в много части на стопанството. 2007-а повсеместно гореше всичко, 2012-а беше пак година с много пожари, спомня си Радослав Николов. Голяма част от пожарите са предизвикани от небрежност и неправилно боравене с огън, непредвидими инциденти. Засега няма данни за умишлено предизвикан пожар.

Снимка: СЗДП- ВрацаПри върховия пожар процесът е необратим- дървото умира. Дървесината става негодна за употреба, каза Радослав Николов

"Овъглената дървесина няма качества. Единствено каквото може да се отбере от тези дървета, малка част за огрев. Почти не може да бъде оползотворено нищо от нея... При другия - пожарът минава отдолу, нанася в някаква степен щети на самите стъбла или дървета. Предпоставка е впоследствие и може да доведе до по-късно съхнене, изсъхване и вторично заразяване с неприятели на тези стъбла и дървета, но самото дърво си остава. И голяма част от тези дървостои се възстановяват..."

След пожар на горска територия, режимът на ползване на имотите е свързан с изготвяне на горско- стопански планове или програми, която програма трябва да бъде съгласувана с Регионалната инспекция по околна среда и води и одобрена от Регионалната дирекция по горите. Ако е увреден дървосвоят, собственикът може да кандидатства заради съхненето за някакъв вид ползване на това нещо, което е изсъхнало и увредено вследствие на пожара.

Радослав Николов посочи, че горските служители ще наблюдават пострадалата при пожар гора, дали ще успее да се възстанови. Ако не успее, ще се пристъпи към изкуствено цялостно или частично презалесяване. 

Директорът на горското стопанство благодари на всички, които са участвали в потушаването на пожарите- на служителите на противопожарните служби във Видин и Кула и на големия брой доброволци, помогнали за потушаването на тези пожари. И апелира гражданите да бъдат внимателни, да избягват паленето на открит огън.

От началото на годината до 11 юли са регистрирани 36 горски пожара на площ от 3 955 дка от които 169 дка са преминали във върхов, съобщиха от Северозападно държавно предприятие- Враца. За сравнение през изминалата 2024 година за същия период са регистрирани 45 броя горски пожара на площ от 5 644 дка /40 дка върхов/. От засегнатите 3 955 дка – 360 дка са иглолистна гора, 3 479 широколистна гора, 13 дка смесена и 103 дка треви и незалесени площи. Разпределението по собственост на опожарените площи е както следва: 1 944 дка държавна собственост, 89 дка общинска, 1 862 дка частна и 60 дка собственост на юридически лица. 


Не би следвало да има разлика в процедурата с изгорелите дървета при различните собственици. В зависимост от нанесените щети от пожара, след неговото овладяване и потушаване, се прави обход и с други компетентни органи като РДГ или ЛЗС се преценява степента на повреда. Най-често низовите пожари, особено в широколистните гори, пълзят долу ниско и изгаря само паднала листна маса и мъртва горска постилка. Дърветата са само опърлени в основата на стъблата и на практика не са засегнати, затова не се налага тяхното отсичане. При върховите пожари изгарят и короните на дърветата, като там се наблюдава най-често съхнене, тогава отново след предписание на специализираните териториални звена / РДГ и ЛЗС / се отсичат при извеждането на принудителна сеч. Съгласно Закона за горите може да се наблюдава до 3 години възобновителния потенциал на площта, ако след този период не е стартирало естествено възобновяване, горските служители са длъжни да го залесят в рамките на 2 години след изтичане на 3-годишния период.


Повечето дървета се възстановяват след преминаване на пожар, като от значение са видовете дървета, вида на пожара и процента на обгоряване на дърветата, уточниха от СЗДП-Враца.


Още по темата- в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Завръщането на "Холи"

2021 г. Светът е в локдаун. Ковид-19 вършее, убивайки хиляди на ден. В разгара на пандемията и точно след погребението на майка си, последното от което има нужда Холи Гибни е да поема нов случай на изчезнал човек. Но Пени Дал изглежда умее да е упорита, не само защото в случая става дума за изчезналата ѝ дъщеря. Очевидно класическото..

публикувано на 11.07.25 в 16:30

Фотографии запечатват усмивките на младежи, отраснали с приемна грижа

Фотоизложба представя успешни млади хора, отраснали с приемна грижа. Докато са в приемните семейства, Законът за закрила на детeто налага ограничения те да бъдат показвани и успехите им остават невидими, казват от Националната асоциация за приемна грижа. Видин е първият град, в който е показана изложбата, а след това ще гостува и в други градове в..

публикувано на 11.07.25 в 16:24

Населението в България се топи, а светът продължава да се увеличава

Днес отбелязваме Световния ден на населението. Отбелязва се от 1990 г. по повод раждането на петмилиардния жител на планетата (11 юли 1987). Целта на деня е да се насочи вниманието на обществеността към проблемите на населението.  Защо обаче Светът се увеличава, а ние - не? И дали това е така? За да разберем отговорите потърсихме д оц...

публикувано на 11.07.25 в 15:10

Лайките Тара, Макс, Симба и Пират - ловци и приятели

Кучетата порода Западносибирска Лайка са северна порода и могат да се приемат като една от най-старите породи кучета, служещи на човека.  До наше време те са запазили характерните белези, говорещи за близкото им родство с вълка и чакала.  Николай Иванов е от град Кула. Запален ловец е, но днес ще говорим не за ловните му постижения, а за..

публикувано на 11.07.25 в 15:05

Андриана Миткова: Магията е любов и ... щипка магия

Днес в рубриката професия хоби ще ви запознаем с една млада дама, която е родена в Благоевград, но детството и съзнателният й живот е преминал в Бяла Слатина. Тя се казва Андриана Радиум Тутовска. Всъщност това е моминското й име, защото вече е Андриана Радиум Миткова . Споменаваме обаче неслучайно предишното й име, защото то е свързано с една друга..

публикувано на 11.07.25 в 10:30

Доброволческа организация от Видин помага на хора в нужда

Десетки пожари гасиха огнеборците от Видинско през изминалите дни. Едно от местата, в което огънят е бил по-труден за овладяване, вследствие на силен вятър е село Каленик. При потушаването на огъня в селото  към екипите на пожарната са се включили и хора на видинската доброволческа организация "Национални бойци за промяна". Към момента в нея членуват..

публикувано на 11.07.25 в 09:00

Летни преходи във Врачанския Балкан

Два излета организира Дирекцията на природен парк "Врачански Балкан" през юли. Преходите са съобразени с горещото време и маршрутът минава през гори и в близост до водоизточници.  На 13 юли, неделя, ще има еднодневен излет до пещерата Леденика. Следващият преход е двудневен- 26 и 27 юли. "В тези горещи дни пещерите са едни от..

публикувано на 10.07.25 в 16:37