Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валентина Васильонова, КНСБ: Работещите в агенциите към министерството на земеделието заслужават достойно заплащане

Валентина Васильонова
Снимка: БГНЕС


Споразумение за увеличение на заплатите от 1 юли подписаха синдикатите към земеделието с ресорния министър Георги Тахов. Документът спря насрочения за днес протест, каза в "Земята, която ни храни" Валентина Васильонова, председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. По думите й това е първата и много важна стъпка за достоен труд на работещите:

"Това което подписахме, беше с цената на доста сериозни усилия, преговори и взаимна воля за уважение. 15 % увеличение на заплатите средно в ИА "Борба с градушките" и в Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури, и около 20 % за Областните дирекции по земеделие, които са фронтофисите на министерството на земеделието и са на първа линия в работата със земеделските производители. Тези проценти не са гладко увеличение, а целта е да се намалят разликите на заплатите на целия персонал, така че да се постигнат някакви нормални нива... Целта е да се преодолеят диспропорциите, да няма толкова големи разлики между отделните длъжности както по географски признак, така и в агенциите... С това споразумение казахме, че се започва едно увеличаване на работните заплати, за да достигнат достойни нива на възнаграждение за съществуване... Оптимисти сме, вярваме, че ще бъде гласувано на заседание на Министерски съвет". 

Недоволството и готовността за протести бяха породени поради системно недофинансиране и неглижиране. 

"Това са всички онези работещи служители в системите на министерството на земеделието, които през 2025 година получиха едни нищожни 5 % увеличение на работните си заплати и то едва през месец май и продължиха да бъдат работещи бедни и с най-ниските работни заплати в публичната администрация... Това са все хора, работещи на терен, отговарящи за изпълнение на политиката за земеделие, а техните работни заплати са с между 20 и 30 % под средните за страната, често пъти са и под минималния доход за издръжка на човек, който следим като икономически критерий. Специално за работещите в ИА "Борба с градушките", положението е още по-тежко- след увеличението, което получиха, 1183 лева е заплатата на ракетострелеца, което означава, че той чисто взема 890-900 лева. За специалистите с висше образование и сериозни отговорности- старшите специалисти, експертите, физиците, метеоролозите по командните пунктове- техните заплати са 1680 лева, в чист вид- 1400 лева... Това е срамно... Проблемите не са от вчера, но става дума за достойнството на работещите хора в България..."

По думите на Васильонова, при протестите през 2023 година всички второстепенни звена са получили някакво увеличение на работните заплати, а работещите в Агенцията на са получили нищо... 

"От тогава сме в непрекъснат контакт с управляващите, в парламента, по бюджетни процедури участваме и изключително аргументирано заявяваме, че хората не могат да работят при тези заплати... Въпреки това, хората са безкрайно търпеливи и изпълнителни и отговорни... От друга страна, кой млад човек ще дойде, за да работи в тази система- със средно или висше образование.. Да не говорим за тесните специалисти... Командните пунктове са оборудвани по последна дума на техниката, с тази техника трябва да боравят хора обучени, грамотни, а за да станат специалисти, трябва да работят в системата поне 3-4 години, за да бъде изграден специалист- той взима решение в рамките на 2 минути, прави анализ на ситуация, обработва данни. Колкото и да е напреднал изкуствения интелект, ако го няма естествения, вземането на решения е в ръцете на тези хора... "

Работещите в системата извършват специфична работа, която е в полза на обществото, но не получават достойно заплащане. Недостойни и често нездравословни са и условията им на труд, посочи Валентина Васильонова:

"Това не е работа в офис- ракетните площадки, където те дават дежурства, са извън населени места, в труднодостъпни местности. Те поддържат техника, няма електричество, няма вода на всички места, живеят във фургони, без климатик... Трябва да можем да покажем грижа  и внимание към тези хора с елементарни цифрови изражения... Не са получавали работно облекло от 2016 година... При тези жеги, има стандарти за условия на труд, има Закон за здравословни и безопасни условия на труд, а с тези пари за издръжка не може да им бъде осигурена нито вода, нито разхлаждащи и ободрителни напитки... Аптечките си зареждат сами, сами си правят подобрения по площадките, често нямат пари да си покрият пътните разходи, нямат пари за химикалки, за листи - това са скандални неща... И въпреки това, са отговорни- към всичко и всички- и към себе си, и към земеделците и храната, която произвеждат. Стрелците са паравоенна организация- дават дежурства, работят с взривоопасни и пиротехнически материали, подлежат на атестация по КОС, за боравене с оръжие, но не получават колкото хората под пагон  и в МВР, на които беше осигурено 50 % увеличение... А това са 1200 души..." 

