Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

Снимка: Радио Видин



В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне дългове, финансово претоварване и най-вече - прибързани решения. А нуждата от финансова култура никога не е била по-осезаема. Според последните данни от международното проучване PISA (2022), почти един от петима български ученици не притежава дори основни познания в сферата на личните финанси. На фона на това, че младежите се сблъскват с първите си самостоятелни финансови избори още в гимназията, като онлайн пазаруване, абонаменти, банкови карти и дори бързи кредити - това е доста притеснителна тенденция. Финансовата неграмотност не е просто пропуск в образованието, тя е реален риск за бъдещето на младежите. Без необходимите знания и навици, младите хора лесно могат да попаднат в капана на леснодостъпни, но неподходящи финансови продукти. Последствията често са сериозни: дългове, съдебни производства, лоша кредитна история - още преди навършване на 25 години. Затова все повече експерти призовават за включване на финансовото образование в училищните програми - не като допълнение, а като основен елемент от подготовката за живота.

Има и добри примери. От репортажа на Ива Антонова разбираме, че във Враца, в Средно училище "Козма Тричков", от скоро са започнали да се провеждат обучения за зрелостници, насочени именно към теми като управление на личен бюджет, отговорно използване на кредитни продукти и разбиране на договори. Инициативата е част от националната програма на Камарата на частните съдебни изпълнители, която цели да подготви младите хора за разумни финансови избори още преди да напуснат училище. Целта е да възпитаме младите хора във втори гимназиален етап как да управляват своите средства, как разумно да се разпореждат с тях, да не приемат прибързани решения, казва Нели Николова, помощник-частен съдебен изпълнител в кантората на частния съдебен изпълнител Момчил Нелов във Враца.

"Много млади хора попадат във финансови затруднения, защото теглят бързи кредити и попадат при частния съдебен изпълнител", допълва тя.

Програмата за обучение на младите хора как да управляват своите лични бюджети и кредити е разработена от Камарата на частните съдебни изпълнители. Тя включва базисни финансови и кредитни понятия и основни правила, по които могат да бъдат взети информирани решения, както и практически примери. 


"На първо място да прецени приходите, които получава, дали ще могат да покриват вноските по кредита. Да прецени рисковете по този кредит, как ще го връща. Да прочете внимателно договора за кредит. Много често договорите са по такъв начин написани, че дори възрастен човек не ги разбира. Затова длъжниците в един момент попадат в тази спирала от финансови затруднения", обяснява Нели Николова.


Освен към най-важното за собствените финанси и кредитните продукти, обучителната програма насочва вниманието на младите хора и към работата на частното съдебно изпълнение. 


"Частният съдебен изпълнител е приет като злодея в обществото. Ние се стремим да намерим баланс между длъжника и кредитора. Ние се явяваме медиатор и се опитваме по доброволен начин да се погаси задължението. Да си длъжник не е престъпление, това е житейска ситуация", коментира Нели Николова.


Да можеш да се справяш с парите си и да взимаш разумни решения за тях е умение, което все повече се оказва необходимо на младите хора днес. Това не е просто въпрос на математика, а на ежедневни навици - как да планираш разходите си, кога и как да спестяваш, как да не се увличаш по кредити и да избягваш финансови проблеми. Много млади хора обаче все още се затрудняват с тези неща. 

Попитахме няколко младежи от Видин дали се чувстват уверени, когато боравят с парите си и разбират ли финансовите условия, които им се предлагат. 

"За себе си смятам, че се справям сравнително добре с разпределянето на финансите си. Досега не ми се е налагало да изпадна в ситуация, в която да ми се налага да тегля бърз кредит. В много, много краен случай, може би, бих си помислил да изтегля бърз кредит... Би трябвало да е някаква много абсурдна ситуация, като знам, че там с лихвите са много големи проблемите. В скромния си опит, който имам до момента, аз съм много млад, все още съм на 22 години - смятам, че съм научил сравнително достатъчно, че да мога да се справям с финансовите затруднения в нашия скромен северозападен град Видин и обстоятелствата тук, и мога да преживявам нормално."

Е, оказва се, че има и млади хора, които вече се стараят да мислят отговорно за личните си финанси - планират, спестяват и се интересуват от условията, по които боравят с пари. Това е обнадеждаващо. Но за да не разчитаме само на личната инициатива, а да изградим стабилна основа за всички, е важно финансовата грамотност да се възпитава още в училище. Защото тя не е просто теория - тя е щит срещу хаоса на съвременния свят. А когато младите разбират стойността на парите, те не просто харчат по-разумно - те живеят по-свободно. А свободата да избираш информирано е най-ценният капитал в живота.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04