Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Снимка: Радио Видин

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той каза, че очаква да се намери златното сечение в разговорите между синдикати и работодатели, което да е най-полезно за работещите и за икономиката. Опитът на Хърватия показва, че за 2,5 години в еврозоната минималната заплата се е увеличила с 40%. В Литва заплатите са се увеличили със 150% за 10 г. Има механизъм, който работи така, че ако не се стигне до разбиране между синдикати и работодатели, ще бъде определена минималната работна заплата по начина, по който е и в момента, коментира Борислав Гуцанов, цитиран от БТА. 

За тази година МРЗ е в размер на 1077 лв. За следващата година тя се определя до 1 септември на текущата година в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за период от 12 месеца, включващ последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата година. Президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов каза, че тази седмица разговорите между синдикалните и работодателските организации продължават, но до този момент няма съгласие между тях относно начина за определяне на МРЗ. Потърсихме за коментар Стойне Василев, финансов консултант и председател на УС на Българска асоциация на личните финансови консултанти:

"Наистина има много спорове по отношение на минималната работна заплата. И аз не съм съгласен, като данъкоплатец, най-малкото тя да се определя административно и да важи за всеки регион. Нещо, което може да се направи, тъй като икономиката на България е много различна - една е в София, една е във Видин, една в Бургас и в Пловдив, да има минимална работна заплата, която да е за съответния регион. Също може да се направи едно минимално почасово или дневно, или месечно заплащане, което да е в различни сектори от икономиката. Дали обаче това може да стане, е въпрос на политическо решение. 1200 лева минимална заплата не е много по-различно от 1077 лева, както е в момента. Ние виждаме, че инфлацията си върви, независимо дали тя е официална или не е."

България продължава да е с най-ниската минимална заплата от Евросъюза. На този фон с най-високи минимални заплати в Общността са работещите в Люксембург, Ирландия и Нидерландия. Това, което се получи относно реда за определяне на МРЗ в Кодекса на труда, не е добро за никого, коментира Ивелин Желязков от Асоциацията на индустриалния капитал в България. Много производства в Северозапада дори затвориха врати след поредното повишаване на минималната работна заплата от началото на тази година. По всичко личи, че сблъсъкът между синдикати и работодатели ще продължи. Има ли решение подобно уравнение - това попитахме финансовия консултант Стойне Василев:

"Много е трудно да се намери такова решение, защото имаме различни интереси и за съжаление не само в Северозапада, а и в други региони се затвориха големи производства. Това, разбира се, е комплексно решение, не е базирано само на нивата на заплатите и на осигуровките, но все пак това е част от това уравнение."

Синдикатите са категорични, че правилото за определяне на минималната работна заплата трябва да остане. Ето как коментира думите на министър Гуцанов Петър Мишев, икономически анализатор към Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ:

"На базата на това, което имаме като сегашно законодателство и това, което анонсира министърът, около 1200 дори и 5-10 лева отгоре би могла да е минималната заплата от следващата година, зависи как ще излязат данните за второто тримесечие, по отношение на заплатите. Ако вече ги мерим в евро - да, около 600 евро, което не бихме могли да кажем, че е някаква висока стойност, като имаме предвид разходите за живот и това, което всеки един от нас като потребител вижда в хранителните магазини и всички останали стоки, като комунални услуги, които трябва всеки месец да плащаме."

Какво е мнението на работодателите? Разговаряхме с Пламен Каменов, собственик на шивашко предприятие във Видин:

"Ситуацията не е добра като макроикономическа рамка, според мен. Ние продължаваме да работим, имаме достатъчно работа. Въпросът е, че през последните години увеличението на минималната работна заплата надскочи 30-40%. За съжаление обаче инфлацията, умишлено толерирана от управляващите, изяде всичко това, което се получи като нарастване на минималната работна заплата. Хората коментират, че когато получаваха 780 лева, можеха да получат повече стоки, отколкото сега с действащата минимална заплата."

Попитахме видинчани трябва ли да бъде повишена отново минималната работна заплата и ще има ли ресурс държавата да поеме енетуалното ново увеличение:

"Минимална заплата и минимална пенсия - трябва всичко да върви еднакво... Минималната заплата означава изнудване на работодателите, защото не всеки работодател може да отговори... Минималната работна заплата да се прави за държавните, бюджетните организации, за общинските предприятия, за тези, които имат гарантиран бюджет. Частният сектор откъде ще има гарантиран бюджет, за да направи 1200 лева минимална работна заплата?"

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23