Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

| Анализ
Снимка: Радио ВИДИН



Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече виждаме етикети с по две, дори три или четири различни стойности. Шрифтът на валутите често е прекалено малък, позиционирането на цените - неясно, а крайният ефект - подвеждащ.

По закон двойното обозначаване на цените става задължително от момента на официалното въвеждане на еврото. Но още от сега търговците могат да го прилагат доброволно, с едно важно условие: цената да бъде представена по начин, който не въвежда потребителя в заблуждение. От 8 август, при намаления, търговците ще са длъжни да посочват три стойности: старата цена, новата цена след отстъпката и т.нар. референтна цена - тази, която е била валидна поне 30 дни преди намалението. Всичко това - едновременно в лева и в евро.

Според експертите обаче, колкото повече числа вижда потребителят на етикета, толкова по-лесно може да бъде объркан. Добавянето на нови редове със стойности само усложнява избора, а лошо представената информация създава илюзия за отстъпка, каквато реално няма. По този въпрос разговаряхме с Габриела Руменова, създател на платформата "Ние, потребителите":

"Различният размер на шрифта, посочването на стойности в двете валути, съобщенията за намаления – всичко това води до претоварване на визуалния образ на етикета. Хората все още не са свикнали с толкова много информация на ограничено пространство. Много търговци, особено големите вериги, които предлагат хранителни стоки, имат и собствени програми за лоялни клиенти, които също предвиждат различни цени. Така информацията става прекалено много и хората започват да се объркват. Не само броят и размерът на символите ги объркват, но и различните цветове на етикетите. Например, когато има цена в лева и в евро, само защото етикетът е червен, потребителите остават с впечатлението, че става въпрос за намаление. Прекалената подробност на етикетите – малък шрифт за валутата, наличието на три или четири цени при намаления – води до още по-голямо объркване и недоверие от страна на потребителите. Свърхрегулацията усложнява нещата както за търговците, които трябва да спазват всички разпоредби, така и за потребителите, които не са професионалисти. Дори да има ясни правила в закона, потребителите няма как да ги познават и прилагат като търговците.

Важно е да се следва духът на закона – цената трябва да е обявена ясно, четливо, стойностите в двете валути да са една до друга и информацията да не въвежда в заблуждение. Когато една стойност е изписана с много по-дребен шрифт от другата, това може да се счита за хипотеза за заблуда на потребителя – и не трябва да се допуска."


По думите на Габриела Руменова информационната кампания относно двойното обозначаване на цените е доста усложнена. 


"Още от момента, в който се заговори за въвеждането на еврото и се поискат конвергентните доклади, започнаха да се появяват много и често противоречиви мнения. Част от информацията, която достигна до хората, беше изкривена, особено при сравнения с други държави. Но трябва да се отчита, че всяка страна има различни микро- и макроикономически предпоставки, така че не можем просто да копираме чужд модел. Пазарът у нас е по-малък, конкуренцията – не толкова голяма, и това обяснява част от ценовите аномалии. Пример за това е измръзването на дърветата тази пролет и последвалият недостиг на български череши – съответно и високите им цени. Хората се фокусират върху такива ежедневни явления и забравят, че трябва да познават и прилагат базова информация при пазаруване."


Наша проверка показа, че в малките вериги магазини не всички етикети съдържат цени както в лева, така и в евро. В по-големите търговски обекти това вече е факт за всички продукти, но там понякога се наблюдава обратен ред - цената в лева не е изписана на първо място, както изисква наредбата. Попитахме в анкета видинчани объркват ли се с новите цени. 



"Първият път, когато видях, се обърках - мислех, че това са българските цени, а после видях, че е в евро… Но се оправих бързо. В Лидл се бяха объркали в началото, обратно ги бяха сложили, но после виждам, че правилно са ги написали - в лева, и еврото е после…Има ги, да, повече в големите вериги магазини - пише си ясно… Не знам как да ги изчислявам, ще се доверявам.“



Важно е да знаете, че дори сега - преди да е настъпила официално промяната - можете да подавате сигнали при подвеждаща информация на етикетите. Контролните органи имат срок от един месец да реагират, но колкото по-точен е сигналът, толкова по-ефективна ще е проверката. Когато следим за правата си, ние не просто пазим личния си интерес, но даваме знак, че очакваме коректност и честност. А при въвеждането на нова валута, това е повече от необходимо.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00