Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все повече млади хора виждат бъдещето си в България

Каква е перспективата за реализация на младите хора

3
Снимка: Радио Видин

Ден след като отбелязахме Световния ден на младежките умения, ще потърсим отговор на въпросите как младите виждат бъдещето си у нас.  


Наскоро Агенцията за маркетингови проучвания JTN и Bulgaria Wants You обяви резултатите от съвместното си национално представително изследване "Живот и работа в България“, реализирано през юни 2025г. Проучването анализира нагласите на българите между 18 и 35 години по отношение на личното и професионалното им бъдеще в страната.

Според получените резултати за 2025 г., се потвърждава устойчиво позитивна промяна в нагласите на младите хора. 93% от анкетираните заявяват, че виждат бъдещето си в България през следващите 5 години, посочи изпълнителният директор на агенцията Даньо Димитров: 

"...Изследването показва, че голяма част от младите хора виждат бъдещето си в България... Младите хора виждат своята реализация както лично, така и чисто кариерно в България. По отношение на регионите доста голям процент- близо 60% посочват, че не биха били в големите градове извън родното си място, ако биха намерили добра реализация... Със сигурност едно от нещата, които младите хора чувстват като пречка, са именно подпомагане от страна на държавата на стартиращи компании на млади предприемачи, които биха искали да развият конкретен бизнес, конкретна търговска дейност по региони... Хората имат огромно желание да се върнат в родния си край и там да се развиват, там да живеят... Трябва да има като специфика на образование, защото са необходими работници в производството и в  други институции. Аз като работодател в България мога да кажа, че младите хора, които наистина най-лесно намират реализация, е на база на степента на критично мислене...", коментира Даньо Димитров.

По думите му, младите хора от България са по-обнадеждени от бъдещето, за разлика от техните западноевропейски или американски връстници.

Според младите хора във Видин, за да успееш трябва да знаеш какво искаш, а най-важното е да знаеш чужди езици:

"...Трябва да учиш. Да знаеш география, математика, български... Мисля да стана електротехник и са ме приели в училището, което има тази специалност. По принцип английският ти е най-важният език. Той помага навсякъде, където и да отидеш... Адвокат искам да стана. Не трябва да се комплексираме от другите хора и ще успеем... Ако имаш правилната професия и умения, всичко ще е добре в живота - ще имаш семейство и бъдеще... Не си ли креативен, не мисля, че ще имаш някакво развитие, където и да било... Вече сме по-напреднали и езиците са много търсени... Първоначално трябва да умеем да уважаваме по-възрастните, за да може да се реализираме. Все пак някой трябва да ни предаде опит. Много труд и много учене и ще успеем... Аз ще си остана във Видин и ще помогна с каквото мога на града...".


Според Даньо Димитров най-младите хора виждат бъдещето си в България и именно тази стабилност, която хората идентифицират в България, особено съпоставима с други държави в Европа или Северна Америка, е това, което основно ги задържа тук и им дава надежди за тяхното професионално развитие“.

"...Нещата се променят. Не всички мечтаят за Западна Европа и Северна Америка. За доста хора в активна трудова дейност понятието "тук" и "там" не е това, което е било за нас от последното поколение- тогава, когато имаше и опашки за визи и така нататък. В момента светът е отворен и младите хора могат много по-лесно да направят реална преценка къде си струва да работиш и дори ако са абсолютна стойност, да кажем Западна Европа или в Америка, биха получавали по-голяма сума... Разполагаемият доход, който им остава и това, за което могат да го използват тук, в България, е да не кажем в пъти, но със сигурност доста повече ще им остава тук, бидейки специалисти. Да не говорим, че и в момента бизнесът, пък и държавните организации имат още нужда от кадри за работа в България. В момента има много, много нереализирани възможности за младите хора...", обясни още Даньо Димитров.

Чуйте повече в звуковия файл. 
По публикацията работи: Красимир Каменов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Докъде стигна обновяването на домовете за стари хора във Видинско

Темата за домовете за стари хора постоянно е във фокуса на общественото внимание у нас. От една страна, заради скорошните разкрития за нелегалните домове и нечовешките условия там, от друга, заради недостигащите от години места в съществуващите лицензирани заведения за настаняване на възрастни хора. Преди време социалният министър Борислав Гуцанов..

публикувано на 17.07.25 в 17:07

Ватманът Стефан Здравков- за професията и за най-интересния пътник - мечката

Днес в "Думата имат старейшините" ви срещаме със Стефан Здравков. Той е от Софийско, голяма част от живота си прекарва в Мездра, там живее и в момента. Завършил е Софийския университет, специалност "Педагогика", за кратко е преподавал като учител, работил е като журналист, обича и да пише. Интересното е, че въпреки образованието си започва..

публикувано на 17.07.25 в 15:55

Кино под звездите радва жителите на Галиче

Лятно кино под звездите организират за седма поредна година в белослатинското село Галиче. Прожекциите са безплатни и се провеждат под открито небе на централния площад в селото. За това лято са предвидени общо четири киновечери, а филмовите заглавия се избират чрез допитване сред местните жители, обясни за Радио ВИДИН Захарий Стоянов от Сдружение..

публикувано на 17.07.25 в 15:00

Онлайн карта на МВР показва местата с катастрофи

Интерактивна карта на пътнотранспортните произшествия вече е публично достъпна на сайта на вътрешното ведомство и визуализира данни за настъпилите пътни инциденти и пострадали. Картата е захранена с данни за произшествията, настъпили от 1 януари 2024 г. до настоящи момент. Чрез нея могат да се правят анализи за различни периоди от време и по..

публикувано на 17.07.25 в 14:00
Клод Моне -

В "Музикална зона" на 17 юли 2025 слушаме Клод Дебюси

В разгара на летния сезон си почиваме мързеливо под звуците на флейтата, долавяйки морски бриз, плисък на вълни, свеж полъх и топли слънчеви лъчи. Те идват от прекрасните импресионистични образци за симфоничен оркестър "Следобедът на един фавн", "Ноктюрни" и "Морето". Сенки и светлини, чувства и усещания, цветове и емоции, впечатления и състояния,..

публикувано на 17.07.25 в 09:00

Впечатляваща археологическа находка в центъра на Враца

Врачанските археолози се натъкнаха на впечатляваща находка - градеж, характерен за престижните тракийски домове. Според директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски той е първият по рода си на територията на Северозападна България. Екипът му попаднал на градежа при спасителни археологически проучвания в границите на..

публикувано на 16.07.25 в 15:07

Адриан и Лъчо: Преоткрийте Северозапада, струва си

Днешните гости на "Новите приказки от Северозапада"- Адриан Зурков и Лъчезар Момчилов, са млади и модерни хора, намерили много адекватен начин да подпомагат развитието на туризма в България. Външният им вид лъже – изглеждат като от списание и човек хич не би си помислил, че се занимават с толкова сериозно нещо като пропагандирането на..

публикувано на 16.07.25 в 10:30