Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Радостина Александрова: Хората се страхуват от ваксините, когато нямат информация за тях

Проф. Радостина Александрова
Снимка: Стопкадър, БНТ


154 млн. детски живота са спасени през последните 50 години с помощта на ваксини, което прави по 6 деца на минута. Напоследък обаче институциите алармират за спад на ваксинацията срещу някои сериозни заболявания, каза в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. 
По думите ѝ принос за това имат пандемията от COVID-19 и разпространяващите се конспиративни теории. 
Сериозна причина е също израстването на поколения, за които тези животозастрашаващи състояния вече не присъстват в ежедневието. Спадът е в световен мащаб и е много важно да бъде преодолян, защото причинителите не са си отишли и изчакват момента да се завърнат, предупреди вирусологът. 
Освен това проф. Александрова подчерта, че хората се страхуват от ваксините,  когато не разполагат с нужната информация. 

"Ние не сме виждали много от тези заболявания, но дифтеритът в миналото е бил едно абсолютно смъртоносно заболяване, отнемало е живота на хиляди деца всяка година. Това е едно заболяване, което може да протече с много усложнения...Не, ние не сме боледували от дифтерит, не сме били изложени на такъв риск, точно поради ваксината. Тетанус - това е едно друго заболяване, за което вчера видях, че има детенце, то не е напълно ваксинирано. Неговото състояние е средно тежко. Може би точно това, че все пак има някаква ваксинация, пречи да се разгърне в пълния си мащаб това заболяване...А това са предотвратими заболявания. Последният случай на дифтерит у нас бил 1994 година. Всъщност последната ваксина срещу дифтерит, тетанус и коклюш се поставя, когато сме на около 25 години. След това е важно да се повтаря през 10 години. Това е важно, защото всъщност причинителите на тетанус са много широко разпространени около нас...Още повече, че тази ваксина се оказва, че редовното ѝ поставяне, тъй като ваксините се поставят през целия живот, но тя намалява риска от настъпване на деменция..."

Проф. Александрова коментира също случаите на тежки странични реакции и страховете на хората от тях и съответно от ваксините. 

"Много въпроси съм чувала, като се започне с аутизъм и други. Много сериозни проучвания в продължение на години показаха, че няма връзка между аутизъм и която и да е ваксина, в това число и ваксината срещу морбили...Много често, когато се страхуваме от редките странични ефекти, да, при ваксините може да има много редки странично ефекти, които наистина са сериозни. Тези редки странични ефекти, които плашат хората, обикновено не се дължат на самата ваксина. Обикновено причина е в самия организъм, има нещо скрито в гените, в имунната система. Иначе как да обясним, че един на 100 000 души ще получи точно това усложнение. Така че в последните години започна развитието на две направления в науката. Едното е ваксиномиката, което цели да разбере защо има разлика в имунния отговор, който хората изграждат. Второто направление е адверсомиката и неговата задача е да разбере на какво се дължат  тези редки реакции. Много трудно ще бъде намерен отговорът, защото колкото по-рядко е едно събитие, толкова по-трудно можем да разберем неговия механизъм. Това е нещо, върху което си заслужава да се работи, защото, ако успеем да намерим отговор на този въпрос, това означава, че предварително ще знаем в какви ситуации бихме могли да очакваме нежелана странична реакции. Много се мисли в това отношение. А на мен ми се струва, че колкото повече се говори за ваксините, толкова по-добре, но трябва да се поговори не с поучителен и нравоучителен тона, а с разбиране. Когато хората се страхуват, съвсем нормално е да имат своите колебания дали да направят нещо, или не." 

Разработването на ваксини продължава, а някои от вече създадените, като тези срещу грип, срещу дифтерит и тетанус, се смята, че намаляват риска от деменция. Това е само една от причините за ваксините да продължава да се говори, поясни вирусологът. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Време е за ремонти, къде да изхвърлим строителните отпадъци

Лятото обикновено е времето за ремонтите в дома, но как да се освободим от строителните отпадъци и ненужните стари мебели? За това има установен ред.  За строителните отпадъци е необходимо да се наеме контейнер или пък, ако са малко количество, за целта могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни отпадъци, които са поставени в жилищните..

публикувано на 15.07.25 в 17:35

Д-р Тодор Тодоров, КОЦ Враца: Ранното диагностициране е решаващо за лечението рака на гърдата

Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Според статистиката, засяга всяка осма жена, което го прави социално значимо и е необходимо вниманието всички институции. Това обясни д-р Тодор Тодоров, ординатор в хирургичното отделение на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца. Той обърна внимание и на подмладяването на..

публикувано на 15.07.25 в 17:31
Валентина Васильонова

Валентина Васильонова, КНСБ: Работещите в агенциите към министерството на земеделието заслужават достойно заплащане

Споразумение за увеличение на заплатите от 1 юли подписаха синдикатите към земеделието с ресорния министър Георги Тахов. Документът спря насрочения за днес протест, каза в "Земята, която ни храни" Валентина Васильонова , председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. По думите й това е първата и много важна стъпка за..

публикувано на 15.07.25 в 17:19

Видински преподавател с награда за доклад в Национален форум

Научният доклад на тема изкуствен интелект на видинския преподавател по професионална подготовка в ПГ по туризъм „Михалаки Георгиев“ - Видин Цецка Александрова се класира сред първите 6 от общо 31 участници на Х Национален форум на младите педагогически специалисти 2024-2025 година, провел се в Арбанаси.  На форума участниците..

публикувано на 15.07.25 в 16:00

Община Видин с разяснителна кампания за регистрацията на кучетата

Стартира разяснителна кампания за регистрация и кастрация на домашните кучета в Община Видин.  Кампаниятаподпомага  дейностите за овладяване на популацията на бездомни кучета.Срокът има гратисен период -  до 1 септември, след което ще се налагат санкции на стопаните на кучета. Основните стъпки, за да регистрирате кучето си, разясни..

публикувано на 15.07.25 в 14:20

Читалището в Синаговци събира стари предмети за изложба

Изложба на стари предмети от миналото на село Синаговци организира НЧ "Наука 1925", което тази година ще отбележи 100 години от създаването си.  От читалището се обръщат към всички жители на селото да донесат в читалището стари вещи, свързани с бита и живота на техните баби и дядовци, като носии, фотографии, книги, съдове и други,..

публикувано на 15.07.25 в 12:10

В Каленик и Периловец с благодарност към огнеборците

Трайното засушаване и продължителните горещини през последните дни се оказаха сериозна предпоставка за все по-чести и трудни за овладяване огнени стихи и.  В началото на миналата седмица в цялата страна бушуваха пожари, част от тях бяха и на територията на област Видин. Само за едно денонощие огнеборците са гасили десетки пожари в цялата област...

публикувано на 15.07.25 в 09:30