„Търговците на грозде затрудняват търговията и паркирането на благоевградския кооперативен пазар, особено в пазарните дни сряда и събота“-алармираха Радио Благоевград купувачи и продавачи. Според тях, разположените на паркоместата и около тях, бидони с грозде и машини за мелене, създават напрежение в пазарните дни. „Паркирането на автомобилите става почти невъзможно, защото клиентите за грозде затварят пътя, а разположените на паркоместата бидони и машини за мелене, създават допълнително затруднение на движението и търговията“-коментират потърпевшите, които предлагат, пазарът за така наречените „сезонни едрогабаритни плодове и зеленчуци“, да бъде изместен на друго място в някой от благоевградските квартали.
Търговците на грозде от своя страна са категорични, „че са заплатили за паркоместата, но ако им предложат друго място за пазар, биха се преместили“.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Юлия Караджова:
„Няма проблем на пазара, единственото по-голямо напрежение, което установих самият аз, беше в събота, когато има по-голямо струпване на хора и стока“-категоричен е Юри Воев, управител на Общинското дружество „Пазари“-Благоевград. По думите му, търговците на грозде си заплащат няколко паркоместа, за да е по-удобно на клиентите, които идват да купуват грозде. „Те са платили и такса за търговска дейност на обозначените за това места, но по принцип нямат право да разполагат бидоните с грозде и машините за мелене на паркоместата“-коментира още Воев. Той уточни, че след решение на Общинския съвет в Благоевград, би могло да се определи и друго място за сезонната търговия с едрогабаритни плодове и зеленчуци, като най-подходящ за целта е терен в квартал Октомври. „Засега не е подавано подобно предложение за разглеждане от местния Парламент, защото има вероятност търговците да не пожелаят да продават там, заради създадените вече традиции“-заяви още за Радио Благоевград Юри Воев, управител на Общинското дружество „Пазари“-Благоевград.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Юри Воев:
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...
В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..
2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата - сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..