Стачната готовност остава, а ако не бъдат изпълнени клаузите от споразумението, от Изпълнителна агенция "Борба с градушките" са категорични, че няма да бъде открит градобитния сезон през 2026 година, посочи Валентина Васильонова. 

22 милиона декара, главно земеделски площи, защитава Агенцията. На територията на страната има изградени 263 ракетни площадки със специализирана компютърна технология. 26 са ракетните площадки във Видинско, те покриват приблизително 215 000 хектара, в Монтанско ракетните площадки са 20 и защитават приблизително 170 000 хектара, във Врачанско има 25 площадки, от тях се защитават приблизително 200 000 хектара земеделски земи. 

В звуковия файл чуйте повече по темата и поздрав към работещите в Изпълнителна агенция "Борба с градушките".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Впечатляваща археологическа находка в центъра на Враца

Врачанските археолози се натъкнаха на впечатляваща находка - градеж, характерен за престижните тракийски домове. Според директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски той е първият по рода си на територията на Северозападна България. Екипът му попаднал на градежа при спасителни археологически проучвания в границите на..

публикувано на 16.07.25 в 15:07

Каква е перспективата за реализация на младите хора

Ден след като отбелязахме Световния ден на младежките умения , ще потърсим отговор на въпросите как младите виждат бъдещето си у нас.   Наскоро Агенцията за маркетингови проучвания JTN и Bulgaria Wants You обяви резултатите от съвместното си национално представително изследване "Живот и работа в България“ , реализирано през юни 2025г...

публикувано на 16.07.25 в 11:57

Време е за ремонти, къде да изхвърлим строителните отпадъци

Лятото обикновено е времето за ремонтите в дома, но как да се освободим от строителните отпадъци и ненужните стари мебели? За това има установен ред.  За строителните отпадъци е необходимо да се наеме контейнер или пък, ако са малко количество, за целта могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни отпадъци, които са поставени в жилищните..

публикувано на 15.07.25 в 17:35

Д-р Тодор Тодоров, КОЦ Враца: Ранното диагностициране е решаващо за лечението рака на гърдата

Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Според статистиката, засяга всяка осма жена, което го прави социално значимо и е необходимо вниманието всички институции. Това обясни д-р Тодор Тодоров, ординатор в хирургичното отделение на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца. Той обърна внимание и на подмладяването на..

публикувано на 15.07.25 в 17:31
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: Хората се страхуват от ваксините, когато нямат информация за тях

154 млн. детски живота са спасени през последните 50 години с помощта на ваксини, което прави по 6 деца на минута. Напоследък обаче институциите алармират за спад на ваксинацията срещу някои сериозни заболявания, каза в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.  По думите ѝ принос за това имат пандемията от COVID-19 и..

публикувано на 15.07.25 в 16:28

Видински преподавател с награда за доклад в Национален форум

Научният доклад на тема изкуствен интелект на видинския преподавател по професионална подготовка в ПГ по туризъм „Михалаки Георгиев“ - Видин Цецка Александрова се класира сред първите 6 от общо 31 участници на Х Национален форум на младите педагогически специалисти 2024-2025 година, провел се в Арбанаси.  На форума участниците..

публикувано на 15.07.25 в 16:00

Община Видин с разяснителна кампания за регистрацията на кучетата

Стартира разяснителна кампания за регистрация и кастрация на домашните кучета в Община Видин.  Кампаниятаподпомага  дейностите за овладяване на популацията на бездомни кучета.Срокът има гратисен период -  до 1 септември, след което ще се налагат санкции на стопаните на кучета. Основните стъпки, за да регистрирате кучето си, разясни..

публикувано на 15.07.25 в 14:20